REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Zaleją nas odpady radioaktywne? Potężny problem z małymi reaktorami jądrowymi

Budowa małych modułowych reaktorów jądrowych SMR to jeden z najnowszych trendów w energetyce, która stara się odejść od paliw kopalnych. Problem jednak w tym, że mogą one generować ogromne ilości odpadów radioaktywnych.

01.06.2022
17:16
odpady jadrowe
REKLAMA
  • Małe modułowe reaktory jądrowe SMR to nowy hit na rynku energetycznym. Są znacznie tańsze i szybsze w budowie od tradycyjnych reaktorów jądrowych
  • Naukowcy ze Stanforda wskazują jednak, że reaktory tego typu będą produkowały znacznie więcej odpadów radioaktywnych niż klasyczne reaktory.
  • Możliwe zatem, że całkowity koszt użytkowania pozornie tańszego reaktora SMR będzie wyższy od typowych reaktorów jądrowych działających aktualnie na całym świecie.
REKLAMA

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wskazują, że małe modułowe reaktory jądrowe SMR mogą generować aż trzydzieści razy więcej niebezpiecznych odpadów radioaktywnych niż klasyczne typowe elektrownie jądrowe. To kwestia, która powinna być brana pod uwagę przez władze podczas wydawania zgód na budowę nowych reaktorów jądrowych.

Mały reaktor jądrowy to duży problem

Galopujące zmiany klimatyczne oraz kryzys energetyczny wywołany agresją Rosji na terytorium Ukrainy spowodowały w ostatnich miesiącach całkowitą zmianę obowiązujących paradygmatów. Coś, czego wcześniej nie dało się zrobić latami, teraz udało się zrobić w ciągu kilku miesięcy. Cały świat zachodni postanowił uniezależnić się od surowców energetycznych pochodzących z Rosji.

Tym samym, do łask wróciły projekty budowy instalacji pozyskujących energię odnawialną. Wraz z nimi do łask wraca także energetyka jądrowa. Jeszcze rok temu planowano wyłączanie kolejnych działających już reaktorów jądrowych. Teraz natomiast plany wyłączania wielu z nich wstrzymano, a kolejne kraje rozpoczynają poszukiwania możliwości budowy własnych reaktorów jądrowych. W tej branży szczególnym zainteresowaniem cieszą się modułowe reaktory jądrowe SMR, których budowa jest zarówno tańsza, jak i szybsza. Ich główną zaletą jest chociażby to, że mogą one być produkowane w fabrykach i już gotowe dostarczane do elektrowni, gdzie wystarczy je jedynie zainstalować.

Małe reaktory jądrowe SMR produkują mnóstwo odpadów radioaktywnych

REKLAMA

Naukowcy ze Stanforda przekonują jednak, że jak dotąd nie prowadzono wystarczająco szczegółowych badań nad odpadami radioaktywnymi produkowanymi przez takie reaktory. Tymczasem przeprowadzone przez nich analizy reaktorów SMR produkowanych przez przedsiębiorstwa Toshiba, NuScale oraz Terrestrial Energy wskazują, że budowa reaktorów SMR doprowadzi do wzrostu ilości powstających odpadów radioaktywnych. W zależności od projektu będzie ich od dwóch do nawet trzydziestu razy więcej niż w przypadku klasycznych reaktorów jądrowych. Co więcej, naukowcy zauważają, że wiele projektów SMR wykorzystuje nietypowe paliwo oraz ciecz chłodzącą, których składowanie będzie trudniejsze niż w przypadku dotychczas powstających odpadów radioaktywnych.

Według autorów analizy warto dokładnie sprawdzić, czy całościowy koszt budowy i użytkowania modułowych reaktorów jądrowych na pewno będzie niższy od kosztu budowy zwykłego pełnowymiarowego reaktora jądrowego. Może się bowiem okazać, że choć początkowy koszt budowy będzie znacznie większy, to ostatecznie taki reaktor będzie mniejszym obciążeniem zarówno dla portfela podatnika, jak i dla środowiska naturalnego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA