REKLAMA

Apple wyłączył Apple Pay w Rosji na dobre, bo Rosjanie obchodzili sankcje

Apple całkowicie wyłączył usługę Apple Pay w Rosji. Wcześniej mieszkańcy Federacji Rosyjskiej obchodzili sankcje nałożone na ich kraj, skutkujące brakiem możliwości użycia kart Mastercard i VISA, dzięki rosyjskiemu systemowi płatności Mir.

27.03.2022 15.16
Apple wyłączył Apple Pay w Rosji. Tym razem na dobre
REKLAMA

W wyniku ataku rosyjskiej armii pod wodzą dyktatora i zbrodniarza wojennego Władimira Putina na Ukrainę zachodni świat nałożył na Rosję bardzo dotkliwe sankcje gospodarcze. Jedną z pierwszych usług, do których mieszkańcy Federacji Rosyjskiej stracili dostęp, było Apple Pay - a przynajmniej tak się mogło nam wydawać. Okazuje się, że blokada nie była całkowita.

REKLAMA

Rosjanie mieli cały czas sposób na to, by nadal korzystać z Apple Pay. Okazało się, że sankcje dotyczyły - z początku - wyłącznie kart wydanych przez takie organizacje jak Mastercard i VISA. Nie odcięło to jednak całkowicie Rosjan od usługi płatniczej Apple'a, która pozwala zastąpić klasyczne karty płatnicze z użyciem modułów NFC w telefonach z rodziny iPhone oraz zegarkach Apple Watch.

Apple Pay w Rosji nie działa - teraz już całkowicie

Informacja o tym, że Apple Pay przestaje działać w Rosji w ramach sankcji za rozpętanie wojny w Ukrainie, pojawiła się już pod koniec lutego. Mimo to odcięte zostały wtedy wyłącznie karty Mastercard i VISA, podczas gdy rosyjski system płatności Mir uruchomiony w 2016 r. dalej działał sprawnie w połączeniu z telefonami i zegarkami firmy z Cupertino.

REKLAMA

Okazuje się jednak, że Apple nie poprzestał na wyłączeniu możliwości używania kart Mastercard i VISA w rosyjskim Apple Pay, a system płatności Mir również został zbanowany. Nowych kart Mir nie można już dodawać do usługi firmy Tima Cooka, a te, które zostały aktywowane wcześniej, zostaną wyłączone zdalnie i przestaną działać w przeciągu kilku najbliższych dni.

Warto przy tym dodać, że Apple Pay to nie jest jedyny system płatności, jaki opuścił Rosję w wyniku sankcji. Na podobny ruch zdecydował się Google, który zabrał Rosjanom dostęp do działającego na podobnej zasadzie Google Pay. Oprócz tego Federację Rosyjską opuścił PayPal, co utrudnia jej obywatelom płatności za te usługi online, do których jeszcze mają dostęp - ale jest ich coraz mniej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA