REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iOS 15 i iPadOS 15 - aktualizacja już dziś. Wiemy o której pojawi się na pierwszych iPhone’ach i iPadach

Aktualizacja iOS 15 i iPadOS 15 zaplanowana jest na poniedziałek 20 września 2021. Nowe systemy operacyjne Apple'a będą dostępne od godziny 19.

20.09.2021
12:28
iOS 15 i iPadOS 15 - aktualizacja już dziś. Co nowego w systemach Apple'a?
REKLAMA

Tydzień temu Apple poinformował o zakończeniu prac nad systemami iOS 15 i iPadOS 15. Firma bierze się do pracy nad dalszymi innowacjami. Sprawdźmy, co nowego dla posiadaczy iPhone’ów i iPadów.

REKLAMA

Po dość wyczerpujących beta-testach proces produkcyjny nowych systemów iOS 15 i iPadOS 15 dla iPhone’ów i iPadów właśnie się zakończył. Zmian jest całkiem sporo, tym razem również w iPadzie. Większość skupiona jest na zapewnieniu użytkownikowi jak najwięcej wygody i bezpieczeństwa.

iPhone dzięki iOS 15 zyska nowe centrum powiadomień, nowy wygląd Safari, nowy interfejs Map podczas nawigacji w miastach, usprawnionego FaceTime’a, nową aplikację do Pogody i Zdjęć, a także usprawnienia w zakresie ochrony prywatności.

iPad z kolei zyska wygodniejsze przełączanie się między aplikacjami, obsługę widżetów na ekranie domowym, mechanizm szybkich notatek, usprawnione powiadomienia, usprawnioną aplikację do Zdjęć, a także narzędzia deweloperskie do pracy nad aplikacjami dla iPhone’a i IPada. Pojawią się też usprawnienia dla FaceTime’a, nowy wygląd Safari i aplikację Tłumacza.

iOS 15 – co nowego dla iPhone’a?

Dla kogo iOS 15? Które iPhone’y otrzymają aktualizację?

iOS 15 został zaprojektowany tak, by być zgodnym ze wszystkimi urządzeniami z iOS 14. To oznacza, że aktualizacja zostanie przygotowana dla wszystkich iPhone’ów 6s i nowszych.

iOS 15 – jak zainstalować?

Aktualizacja pojawi się w aplikacji Ustawienia, gdy będzie gotowa. Do tego czasu system pozostaje w fazie Golden Master, czyli gotowym do dystrybucji – ale jeszcze oczekującym. Niecierpliwi mają możliwość zapisania się do beta-testów pod tym adresem. To jednak przygoda obarczona pewnym (niewielkim) ryzykiem zainstalowania wadliwej wersji systemu. Lepiej poczekać na oficjalną dostępność.

iOS 15 - kiedy premiera?

System iOS 15 będzie dostępny 20 września od godziny 19.00 czasu polskiego.

Nowości w iOS 15. Nowe powiadomienia.

 class="wp-image-1857811"
iOS 15 - co nowego? Powiadomienia

Najciekawszą zmianą w iOS 15 są nowe powiadomienia. Te będą teraz wyświetlać zdjęcia kontaktów, jeżeli powiadomienie będzie z nimi powiązane. Znacznie zwiększy się też rozmiar ikon, dzięki czemu łatwiej będzie ocenić z jakiej aplikacji pochodzi dane powiadomienie. Inteligentny system powiadomień grupuje też mniej pilne notyfikacje, a same powiadomienia są pozycjonowane w zależności od ich istotności.

Ta jest oceniania na podstawie analizy zachowań użytkownika. Pojawi się możliwość tymczasowego wyciszenia danego wątku powiadomień. Użytkownik będzie mógł też selektywnie wyciszać powiadomienia tak, by telefon sygnalizował tylko o tych najpilniejszych.

iOS 15 – nowości. Wyszukiwarka.

 class="wp-image-1857817"
iOS 15 - co nowego? Czytelniejsza wyszukiwarka

W iOS 15 wyszukiwarka będzie wykorzystywać szerzej sztuczną inteligencję, dzięki czemu będzie mogła wskazywać zdjęcia po wpisaniu lokalizacji, osób, scen czy przedmiotów. Będzie też odnajdywać odpowiedź we frazach widocznych na sfotografowanym tekście. Webowe wyniki wyszukiwania będą też bogatsze w dodatkowe informacje, szczególnie przy frazach związanych z osobami ze świata filmu i muzyki, a także zapamiętanych kontaktów. Możliwe też będzie instalowanie aplikacji z App Store z poziomu wyszukiwarki.

Co nowego w iOS 15? Dużo lepszy FaceTime.

 class="wp-image-1857805"
iOS 15 - co nowego? Wymazywanie tła w FaceTime

Wraz z iOS 15 w FaceTime pojawi się obsługa dźwięku przestrzennego. Komunikator ma też dużo lepiej filtrować głos użytkownika i wyciszać szumy tła. Pojawi się też obsługa wymazywania drugiego planu podczas wideopołączeń. Widok rozmowy grupowej zmieści teraz więcej rozmówców.

 class="wp-image-1857808"
iOS 15 - co nowego? Integracja z usługami streamingowymi

Użytkownicy FaceTime będą teraz mogli w łatwy sposób wymieniać się piosenkami z Apple Music czy treściami z Apple TV, a nawet wspólnie je oglądać czy słuchać. W przyszłości pojawi się też obsługa innych aplikacji, w tym TikToka czy Twitcha.

Nowością w iOS 15 jest możliwość dołączenia do rozmowy grupowej użytkownika bez urządzenia firmy Apple. Takiemu użytkownikowi należy wysłać łącze do spotkania, dzięki któremu będzie mógł do niego dołączyć za pomocą dowolnej nowoczesnej przeglądarki internetowej.

iOS 15 – nowości. Zdjęcia w wersji z SI i realistyczna nawigacja w miastach.

Przeglądanie archiwalnych zdjęć dzięki iOS 15 ma być teraz przyjemniejsze. Aplikacja Zdjęcia za pomocą sztucznej inteligencji będzie próbowała kojarzyć stare zdjęcia i filmy z odpowiednimi piosenkami z Apple Music, by umilić ich przeglądanie i stworzyć odpowiedni nastrój. Aplikacja może też dokonać automatycznej korekty zdjęć, by nadać im bardziej spójny wygląd. Usprawniony też został mechanizm rozpoznawania osób na zdjęciach i integracji z zewnętrznymi aplikacjami.

 class="wp-image-1857832"
iOS 15 - co nowego? Wygodniejsza nawigacja w miastach

Z kolei użytkownicy Map z pewnością ucieszą się poprawieniem szczegółowości wizualizacji miast, również w trybie nawigacji. Aplikacja będzie też powiadamiała użytkownika podczas podróży transportem publicznym o zbliżającym się przystanku wysiadki czy przesiadki. Z kolei nawigacja dla pieszych zyska funkcje rzeczywistości rozszerzonej, nakładając ikony nawigacji bezpośrednio na widok rejestrowany przez aparat. Pojawią się też nowe filtry w wyszukiwarce, jak na przykład możliwość wyszukiwania restauracji w zależności od kuchni.

Nowe Safari w iOS 15.

W systemowej przeglądarce iPhone’a zaszły duże zmiany. W iOS 15 kontrolki interfejsu znajdują się na dole ekranu. Tam też znajduje się pasek kart i wyszukiwarka, które wyzwalane są gestem kciuka. W nowym Safari można też grupować karty, pojawiła się też obsługa rozszerzeń. Użytkownik może też w końcu modyfikować stronę domową. Safari teraz będzie wyposażone w nowy mechanizm ochrony przed śledzeniem i automatycznie będzie preferowała szyfrowane połączenia.

Aplikacje systemowe w iOS 15 po liftingu.

W iOS 15 Apple zupełnie przeprojektował aplikację do Pogody, stawiając dużo mocniej na dynamiczne elementy graficzne. Aplikacja Zdrowie teraz obsługuje możliwość udostępniania wybranych danych innym użytkownikom. Systemowe Notatki zyskały szeroką obsługę tagów. I wiele, wiele więcej.

iPadOS 15 – co nowego dla iPada?

iPadOS 15 - kiedy premiera?

System będzie dostępny do pobrania 20 września.

iPadOS 15 – jak zainstalować?

Aktualizacja iPadOS 15 pojawi się w aplikacji Ustawienia, gdy będzie gotowa. Do tego czasu system pozostaje w fazie Golden Master, czyli gotowym do dystrybucji – ale jeszcze oczekującym. Niecierpliwi mają możliwość zapisania się do beta-testów pod tym adresem. To jednak przygoda obarczona pewnym (niewielkim) ryzykiem zainstalowania wadliwej wersji systemu. Lepiej poczekać na oficjalną dostępność.

Nowości w iPadOS 15 – wygodna praca z wieloma aplikacjami.

 class="wp-image-1857841"
iPadOS 15 - co nowego? Wygodniejszy multitasking

W interfejsie iPada pojawi się nowe podręczne menu, które ułatwi rozmieszczanie okien aplikacji na ekranie. Z poziomu tego menu można ustawiać aplikacje obok siebie, przypinać je do bocznej krawędzi, przenosić na pełen ekran czy ukrywać ich okna. W iPadOS 15 Dodatkowa kontrolka ułatwi przełączanie się pomiędzy wszystkimi otwartymi oknami aktywnej aplikacji.

 class="wp-image-1857844"
iPadOS 15 - co nowego? Widżety na ekranie domowym

iPadOS obsługuje już nowy system widżetów, jaki został już dawno wprowadzony do iPhone’a. Nowe widżety można rozmieszczać na ekranie domowym, na takiej samej zasadzie, co ikony aplikacji. Pojawią się też znane z iPhone’a biblioteki aplikacji, automatycznie grupujące je w zależności od kategorii.

iPadOS 15 - FaceTime, Safari, zdjęcia i powiadomienia

FaceTime i Safari dostaną te same udogodnienia, co w iOS 15. Również podobnie jak w nowym iOS, w iPadOS 15 powiadomienia będą większe i inteligentniejsze. Zdjęcia z kolei także będą miały usprawnioną Sztuczną Inteligencję, która połączy je z utworami z Apple Music. W tych czterech elementach zaszły dokładnie te same zmiany, co w wersji systemu na iPhone'y.

iPadOS 15 zgrany z macOS.

Użytkownik będzie mógł korzystać z tej samej myszki, klawiatury i gładzika pracując przy komputerze Mac i iPadzie. I to dosłownie równocześnie. Przesunięcie kursora myszy poza ekran Maca sprawi, że ten pojawi się na ekranie iPada. iPadOS 15 wymaga jednak do tego celu komputera Mac wyprodukowanego nie wcześniej, niż w 2015 r.

iPadOS 15 jako przybornik programisty.

 class="wp-image-1857865"
iPadOS 15 - co nowego? Swift Playgrounds

Swift Playgrounds dla iPada pozwoli na budowanie aplikacji na urządzenia Apple z wykorzystaniem SwiftUI. Aplikacja obsługuje podgląd na żywo i pozwala na pełnoekranowe testy zbudowanym w narzędziu apek. Możliwe jest nawet wysłanie aplikacji bezpośrednio na App Store, gdy ta będzie gotowa. Obsługiwana jest też pełna synchronizacja (gdzie stosowne) z projektami xCode na komputerach Mac.

iPadOS 15 z notatkami zawsze pod ręką.

REKLAMA
 class="wp-image-1857850"
iPadOS 15 - co nowego? Mechanizm szybkich notatek

W nowym iPadOS-ie użytkownik jednym gestem może wywołać cyfrowy notatnik, w którym mogą szybko zapisać to, co potrzebują. Okno notatnika można powiększać i przesuwać, obsługiwana jest też integracja z przeglądarką Safari.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA