REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Są już nowe systemy Apple'a. Co się zmieniło w iOS 15.4, macOS i watchOS?

Prace nad systemami iOS 15.4, iPadOS 15.4, macOS Monterey 12.3, tvOS 15.4, watchOS 8.5 i HomePod OS 15.4 dobiegają końca. Czego można się spodziewać po nowym oprogramowaniu Apple'a do smartfonów iPhone, tabletów iPad, komputerów Mac, przystawek Apple TV, zegarków Apple Watch i głośników HomePod? Można już pobierać je w wersji RC (Release Candidate).

14.03.2022
18:24
iOS 15.4 ipadOS macOS monterey 12.3 tvOS watchOS 8.5 co nowego apple
REKLAMA

Dzisiaj odbyła się konferencja firmy z Cupertino zatytułowana Peek Performance, co przetłumaczono na polskiej stronie firmy jako Zapraszamy na szczyt. Apple skupił się na niej na komputerach z rodziny Mac, ale nie zabrakło też kilku niespodzianek. Nie samym sprzętem człowiek jednak żyje, a ten byłby niczym bez skrojonego na miarę oprogramowania. Tutaj również nadchodzi kilka zmian.

REKLAMA
Konferencja Apple - marzec 2022. Zapis transmisji

Apple jest już niemal gotów do udostępnienia pełnych wersji swoich systemów operacyjnych iOS 15.4, iPadOS 15.4, macOS Monterey 12.3, tvOS 15.4, watchOS 8.5 i HomePod OS 15.4. Posiadacze smartfonów iPhone, tabletów iPad, komputerów Mac, przystawek Apple TV, zegarków Apple Watch i głośników HomePod mogą już pobrać na swoje sprzęty to oprogramowanie w wersji RC (Release Candiate).

iOS 15.4 i iPadOS 15.4 - co nowego?

Najważniejszą nowością w telefonach od iPhone'a 12 w górę jest opcja odblokowania telefonu w maseczce. Do tej pory trzeba było sobie radzić inaczej, czyli wpisywać PIN, ściągać maskę lub korzystać z opcji odblokowania telefonu zegarkiem. Co istotne, dzięki nowej funkcji zapłacimy z użyciem Apple Pay, czego autoryzacja z użyciem Apple Watcha nie obsługiwała.

iOS 15.4 oraz iPadOS 15.4 wprowadzają też 37 nowych emoji oraz 75 wariantów z różnym kolorem skóry. Wśród nich jest roztapiająca się buźka, co przyda się już latem, bo zapewne znów będziemy bić rekordy temperatur. Do tego dochodzą rozładowany akumulator, bańki mydlane, serduszko z rąk, wyciągnięta dłoń, salutowanie, patrzenie przez palce oraz kilka innych wzorów.

Apple szykuje się też do udostępnienia powiadomień ze strony internetowych.

Jak na razie Safari nadal nie potrafi wysyłać powiadomień z witryn www, które można przypiąć do pulpitu, co już od kilku lat bez problemu robią inne przeglądarki na innych systemach operacyjnych, ale coś się w tej materii zmienia. iOS 15.4 i iPadOS 15.4 wprowadzają Push API w eksperymentalnych ustawieniach przeglądarki internetowej.

Do tego dochodzi obsługa dodanych ręcznie domen w aplikacji Mail dla poczty iCloud z poziomu iPhone'a, możliwość odpalenia sesji SharePlay z poziomu menu udostępniania oraz opcja zmiana gestów dla szybkich notatek. TV z kolei pozwoli zmienić miniaturę kolejnych pozycji w menu Oglądaj dalej, a gry będą mogły wykorzystać adaptacyjne spusty kontrolera DualSense od PlayStation.

Apple zmienia też menedżer haseł iCloud.

Co prawda nadal nie doczekał się swojej ikonki na pulpicie, ale podmenu Hasła w Ustawieniach nauczyły się kilku nowych sztuczek. Od teraz będzie można robić samodzielne notatki oraz ukrywać powiadomienia związane z bezpieczeństwem. Do tego dojdzie też opcja ręcznego dodania nazwy użytkownika przy zapisywania samego hasła do strony. Do tego dochodzi obsługa funkcji passkey.

Inne nowości to podgląd Apple Card w menu widżetów oraz opcja przyjmowania płatności bezpośrednio z poziomu iPhone'a z pominięciem terminalu płatnicznego - aczkolwiek nie wiadomo, czy i kiedy ta funkcja trafi do Polski. W innych regionach, gdzie Apple pozwala oddać starsze urządzenie przy zakupie nowego, będzie można ocenić stan iPhone'a innym iPhone'em przed oddaniem go do sklepu.

Do tego dochodzi możliwość dodania do aplikacji Zdrowie informacji o szczepieniach.

Niestety również i w tym przypadku raczej nie ma co liczyć, by działało to automatycznie w Polsce w tandemie z mObywatelem. Podobnie ma się rzecz z nowym głosem Siri oraz dokumentami w aplikacji Portfel. Apple nad tą ostatnią funkcją obecnie pracuje i pojawiają się wzmianki na jej temat w PassKit, ale raczej to będą to wszystko rozwiązania dla zarządu rynku amerykańskiego.

To, z czego będziemy mogli skorzystać w Polsce, to filtrowanie podcastów i opcja wyłączenia powiadomień dla Skrótów działających automatycznie w ramach systemu Smart Home. Posiadacze tabletów będą mogli teraz zmienić jasność Magic Keyboard z poziomu Centrum Sterowania, a telefony z rodziny iPhone 13 Pro będą z kolei też lepiej obsługiwać tryb 120 Hz w aplikacjach firm trzecich.

macOS Monterey‌ 12.3 - co nowego?

W przypadku komputerów Mac doczekamy się wreszcie funkcji Universal Control, która pozwala korzystać z jednej myszki i jednej klawiatury do obsługi wielu urządzeń takich jak komputery i tablety firmy Apple. Wystarczy zalogować się na nich na to samo konto Apple ID, aby potem płynnie przeskakiwać kursorem z jednego sprzętu na drugi.

Inne nowości to zmiany w kodzie systemu, przez które chmury takie jak Dropbox i OneDrive mogą mieć problemy z działaniem oraz nowy interfejs do rejestrowania rozmów wideo. Do tego dochodzi część nowości z iOS-a i iPadOS-a, w tym np. nowe emocji oraz usprawnienia w Hasłach. W kodzie macOS 12.3 Monterey znalazły się też odniesienia do UWB (ultra-wideband).

Mamy też dobrą wiadomość dla tych posiadaczy komputerów i słuchawek Apple'a, którzy nie mają dostępu do smartfona lub tabletu tej firmy. Firmware w bezprzewodowych zestawach słuchawkowych z rodziny AirPods będzie można aktualizować bezpośrednio z poziomu macOS-a, czyli bez konieczności podłączania słuchawek do iPhone'a lub iPada.

tvOS 15.4, watchOS 8.5, HomePod OS 15.4 - co nowego?

REKLAMA

W przypadku watchOS 8.5 zmiany to typowe łatanie błędów i... obsługa nowych emotek. W nieco lepszej sytuacji są posiadacze przystawek Apple TV i głośników HomePod, którzy będą mogli od teraz łączyć się z sieciami Wi-Fi wymagającymi logowania się w ramach bramki już po wpisaniu hasła. W tym celu trzeba będzie użyć innego urządzenia, czyli np. iPhone'a.

Oprócz tego w tvOS 15.4 pojawi się aktualizacja ekranu odtwarzacza wideo, w ramach którego będzie można podejrzeć swoją kolejkę odtwarzania bez wracania do ekranu głównego. Z tego samego miejsca będzie można też przejść do zmiany głośności, przywrócono funkcję nawigowania po menu za pomocą tapnięć oraz odświeżono menu dźwięku przestrzennego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA