REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Sprzęt - Poradniki

Jak wgrać książki w formatach MOBI i EPUB na czytniki Kindle? Poradnik

Jak ściągnąć i wgrać e-booki na czytniki Kindle? Okazuje się, że "to skomplikowane". Podpowiadamy, jakie formaty plików przyjmują czytniki cyfrowych książek od Amazonu i co dalej z plikami EPUB oraz MOBI kupionymi poza Kindle Store.

12.06.2022
19:17
Jak ściągać i wgrać książki na Kindle? Różne formaty - poradnik
REKLAMA

Czytniki e-booków od Amazonu z rodziny Kindle nie bez powodu są uważane za jedne z najlepszych urządzeń w swojej kategorii. Spora w tym zasługa sklepu, który pozwala ściągać cyfrowe książki z bazy liczącej setki tysięcy pozycji jednym tapnięciem w ekran. Te urządzenia cieszą się popularnością również w Polsce (i to mimo braku polskiego słownika i naszego języka w menu).

REKLAMA

Niestety brak obsługi polskiego języka to nie koniec problemów. Okazuje się, że w Kindle Store na czytnikach Amazonu nie znajdziemy - poza kilkoma wyjątkami - książek po polsku. Mieszkańcy naszego kraju, którzy kupią Kindle'a i chcą czytać e-booki w rodzimym języku, muszą je wgrywać ręcznie. Na szczęście producent zostawił furtkę w postaci usługi Send to Kindle. Podpowiadamy, jak jej używać.

E-booki są super!

Jak ściągnąć i wgrać e-booki na Kindle?

Przede wszystkim plik z książką, którą chcemy przetransferować na czytnik, najpierw musimy ściągnąć. A skąd brać e-booki? Nie licząc repozytoriów w postaci serwisów takich jak np. WolneLektury czy lektury.gov.pl, skąd można pobrać cyfrowe książki za darmo, w sukurs przychodzą nam liczne wirtualne księgarnie, takie jak PublioEmpikVirtualoWoblink, Gandalf, Tania Książka, Świat Książki, Legimi itp.

Sklepów z e-bookami po polsku jest przy tym całe mnóstwo i dobrym pomysłem jest korzystanie z agregatora cen. Mianem "Ceneo dla e-booków" można określić portal upolujebooka.pl (który jest dostępny również w formie aplikacji na smartfony). Wystarczy wpisać w nim nazwę książki lub nazwisko autora, by potem w jednym miejscu przeglądać oferty wielu księgarni obok siebie.

jak-wysylac-e-booki-kindle-mobi-epub-czytnik-amazon class="wp-image-2203140"
UpolujEbooka.pl to takie Ceneo, ale dla cyfrowych książek

W jakim formacie pobierać książki na czytniki Amazonu?

Warto zwracać uwagę na to, w jakim formacie sprzedawana jest książka. Księgarnie nadal udostępniają często pliki z książkami w formacie PDF, ale na szczęście standardem w Polsce są już formaty takie jak EPUB oraz MOBI (i to bez zabezpieczeń DRM; pliki są podpisane znakiem wodnym).

W przypadku e-booków pliki PDF sprawdzają się niestety średnio, bo mają "sztywny" podział na strony. Na ekranach czytników litery bywają potem za małe lub nieczytelne i strony wolno się ładują. Formaty takie jak MOBI i EPUB pozwalają treści "rozlać się" się na całą dostępną przestrzeń ekranu Kindle'a.

Czytaj też:

Na start w kontekście transferu książek na Kindle'a skupmy się na formacie MOBI, który jest wykorzystywany przez Amazon od lat. Można dodać, że to na jego bazie firma założona przez Jeffa Bezosa stworzyła swój własny format e-booków (Kindle Format 8, czyli KF8, który wyewoluował do KFX, czyli Kindle Format 10).

jak-wysylac-e-booki-kindle-mobi-epub-czytnik-amazon class="wp-image-2203137"
Księgarnie z e-bookami pozwalają zwykle wybrać format książki lub nawet wysłać ją od razu na czytnik

Jak wgrywać książki na czytnik Kindle za pomocą kabla

Najprostszy sposób na to, aby wgrać książkę na Kindle'a, to podłączenie czytnika kablem do komputera i ręczne przeniesienie pliku z książką w formacie MOBI na jego wbudowany dysk. Potem wystarczy urządzenie odłączyć od peceta i voila! Można zabierać się do lektury.

Niestety wysyłanie książek kablem ma pewne minusy: nie da się takiego e-booka archiwizować w chmurze, a po usunięciu z czytnika w celu pobrania go ponownie trzeba będzie znów podpinać urządzenie do komputera. Odpada też synchronizowanie postępów w czytaniu danej pozycji z aplikacją Kindle na smartfony.

Wysyłanie e-booków na czytnik Kindle z pomocą aplikacji Send to Kindle na komputery (PC, Mac)

Moim ulubionym sposobem na to, by zgrywać książki na czytnik oraz do chmury od Amazonu jednocześnie, jest oficjalna aplikacja Send to Kindle. Można ją pobrać ze strony producenta w wersji na komputery z systemami Windows oraz macOS. Odpala się ona po dwukrotnym kliknięciu pliku MOBI.

jak-wysylac-e-booki-kindle-mobi-epub-czytnik-amazon class="wp-image-2203134"
Tak wygląda aplikacja Send to Kindle na komputerach Mac

Po włączeniu aplikacji Send to Kindle można dodać tytuł książki oraz jej autora, a także wskazać urządzenia, na które książka powinna trafić. Wystarczy jednak wysłać ją na jedno z nich, aby pojawiła się w bibliotece na pozostałych. Po tej operacji będą też synchronizowane postępy w czytaniu.

Jak wysłać książki na czytnik Kindle z pomocą aplikacji Kindle na smartfony (Android, iOS/iPadOS)

Podobny efekt jak w przypadku Send to Kindle na komputery można osiągnąć z pomocą aplikacji Kindle do czytania e-booków na urządzenia mobilne. Pliki w formacie MOBI można dodać do bazy programu z poziomu menu udostępniania i są one potem synchronizowane z chmurą oraz między urządzeniami.

Jak przesłać e-booki na czytnik Kindle za pomocą usługi Send to Kindle (poczta e-mail)

Nieco inną metodą jest przesyłanie cyfrowych książek na czytniki za pośrednictwem poczty elektronicznej. Każdy czytnik Kindle ma swój własny adres e-mail, na który można wysyłać e-booki. Wystarczy wysłać wiadomość z plikiem (lub plikami), a potem odebrać maila z linkiem do potwierdzenia, a książka trafi do biblioteki.

jak-wysylac-e-booki-kindle-mobi-epub-czytnik-amazon class="wp-image-2203131"
Wysłanie książki na adres e-mail wymaga potwierdzenia, zanim e-book trafi na Kindle

A co z plikami formatu EPUB w kontekście czytników Kindle?

Przez wiele lat Amazon uparcie nie chciał obsługiwać plików typu EPUB, które są wykorzystywane przez prawie wszystkich pozostałych graczy w tej branży. Gigant wymagał od klientów, by ci albo kupowali pliki MOBI, albo konwertowali e-booki we własnym zakresie. To się powoli zmienia... z pewnego punktu widzenia.

Czytniki e-booków od Amazonu nadal nie obsługują natywnie formatu EPUB i nie zapowiada się, aby to się zmieniło, ale istnieje już sposób, by dokonać automatycznej konwersji na format zgodny z czytnikiem tej amerykańskiej firmy. W tym celu należy skorzystać z usługi Send to Kindle z użyciem poczty e-mail.

W przyszłości obsługa konwersji plików EPUB trafi do aplikacji Send to Kindle oraz Kindle

A co to oznacza dla czytelników? Ano to, że powyższy poradnik w najbliższym czasie może stać się... nieco nieaktualny. Wynika to z faktu, iż Amazon podjął kontrowersyjną decyzję, aby przejść na konwersję EPUB-ów oraz jednocześnie porzucić obsługę plików MOBI w ramach usługi Send to Kindle.

jak-wysylac-e-booki-kindle-mobi-epub-czytnik-amazon class="wp-image-2203128"
Jak na razie aplikacja Send to Kindle nie obsługuje plików EPUB

Dni plików MOBI są już policzone, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie format przestanie być obsługiwany i kiedy będzie można wysyłać EPUB-y inaczej niż przez wiadomość e-mail. Amazon obiecuje, że stanie się to jeszcze w tym roku. Pozostaje trzymać kciuki, aby firma dotrzymała słowa, bo obecnie jesteśmy w okresie przejściowym.

Send to Kindle nie obsługuje wszystkich plików EPUB

Niestety klienci, którzy kupią Kindle'a, mogą mieć niedługo spore problemy z przetransferowaniem na niego swojej biblioteki, skoro format MOBI przestanie być obsługiwany. Okazuje się, że nie wszystkie EPUB-y będą z nimi zgodne, bo Amazon wymaga kodowania Unicode UTF-8 lub UTF-16 w standardzie ISO 8859-1.

Jak podaje serwis goodreader.com, użytkownicy komputerów mogą użyć narzędzia Kindle Previewer Tool, które sprawdzi, czy plik z książką będzie obsługiwany poprawnie, czy też nie. W przypadku, gdy pojawią się problemy, trzeba będzie na własną rękę poprawiać e-booka z użyciem np. Calibre.

Calibre to prawdziwy e-bookowy kombajn

Pozostaje mieć nadzieję na to, że wydawcy i sprzedawcy e-booków albo są na tę zmianę już gotowi, albo rychło zaktualizują swoje pliki EPUB

Jeśli zaś baza wymaga poprawek, to jestem przekonany, że o nowe wersje zadbają, zwłaszcza tacy, którzy pozwalają skonfigurować usługę Send to Kindle w ramach konta użytkownika. W ramach testu sprawdziłem też już EPUB-y od Publio oraz Świata Książki i wgrałem je e-mailem bez problemu (aczkolwiek straciły okładki).

REKLAMA

E-booki przy tym stosunkowo łatwo konwertuje się z jednego formatu na drugi, a do tego te książki, które już wcześniej wgrano do chmury Amazonu jako MOBI, nadal będą w niej dostępne. Mimo to doradzam teraz trzymanie w archiwum, tak na zaś, obu formaty plików z kupionymi książkami: zarówno MOBI, jak i EPUB.

Przejście z MOBI na EPUB utrudni przy tym życie piratom. Pliki w formacie MOBI niedługo przestaną działać niezależnie od źródła, a w przypadku udostępnionych już niekompatybilnych pirackich EPUB-ów, których producent czytników Kindle nie będzie ich przyjmować, nie ma co liczyć na to, że zostaną zaktualizowane.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA