REKLAMA

Wygasła licencja Google'a na aktualizacje smartfonów Huawei

Licencja Huaweia na aktualizacje od Google'a właśnie wygasła. Co dalej z bezpieczeństwem smartfonów?

16.08.2020 09.16
Google kończy aktualizowanie smartfonów Huawei. Co dalej?
REKLAMA

Żal mi Huaweia i żal mi nas, klientów. Za sprawą wojny handlowej USA i Chin ban na usługi Google’a dla Huawei wszedł w życie przed rokiem i od tego czasu nie można kupić nowego modelu producenta z usługami Giganta z Mountain View. Starsze smartfony Huawei, w tym szalenie popularne Huawei P30, P30 Pro i P30 Lite, mogły jednak bez przeszkód korzystać z zainstalowanych już usług, a nawet otrzymały aktualizację do nowej wersji systemu operacyjnego. Do tej pory miały też zapewnione łatki bezpieczeństwa od Google’a. Teraz jednak klienci prawdopodobnie zostali pozostawieni sami sobie.

REKLAMA

Smartfony Huawei mogą nie dostać już aktualizacji od Google’a.

Choć ostatnie modele z usługami Google’a to wg technologicznych standardów urządzenia zbliżające się do kresu swojego życia (czytaj: mają dwa lata lub więcej), tak wielu użytkowników – całkiem słusznie zresztą – nadal z nich korzysta. To świetne telefony, trudno się dziwić. Teraz jednak starsze modele Huaweia nie tylko nie dostaną nowej wersji Androida, co też nie dostaną już żadnej aktualizacji od Google’a.

Jak donosi Washington Post, w ubiegłym tygodniu wygasła licencja, która umożliwiała Google’owi współpracę z Huaweiem nad urządzeniami wydanymi przez zakazem handlowym. Ta licencja miała dać czas obecnym użytkownikom sprzętu, zwłaszcza firmom masowo z nich korzystającym, na przesiadkę na sprzęt innego producenta. Teraz czas dobiegł końca.

 class="wp-image-911439"

Wygaśnięcie licencji oznacza ni mniej, ni więcej tyle, że teraz wyłącznie Huawei odpowiada za aktualizowanie swoich urządzeń. Usługi Google’a prawdopodobnie nie będą na nich aktualizowane, a to dotyczy nie tylko nowych funkcji np. w Mapach, ale przede wszystkim łatek bezpieczeństwa.

REKLAMA

Każdy telefon z Androidem dostaje (a raczej: powinien dostawać, bo w praktyce bywa różnie) comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa, uwzględniające najnowsze zagrożenia. Jeśli pojawia się jakaś luka lub nowy rodzaj złośliwego oprogramowania, comiesięczne aktualizacje są gwarancją, że owe zagrożenia nie dotkną twojego telefonu. Na smartfonach Huawei te aktualizacje właśnie zostały wstrzymane.

Na szczęście Huawei może nadal aktualizować swoje telefony o łatki bezpieczeństwa - są one bowiem udostępniane publicznie przez Google'a, więc po publicznym udostępnieniu łatki Huawei może samodzielnie dołączyć jej zawartość do własnego oprogramowania, co zresztą robi aktualizując smartfony z autorskimi usługami HMS.

Jak słusznie zauważa xda-developers, nie wiadomo także, czy po wygaśnięciu licencji Google będzie mógł dystrybuować nowe wersje swoich aplikacji na telefonach Huawei. Czy tak faktycznie będzie, przekonamy się już niebawem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA