REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iOS 15.4 to nie tylko Face ID i Apple Pay w maseczce oraz paszport covidowy - podsumowanie nowości Apple'a

Apple udostępnił nowe wersje beta swoich systemów operacyjnych z iOS 15.4 na czele, a Face ID i Apple Pay działające z maseczkami bez Apple Watcha i paszport covidowy to dopiero początek. Co jeszcze znajdziemy w kolejnej wersji oprogramowania do iPhone'ów, iPadów, komputerów Mac i przystawek Apple TV? Opisujemy najważniejsze nowości.

28.01.2022
15:16
iPhone bez notcha
REKLAMA

Udostępnione w tym tygodniu iOS 15.3, iPadOS 15.3, macOS 12.2, tvOS 15.3 i watchOS 8.4 nie wprowadzają żadnych spektakularnych nowości. Zamiast tego Apple skupił się na naprawieniu poważnego błędu związanego z przeglądarką Safari i innych pomniejszych usterek. Prawdziwych fajerwerków możemy spodziewać się dopiero wraz z udostępnieniem kolejnych wersji tego oprogramowania: iOS 15.4, iPadOS 15.4, macOS 12.3, watch 8.4 i tvOS 14.5. Co nowego?

REKLAMA

Po ponad dwóch latach trwania pandemii Apple się złamał i wrócił do skanera linii papilarnych wdrożył w iOS 15.4 funkcję odblokowywania telefonu z Face ID w maseczce bez konieczności autoryzacji Apple Watchem i to nawet w ramach Apple Pay. Nie cieszcie się jednak przedwcześnie. Będzie to dostępne jedynie na telefonach z linii iPhone 12 i iPhone 13. Posiadacze sprzętów z linii iPhone X, iPhone XS i iPhone 11 (oraz iPad Pro 2018) ze starszym skanerem twarzy mogą o tej nowości zapomnieć.

Możliwość detekcji twarzy w maseczce (przy usprawnionym jej skanowaniu w okularach) to niejedyna zmiana związana koronawirusem w iOS 15.4. W najnowszej wersji aplikacja Portfel ma pozwalać na wgranie do niej tzw. paszportu covidowego, czyli Unijnego Certyfikatu Covid użytkownikom z Europy. Nie wiadomo, czy polski mObywatel będzie pozwalał na eksport danych, a jeśli nie, to możliwe, że użytkownicy z Polski będą mogli wgrać dokument ręcznie.

Apple wytoczył nowe dodatkowe działa w walce z 1Password i innymi menedżerami haseł.

Apple nie wydzielił funkcji zapamiętywania haseł w chmurze do aplikacji, ale widnieje ona w menu i działa na poziomie systemu zarówno na stronach www, jak i w aplikacjach. iOS 15.4 dodatkowo usprawnia menedżer haseł - teraz można zapisywać zapamiętywane w ramach iCloud notatki. Oprócz tego nowe systemy wspierają funkcję passkey na Makach i iPadach z opcją autoryzacji iPhone'em.

Posiadacze przystawek Apple TV z kolei będą mogli łączyć się z sieciami Wi-Fi wymagającymi zalogowania się na stronie internetowej, które są popularne w hotelach. W ramach interfejsu tvOS 15.4 zaczną się też pojawiać kontrolki głośności i kolejka oglądania po włączeniu pauzy w trakcie odtwarzania.

"Jedna myszka i jedna klawiatura, by wszystkimi jabłkami rządzić".

Jedną z nowości zapowiedzianych na WWDC 2021 było rozwiązanie o nazwie Universal Control, czyli opcja płynnego przełączania się akcesoriów w postaci klawiatur i myszek pomiędzy komputerami i iPadami. Apple nie wyrobił się z tym na premierę swoich nowych systemów z ubiegłego roku. Po kilku miesiącach oczekiwania rozwiązanie pojawia się (ponownie) w wersji beta. Oby tym razem na stałe!

Aby skorzystać z Universal Control należy wgrać testowe wersje iPadOS 15.4 oraz macOS 12.3 Monterey na odpowiednio tablety i komputery, a potem powinna zadziać się magia. Oprócz tego w iPadach można dodać do Centrum Sterowania opcję regulacji jasności klawiatury. W aplikacji notatki da się z kolei zmienić funkcje wywoływane z rogu ekranu (szybka notatka / zrzut ekranu / nic).

Jakie inne nowości można znaleźć w iOS 15.4, iPadOS 15.4, macOS 12.3, watch 8.4 i tvOS 14.5?

Nowy systemy przynoszą 30 nowych emoji, a na iPhonie pojawił się nowy widżet dla karty kredytowej Apple Card. Miłośnicy skrótów ucieszą się z braku powiadomień o ich uruchomieniu, a aplikacje obsługujące SharePlay będą mogły same tworzyć nowe połączenie wideo z użyciem FaceTime'a. Do tego dochodzi opcja konfiguracji własnej domeny w poczcie e-mail (do 5 adresów, wymagane iCloud+).

Posiadaczy kontrolera DualSense od PS5 ucieszy z kolei obsługa adaptacyjnych spustów, a inną ciekawą nowością jest opcja wykorzystania ekranu odświeżanego w 120 Hz w aplikacjach firm trzecich. Do tej pory w wyniku błędu nie wszystkie programy z tego korzystały. Ciekawe, czy wpłynie to negatywnie na czas pracy na jednym ładowaniu - tyle dobrego, że w iPhonie 13 Pro Max mam spory zapas...

W przypadku komputerów Mac jedną z nowości jest opcja aktualizacji firmware'u AirPods (do tej pory wymagało to iPhone'a lub iPada; niestety i tutaj nie można tego wymusić), a jakość odtwarzania na słuchawkach nie będzie spadać, gdy zadzwoni telefon. Z drugiej strony macOS 12.2 rozzłości użytkowników Dropboksa i OneDrive'a. Firmy ostrzegały, że nowy system popsuje synchronizację.

REKLAMA

Ostatnia z nowości, która wpadła mi w oko, raczej nie zainteresuje użytkowników z Polski, ale to bardzo fajny pomysł. Apple przygotował zręby nowego narzędzia zapewne dla tych osób, które korzystają z programu płatnej wymiany starszych urządzeń Apple'a na nowsze. iPhone sam podpowie, jak wykonać zdjęcia, aby dobrze oddać cechy używanego produktu, uchwycić na fotografiach rysy itp.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA