REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Multitasking w iPadOS 15, czyli praca w oknach na iPadzie — jak to teraz działa?

iOS 15 oraz iPadOS 15 zostały już oficjalnie zaprezentowane, a jedną z największych nowości jest odświeżony pulpit wraz z nowym interfejsem multitaskingu na iPadach. Sprawdziliśmy to.

23.09.2021
6:33
iPadOS 15 zmiany
REKLAMA

Najważniejszym zmianom w iOS 15 i iPadOS 15 poświęciłem już kilka materiałów, w tym jeden prezentujący zbiorczo nowości, a osobno opisałem nowy mechanizm OCR i profile w ramach Trybu Skupienia. Na osobną wzmiankę zasługuje też odświeżony pulpit i przemodelowany interfejs multitaskingu na tabletach. Zmieniło się tu sporo i to na szczęście na plus.

REKLAMA

iPady dostały wreszcie nowoczesny pulpit, widżety przemieszane z ikonami i szufladkę na aplikacje.

Od lat użytkownicy iPadów narzekali na to, że pulpit w ich urządzeniach jest jedynie kalką tego z iPhone’a i… to się w zasadzie nie zmieniło. Na szczęście w obecnej inkarnacji nie jest to problemem, a boli tylko to, że na możliwość mieszania na pulpicie ikon z widżetami oraz opcję usuwania części ikon, która pojawiła się w iOS 14 na smartfonach, posiadacze tabletów Apple’a czekali rok.

 class="wp-image-1868949"
Tak może wyglądać pulpit na iPadzie dzięki iPadOS 15

Na szczęście ten długi czas oczekiwania dobiegł właśnie końca. Wraz z widżetami i szufladką na aplikacje w iPadOS 15 pojawiła się opcja usuwania wybranych ikon z ekranu głównego, dzięki czemu mogłem ustawić wreszcie zarówno na telefonie, jak i na iPadzie ten sam jeden ekran główny (przynajmniej w widoku pionowym). Wszystkie pozostałe programy wrzuciłem do App Drawera, który sam tworzy foldery.

Animacja otwierania szufladki na aplikacje jest bardzo przyjemna dla oka, a widżety… ujdą.

Nie jestem przesadnym fanem widżetów w wykonaniu Apple’a i nawet ostatnio z nich za specjalnie nie korzystałem. Jeśli ktoś jednak je lubi, to z pewnością ucieszy go fakt, iż na tabletach pojawiły się nie tylko te dostępne na iPhone’ach, ale również kilka znacznie większych w rozmiarze XL, przy czym te same zajmują na tabletach mniej miejsca — widżet 2x2 zastępuje jedną ikonkę.

Zmieniła się też siatka aplikacji — w domyślnym trybie wyświetla ona 5 kolumn i 6 wierszy, ale wystarczy dodać jeden widżet, by siatka zmieniła się na 4 kolumny po 6 wierszy z ikonami każda. Co jednak mnie niezwykle cieszy, po zapełnieniu pulpitu można osobno ułożyć aplikacje w widoku poziomym i pionowym, a same ikony można powiększyć.

PS Jeśli chodzi o kolumnę z widżetami po lewej stronie pulpitu, to ta nadal jest dostępna, ale brakuje opcji przypięcia jej na stałe obok ikon.

ios-15-ipados-multitasking-ipad class="wp-image-1867587"
Pięć aplikacji na iPadzie naraz? Żaden problem!

iPadOS 15 i multitasking pełną gębą

Od lat na iPadach dało się korzystać z wielu aplikacji naraz, ale interfejs w tym… nie pomagał. Na szczęście Apple wreszcie poszedł po rozum do głowy — od teraz można zarządzać oknem aplikacji za pomocą nowego przycisku z trzema kropkami na samej górze interfejsu, który podświetla się w ramach aktywnej aplikacji. Po jego tąpnięciu pojawiają się zaś trzy główne opcje:

  • pierwszy maksymalizuje aplikację, jeśli jest już używana w trybie dzielenia ekranu;
  • drugi przenosi ją na lewą połowę ekranu i pozwala wybrać z pulpitu, docka lub szufladki na aplikację drugi program;
  • trzeci uruchamia aplikację w trybie Slide Over i pozwala wybrać kolejny program w trybie pełnoekranowym.

Oprócz tego te same funkcje można wywoływać za pomocą gestów (przeciąganie przycisku z klawiatury) oraz nowych skrótów klawiszowych (ich pełną listę widać po wciśnięciu skrótu Glob+M). Z poziomu App Switchera można również tworzyć pary aplikacji oraz zamykać wyłącznie jedną z aplikacji z uprzednio utworzonej pary. Można też wyświetlić tutaj otwarte programy w trybie Slide Over.

 class="wp-image-1868943"
App Switcher ma nowe możliwości

Jakby tego było mało, pojawiła się nowa „półka” wyświetlającą zaraz po otwarciu programu obsługującego wiele okien jednocześnie (Poczta, Safari itp.) ich miniatury na samym dole interfejsu. W wielu programach można też otworzyć centralnie okienko typu pop-up nowego typu z np. wybraną wiadomością e-mail, a potem albo je zamknąć, albo zmienić w pełnoprawne okno danego programu.

iPadOS 15: aplikacje z iPhone’a w trybie poziomym

Osoby, które korzystają z aplikacji bez wersji tabletowej, ucieszy fakt, iż programy iPhone’owe mogą być teraz wyświetlane również w wersji poziomej — co się przydaje zwłaszcza podczas korzystania z fizycznej klawiatury. Niestety nie da się ich odpalić w ramach Slide Over, co byłoby najlepszym wyjściem, ale… da się uruchomić w tym trybie tabletowe programy obok tych smartfonowych.

To świetna wiadomość dla osób, które korzystają z Instagrama, który do dzisiaj nie przygotował aplikacji w wersji na iPada — da się z niego już w miarę komfortowo korzystać. Paradoksalnie większy problem sprawiają dziś aplikacje w wersji tabletowej, które z jakiegoś powodu nie mają poziomego widoku w ogóle — nadal muszę do nich przechylać głowę o 90 stopni…

 class="wp-image-1868946"
Instagram na iPadzie nadal wygląda pokracznie, ale przynajmniej nie trzeba przekręcać głowy i można wyświetlić obok inną aplikację w trybie Slide Over

Co jeszcze nowego można znaleźć w iPadOS 15?

Miłym dodatkiem są Szybkie notatki. W każdej chwili można wyciągnąć z prawego dolnego rogu mini-notatkę, by wpisywać w niej treści z poziomu klawiatury lub wykorzystywać w tym celu Apple Pencil. Pływające okienko zachowuje się podobnie do tego w ramach trybu Picture-in-Picture. Sama aplikacja Notatki dostały z kolei obsługę tagów oraz możliwość mieszania zdjęć i pisma odręcznego.

REKLAMA

iPadOS 15 pozwala też zaznaczać wiele plików naraz poprzez przeciągnięcie kursora, co działa zarówno w systemowym menedżerze plików na tablety Apple’a, jak i w innych aplikacjach korzystających z opcji zaznaczania wielu elementów naraz za pomocą palca. Ucieszy to przede wszystkim osoby korzystające z myszy oraz gładzików takich jak ten w Magic Keyboard.

Z listą innych ciekawych zmian w iOS 15 i iPadOS 15 możecie zapoznać się w osobnym wpisie, a jeśli chodzi o braki, to… nadal nie doczekaliśmy się pełnoprawnej aplikacji pogodowej ani kalkulatora. Prognozy dostępne są wyłącznie na widżecie kierującym do strony wheater.com, a liczydło trzeba wgrać we własnym zakresie z App Store’a (i nie da się go podpiąć do Control Center).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA