Apple M1 Ultra już tu jest. Możliwości i specyfikacja procesora ujawnione. Jest moc?
Procesor Apple M1 Ultra to nic innego, jak dwa połączone układy M1 Max. Nowy procesor oferuje w sumie 20 rdzeni (16 wydajnych oraz 4 energooszczędne) oraz 64 rdzenie układu graficznego.
Na dzisiejszej konferencji Peek Performance, firma Apple nie omieszkała pochwalić się swoim nowym procesorem M1 Ultra oraz powiedzieć co nieco na jego temat. Czy faktycznie jest na co czekać?
Przejście Apple z procesorów Intela na modele Apple Silicon, dla wielu mogło być szokiem, ale rosnąca wydajność procesorów ARM pozwalała przypuszczać, że w końcu ktoś zdecyduje postawić na tę architekturę w przypadku komputerów. SoC Apple M1 okazały się strzałem w dziesiątkę, łącząc w sobie dużą energooszczędność (przekładającą się choćby na długi czas pracy na baterii) i naprawdę ciekawe możliwości obliczeniowe. Czy druga generacja "emek" będzie równie dobra?
Apple M1 - rewolucja spod znaku ARM
Przypomnijmy pokrótce specyfikację modeli M1, jakie do tej pory pojawiły się rynku:
- M1 - 4 wydajne i 4 energooszczędne rdzenie (w sumie 8) oraz 8 jednostek wykonawczych GPU
- M1 Pro - 8 wydajnych i 2 energooszczędne rdzenie (w sumie 10) oraz 16 rdzeni GPU
- M1 Max - 8 wydajnych i 2 energooszczędne rdzenie (10) oraz 32 rdzenie GPU
Zaznaczyć należy, że każdy z tych procesorów doczekał się również opcji Entry, które charakteryzują się mniejszą ilością jednostek wykonawczych układu graficznego (np. w przypadku M1 jest to 7 zamiast 8, w M1 Pro 14 zamiast 16). Oczywiście same rdzenie CPU i GPU to nie wszystko, bowiem wewnątrz SoC kryje się również choćby 16-rdzeniowy układ Neural Engine (uczenie maszynowe), kontroler Thunderbolt/USB 4, sprzętowe encodery/dekodery wideo czy też Secure Enclave (opcja bezpiecznego rozruchu i obsługa Touch ID). A to wszystko w 5-nanometrowym procesie produkcyjnym.
Czytaj też:
Przypomnijmy, że w 2020 roku układ M1 znalazł się wewnątrz MacBooka Air, 13-calowego MacBooka Pro i Mac mini. W 2021 zaprezentowano modele M1 iPad Pro i M1 iMac oraz M1 Pro i M1 Max w modelach MacBook Pro. Plotki na temat następcy chodziły już od jakiegoś czasu, ale dziś znamy już fakty.
Zanim jednak przejdziemy do następcy - podczas konferencji zaprezentowano również nowego iPad Air z procesorem M1!
Apple M1 Ultra - podwójna moc M1 Max
Wszyscy spodziewali się Apple M2? Niespodzianka! Oto Apple M1 Ultra, który to jest niczym innym jak dwoma połączonymi układami M1 Max. Oba układy połączone są magistralą, która oferuje 2,5 TB/s przepustowości i składają się z 114 miliardów tranzystorów. Mogą wykorzystywać 128 GB zunifikowanej pamięci.
Apple M1 Ultra oferuje więc w sumie 20 rdzeni procesora (16 wydajnych oraz 4 energooszczędne) oraz 64 rdzenie układu graficznego (dostępna jest również mniej wydajna wersja z 48 rdzeniami graficznymi). GPU jest więc 8 razy wydajniejsze od podstawowego układu M1.
Oczywiście zdublowany jest również układ Neural Engine (co daje aż 32 rdzenie do obsługi AI) jak i encodery/dekodery wideo.
Już M1 Max imponował możliwościami, ale podwojona moc M1 Ultra będzie niesamowita. To wszystko przy nadal imponującym poborze energii.
Z całą pewnością nie będziemy narzekać na moc i energooszczędność układu graficznego - zerknijcie na porównanie z GeForce RTX 3060 Ti.
Apple pokusiło się nawet o porównanie do... GeForce RTX 3090!
Co dalej? Wciąż czekamy na wieści dotyczące... M2. Ale jak na razie to właśnie M1 Ultra zapewni nam odpowiednie emocje.