REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jak przyspieszyć gry na komputerze z kartą Radeon? AMD dopala tysiące tytułów

Nowe technologie rozwijane przez producentów kart graficznych mają nie tylko wzbogacić oprawę graficzną gier, ale też i przyśpieszyć ich działanie. Wśród nich jest Radeon Super Resolution. To nowinka wprowadzona w najnowszych sterownikach AMD Adrenalin 22.3.1.

17.03.2022
14:00
AMD Radeon Super Resolution
REKLAMA

Przypomnijmy, że NVIDIA pierwsza zaprezentowała swoją technologię DLSS, która była niczym innym jak zaawansowanym skalowaniem z wykorzystaniem AI. Efektem było przyśpieszenie działania gier przy minimalnej stracie jakości obrazu. Minusem była konieczność posiadania karty GeForce RTX (wykorzystanie rdzeni Tensor), a i sama gra musiała wspierać tę technologię.

AMD odpowiedziała technologią FidelityFX Super Resolution, która również wymagała wsparcia w konkretnej grze, ale za to działała praktycznie na każdej w miarę nowoczesnej karcie (zarówno Radeon, jak i GeForce).

REKLAMA

Technologia ta nie wymagała żadnych specjalizowanych układów, więc jej działanie nie dawało aż tak spektakularnych efektów.

Jak przyspieszyć działanie gier na kartach Radeon RX 5000 i 6000?

Działanie AMD FSR na zintegrowanej grafice z procesorem Ryzen 7 5700G

Na tym "wyścig zbrojeń" oczywiście się nie skończył. NVIDIA odpowiedziała technologią NIS (NVIDIA Image Scaling), która działała na każdej karcie GeForce i praktycznie w każdej grze (można ją włączyć w sterownikach GeForce), ale też nie dawała tak dobrych efektów jak DLSS.

Czytaj też:

Dziś debiutują sterowniki AMD Adrenalin Edition 22.3.1, w których AMD ponownie odbija piłeczkę. Skutecznie?

Gra działa za wolno? Włącz Radeon Super Resolution

AMD RSR (Radeon Super Resolution) jest jedną z najważniejszych nowości w tych sterownikach. Jest to technologia oparta na AMD FidelityFX Super Resolution, która pozwala ją uruchomić w dowolnej grze operującej na pełnym ekranie (bezramkowe okno się nie liczy). Oznacza to możliwość skorzystania z opcji przyśpieszenia dla tysięcy kolejnych gier. Niestety działa ona tylko na kartach graficznych AMD opartych na architekturze RDNA, czyli w praktyce na Radeonach RX serii 5000 oraz 6000. Szkoda, że jak na razie nie zadbano o wsparcie starszych modeli kart Radeon.

Z innych nowości w sterownikach warto wyróżnić zaktualizowaną opcję AMD Link. W tym przypadku możemy połączyć do czterech graczy do komputera z kartą Radeon, celem rozgrywki multiplayer w gry które posiadają opcję lokalnego coopa (działa to mniej więcej tak jak Steam Remote Play Together, ale nie ogranicza się do gier na Steam).

Warto zaznaczyć, że połączenie dotyczy nie tylko PC, ale również smartfonów i tabletów opartych na Androidzie, czy nawet telewizorów. Sterowniki otrzymały również wiele innych pomniejszych poprawek, jak choćby możliwość włączenia opcji RIS (wyostrzenie obrazu) nie tylko do gier, ale i do materiałów wideo.

AMD FidelityFX 2.0 już niedługo

Wśród głównych zarzutów w stosunku do AMD FSR wymienia się przede wszystkim widoczny spadek jakości obrazu, zwłaszcza w trybach niższych niż Ultra. AMD nie zasypiało gruszek w popiele i w pocie czoła pracowała nad drugą wersję tej technologii.

REKLAMA
AMD FidelityFX Super Resolution 2.0 ma oferować lepszą jakość obrazu
AMD FidelityFX Super Resolution 2.0 ma oferować lepszą jakość obrazu

AMD FidelityFX Super Resolution w wersji 2.0 ma zostać zaprezentowana już w drugiej kwartale bieżącego roku. Czekamy z niecierpliwością

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA