REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Jeśli masz taką kartę bankową, zastąpi ją nowa. Mastercard zapowiada rewolucję

Mastercard doszedł do wniosku, że w dobie wszechobecnych płatności zbliżeniowych czas zaktualizować funkcjonalność kart płatniczych. Paski magnetyczne odchodzą do lamusa.

17.08.2021
16:01
Mastercard nowa karta
REKLAMA

My, Polacy, mamy dość mocno zaburzony obraz płatności bezgotówkowych. Polska jest w tym względzie jednym z najbardziej rozwiniętych krajów świata. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale według raportów Visa jesteśmy pierwszym krajem, w którym wszystkie terminale płatnicze obsługują płatności zbliżeniowe.

REKLAMA

Polacy bardzo chętnie adaptują nowe formy płatności. Korzystamy na co dzień nie tylko z kart zbliżeniowych, ale też z płatności smartfonem czy zegarkiem. Wirtualne karty płatnicze używane w internecie również nie są dla nas żadną egzotyką. Nie boimy się płatności poprzez BLIK zatwierdzanych kodem wpisanym w aplikacji mobilnej banku.

Patrząc z tej perspektywy pasek magnetyczny na karcie płatniczej wydaje się być archaiczny.

I nie ma w tym przesady, bo pomysł stojący za paskiem magnetycznym sięga lat 60. ubiegłego wieku. Wystarczy jednak wyjechać za granicę, by szybko się przekonać, że paski magnetyczne nadal są w użyciu, a Polska jest tylko chlubnym wyjątkiem w kwestii nowych form płatności.

Nie trzeba nawet daleko szukać. W Niemczech nadal nie wszędzie da się zapłacić kartą, a jeśli spróbujesz zapłacić zbliżeniowo za małe zakupy, kasjerska często spojrzy na ciebie jak kosmitę.

Z kolei we Włoszech czy Stanach Zjednoczonych cały czas znajdziemy całe mnóstwo terminali wykorzystujących pasek magnetyczny na karcie. Zamiast wetknąć kartę czipem do przodu, ekspedientka w charakterystyczny sposób przeciąga plastik przez terminal płatniczy.

Mastercard kończy z paskiem magnetycznym, ale będzie się go pozbywał powoli.

 class="wp-image-1824580"
Mastercard - nowa karta

Mastercard podzielił się danymi, z których wynika, że obecnie 86 proc. fizycznych transakcji z użyciem karty jest realizowanych poprzez chip. Jest to globalny wskaźnik. Z kolei w Stanach Zjednoczonych czip jest wykorzystywany tylko w 73 proc. transakcji.

REKLAMA

Mimo to Mastercard postanowił zrezygnować z paska magnetycznego w nowych kartach. Począwszy od 2024 r., nowe karty będą go stopniowo pozbawiane. Firma zupełnie wyeliminuje pasek magnetyczny do 2033 r., więc proces transformacji będzie na tyle długi, że każdy punkt powinien zdążyć z wymianą terminali na nowsze.

Tym samym nasze karty płatnicze staną się znacznie bardziej minimalistyczne. Na wizualizacji nowego typu kart Mastercard postawił na pionowy projekt, który wygląda bardzo schludnie i nowocześnie. Pozostaje tylko pytanie, kiedy na podobny zabieg zdecyduje się drugi z wielkich wydawców kart, czyli Visa. Moja szklana kula mówi, że firma szybko zdecyduje się na podobny krok.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA