REKLAMA

iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15 i watchOS 8 już oficjalnie

Apple udostępnił właśnie nowe wersje swoich systemów operacyjnych na smartfony, tablety, przystawki do telewizora i zegarki. iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15 i watchOS 8 można już pobierać.

20.09.2021 17.04
iOS 15 iPadOS 15 tvOS 15 watchOS 8 aktualizacja iphone ipad apple tv watch
REKLAMA

Co roku w czerwcu odbywa się konferencja WWDC, podczas której Apple prezentuje nowe wersje swoich systemów operacyjnych, by chwilę później udostępnić je w wersji rozwojowej programistom. Potem, po kilku miesiącach betatestów i na kilka dni przed sklepową premierą iPhone’ów, systemy trafiają do użytkowników końcowych w ramach stabilnego. Nie inaczej było i w tym roku. iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15 i watchOS 8 mogą już pobierać wszyscy chętni, jeśli tylko mają kompatybilne urządzenie.

REKLAMA

iOS 15 oraz iPadOS 15 — co nowego?

W tym roku nie ma co się spodziewać rewolucji — poza przeglądarką Safari, która w wersji na smartfony dostała pasek adresu na dole, a w wersji iPadowej unifikuje pasek adresu i pasek kart. Tę oraz inne zmiany w iOS 15 i iPadOS 15 opisywaliśmy jednak już nie raz na łamach Spider’s Web.

Sam od tygodnia korzystam z tego oprogramowania w wersji Release Candidate i najbardziej spodobała mi się nowość w… sposobie działania słuchawek AirPods. Oprócz tego przypadły mi do gustu Tryb skupienia i implementacja technologii OCR w galerii oraz w aparacie.

Cieszy też, że iPadOS 15 wprowadza nowy tryb multitaskingu, szufladkę na aplikacje oraz możliwość mieszania ikon oraz widżetów na ekranie głównym, co kompletnie zmieniło moje podejście do układu pulpitów. Szkoda jednak, że czekaliśmy na to okrągły rok…

tvOS 15 i watchOS 8 — co nowego?

W przypadku systemu na przystawkę Apple TV nie dostaliśmy jeszcze największej z zapowiadanych nowości, czyli opcji wspólnego oglądania materiałów wideo podczas grupowej rozmowy wideo w ramach usługi FaceTime prowadzonej na innym urządzeniu. Odświeżony został za to ekran odtwarzania.

Jeśli chodzi o zegarek, to również i tutaj nie ma zbyt wielu zmian. Z mojej perspektywy najważniejszą nowością jest opcja automatycznego pauzowania treningów podczas jazdy na rowerze. Wcześniej po postoju trzeba było ręcznie wznowić trening, o czym zwykle człowiek zapominał…

REKLAMA

Jak na razie nic nie wiadomo o dacie premiery nowego systemu do komputerów Apple’a. Możliwe, że ta pojawi się dopiero za kilka tygodni, bo jak na razie 

Szkoda przy tym, że Apple przestał wydawać wszystkie swoje systemy operacyjne jednocześnie — tym bardziej że część z najciekawszych funkcji takich jak np. nowy Tryb skupienia, który jest rozwinięciem funkcji Nie przeszkadzać i synchronizuje się pomiędzy różnymi urządzeniami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA