REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Microsoft szykuje nowego Xboksa. Będzie cichszy i zimniejszy

Microsoft może już pracować nad nową wersją konsoli Xbox Series X. Nie liczcie jednak ani na większą wydajność, ani na mniejszą obudowę. Nie oznacza to jednak, że nie ma na co czekać.

12.04.2022
6:55
xbox series x 2 generacja slim microsoft
REKLAMA

Od premiery konsol nowej generacji minęło już półtora roku, ale nadal nie da się ich normalnie kupić w sklepach i trzeba na nie polować - zwłaszcza na PS5. Mimo to Microsoft może już pracować nad ulepszoną wersją swojego sztandarowego Xboksa Series X. Jeśli jednak czekacie z zakupem, bo liczycie na bardziej kompaktową obudowę albo więcej mocy, to możecie się rozczarować.

REKLAMA

Czytaj też:

Nowa wersja Xbox Series X

Informacja o tym, że Xbox Series X może doczekać się nowej wersji, pojawiła się w serwisie purexbox.com. Jej źródłem jest Brad Sams, czyli dobrze poinformowany jeśli chodzi o nowości Microsoftu dziennikarz serwisu Thurrot.com, który ostatnio odniósł się do kwestii ulepszenia konsoli firmy z Redmond.

Wedle słów Brada Samsa inżynierowie Microsoftu faktycznie pracują nad nową wersją Xboksa. Jej sercem ma być odświeżony chip łączący procesor z układem graficznym, co ma zmniejszyć koszty produkcji. Niestety nie wygląda na to, by producent celował w zmniejszenie rozmiarów obudowy lub wersję dającą więcej mocy obliczeniowej.

Xbox Series X w odświeżonym wydaniu może być za to cichszy, chłodniejszy i bardziej energooszczędny niż poprzednik.

Co prawda w przypadku topowej konsoli Microsoftu i tak mało kto narzeka na temperaturę oraz generowany przez nią hałas, bo to od początku była całkiem niezła konstrukcja, ale jeśli uda się je zmniejszyć, to nikt nie będzie narzekał. To samo tyczy się mniejszego poboru prądu - dzięki temu granie byłoby tańsze.

Jak na razie jednak nie ma przesłanek za tym, że pojawi się Xbox, który będzie miał więcej mocy obliczeniowej niż Xbox Series X, dzięki czemu gracze nie musieliby już wybierać pomiędzy klatkami na sekundę a jakością oprawy graficznej i rozdzielczością. Nie ma też wieści o np. Xboksie Series X Slim.

To jednak wcale nie oznacza, że w kolejnych latach nie zobaczymy nowych wersji konsol nowej generacji.

Gracze z pewnością by się przy tym ucieszyli, gdyby mogli kupić Xboksa Series X o mniejszych gabarytach - pierwsza generacja jest całkiem spora. Microsoft ma z kolei w ofercie mniejszą wersję konsoli, którą jest tańszy Xbox Series S. Cechuje się ona jednak mniejszą wydajnością niż jej starszy brat.

REKLAMA

W przypadku Sony również nie wiadomo nic konkretnego na temat nowej rewizji PS5, które byłyby mniejsze lub bardziej wydajne (przy czym sam PS5 Pro brałbym w ciemno). Jak na razie otrzymaliśmy jedynie możliwość dokupienia plastikowych paneli bocznych w innych wersjach kolorystycznych niż biała.

Warto przy tym dodać, że PlayStation 5 doczekało się już w ubiegłym roku ciut nowszej wersji, a Sony zastosowało w niej między innymi... mniejsze wiatraki. Na szczęście jak wykazały późniejsze testy, nie przełożyło się to ani na wzrost temperatur generowanych podczas grania, ani na spadek wydajności.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA