REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

W końcu odblokujesz iPhone'a w maseczce. Jak to włączyć?

Jedną z najbardziej przydatnych nowości w iOS 15.4, chociaż spóźnioną tak ze dwa lata, jest możliwość odblokowania telefonu oraz autoryzacji Apple Pay z użyciem Face ID w maseczce na twarzy. Jak to uruchomić i ustawić? Podpowiadamy.

16.03.2022
17:48
Jak odblokować Iphone'a w masce?
REKLAMA

Apple po dwóch latach pandemii opracował wreszcie mechanizm, który pozwala odblokować telefon oraz autoryzować usługę Apple Pay bez konieczności ściągania maski z twarzy lub wklepywania kodu PIN. Trochę się firmie z tym co prawda zeszło, bo pandemia wybuchła dwa lata temu, a nie jest też wykluczone, że obowiązek zakładania maseczek niedługo zniknie - no ale przynajmniej do końca marca będziemy musieli je nosić, więc nowa funkcja się mimo wszystko przyda.

REKLAMA

Jak skonfigurować Face ID i Apple Pay w maseczce na iPhonie z iOS 15.4?

W celu uruchomienia autoryzacji użytkownika poprzez skan twarzy po założeniu maseczki należy zaktualizować system operacyjny iPhone'a do wersji iOS 15.4. Można to zrobić poprzez wejście do sekcji Uaktualnienia w menu Ustawienia | Ogólne. Po pierwszym uruchomieniu kompatybilnego telefonu iOS 15.4 spyta użytkownika, czy chce przeprowadzić na nowo konfigurację Face ID, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to nieco później.

Nowe menu ustawień Face ID w iOS 15.4

Aby skonfigurować odblokowanie telefonu i autoryzację płatności w maseczce należy wejść w menu Ustawienia | Face ID i kod, a następnie wpisać kod PIN. Nie trzeba czyścić pamięci z poprzednich skanów, a po aktywacji nowej funkcji telefon poprosi nas o wykonanie dodatkowego skanu twarzy (a do tego można powtórzyć skany dla wszystkich swoich par okularów oraz skonfigurować inny wygląd - sam planuję to zrobić, gdy tylko nieco odrośnie mi broda).

A jak to działa w praktyce? Okazuje się, że świetnie. Noszę różne typy maseczek w różnych kolorach i iPhone radzi sobie z rozpoznawaniem twarzy super, co bardzo ułatwia zakupy. Nie udało mi się też oszukać Face ID poprzez przekazanie zablokowanego telefonu innym osobom noszącym maseczki i liczę na to, że Apple opracował ten system z głową i będzie on nadal bezpieczny. Jeśli jednak ktoś ma wątpliwości, to należy podkreślić, że nowa funkcja jest całkowicie opcjonalna.

Menu ustawień Face ID pozwala zrobić osobne skany dla każdej pary okularów

Kto może skorzystać z odblokowywania iPhone'a w maseczce?

Nowość dostępna jest dla wszystkich klientów, ale... wyłącznie w telefonach z linii iPhone 12 oraz iPhone 13. Zapewne związane jest to z tym, iż mają one usprawnione Face ID względem tego, które montowano w iPhone'ach 11 i starszych. Ich posiadacze mogą sobie nieco ułatwić życie w maseczce poprzez zakup zegarka Apple Watch, który pomaga w odblokowaniu telefonu od czasu wydania iOS 14.5.

Warto jednak pamiętać, że ci klienci, którzy korzystają ze smartwatcha firmy z Cupertino, mogli odblokowywać z jego użyciem swoje telefony w maseczce, ale nie wszyscy chcieli z tego korzystać w obawie o bezpieczeństwo swoich danych. Do tego autoryzacja użytkownika realizowana poprzez wykrycie w okolicy odblokowanego zegarka sparowanego z telefonem nie obejmuje Apple Pay.

REKLAMA

Nowa opcja odblokowania telefonu i opłacenia zakupów oraz usług z użyciem Apple Pay działa lepiej i to w dodatku nie jest jedyna nowość, jaką przygotował dla swoich klientów Apple. Wraz z iOS 15.4 doszła możliwość dodawania do aplikacji Zdrowie i Portfel informacji o terminie szczepień przeciwko koronawirusowi oraz tzw. paszportów covidowych, czyli Unijnych Certyfikatów Covid-19.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA