REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Smartfony - Poradniki

Jak przyspieszyć telefon z Androidem? Jest na to sposób

Huawei może i wypadł z rynku telefonów, ale firma jest cały czas obecna na nim duchem. Jedno z jej rozwiązań, czyli nowy system plików EROFS, może przyspieszyć działanie telefonów z systemem Android 13. Google ma go na oku.

26.05.2022
12:08
jak-przyspieszyc-android-13-huawei-erofs-google-system-plikow
REKLAMA

Huawei był już na dobrej drodze, by przegonić Apple'a i zagrozić Samsungowi, ale jedna decyzja Donalda Trumpa podkopała jego pozycję i zdmuchnęła go z topu rankingów sprzedaży (i to nie w Stanach Zjednoczonych, tylko w Europie). Mimo to chińska firma nadal ma wpływ na rozwój Androida. Opracowane przez nią rozwiązanie może przyspieszyć jego działanie.

REKLAMA

Czytaj też:

Jak przyspieszyć telefon z AndroidemGoogle chce skorzystać z rozwiązania Huawei

Google szykuje się do zmiany systemu plików w systemie Android, co ma zaowocować m.in. zwiększeniem szybkości działania. Jak podaje serwis blog.esper.io, firma z Mountain View była zdecydowana wdrożyć w Androidzie 13 rozwiązanie, które opracował Xiang Gao, podczas gdy programista pracował dla firmy Huawei.

Nowy system plików w Androidzie opracowany Huawei nosi nazwę EROFS, co jest skrótem od Enhanced Read-Only File System. Już teraz korzystają z niego dobrowolnie niektórzy producenci telefonów komórkowych, ale pojawiły się głosy, że nadchodzący Android 13 będzie tego wymagał od wszystkich firm, które chcą korzystać z Google Mobile Services.

Po kilku dniach się okazało, iż tak się jednak nie stanie. Google po pojawieniu się doniesień o tym, że EROFS będzie wymagany w Androidzie 13, doprecyzował, iż systemy plików EXT4 i F2FS nadal będą dopuszczalne. Nikt nie broni jednak producentom smartfonów, by korzystali z rozwiązania Huaweia we własnym zakresie - a część firm już to robi.

Co wprowadzenie EROFS zmieni z perspektywy zwykłego użytkownika?

Zmiana systemu plików jest na pierwszy rzut oka niezauważalna, ale EROFS przygotowany dla partycji typu tylko-do-odczytu jest przede wszystkim szybszy w porównaniu do poprzednio wykorzystywanych w smartfonach systemach plików, takich jak np. EXT4. To, co zaś wyróżnia rozwiązanie Huaweia, to skupienie się na wydajności, a nie wyłącznie największych oszczędnościach przestrzeni na dane.

Nowy system plików został wdrożony na 10 mln urządzeń marki Huawei z EMUI 9.01, co udowodniło, że rozwiązanie działa i w wersji 5.4 stało się częścią systemu Linux pod koniec 2019 r. Następnie przykuło uwagę innych producentów rodem z Chin, w tym Xiaomi oraz Oppo, a także samego Google’a. W przypadku Androida 13 stosowanie EROFS nie będzie jednak, mimo wcześniejszych doniesień, obowiązkowe.

REKLAMA

Samodzielna zmiana systemu plików w swoim urządzeniu, by przyspieszyć działanie starszego telefonu, również nie jest możliwa (przynajmniej dla tych zwykłych użytkowników, którzy nie są programistami). Aby cieszyć się z korzyści, jakie daje EROFS, trzeba poczekać na aktualizację, która może, ale nie musi wprowadzić zmiany w tym zakresie lub... kupić nowy telefon z Androidem 13 wgranym fabrycznie i to taki, który go obsłuży.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA