REKLAMA

Odświeżone PS Plus kontra Xbox Game Pass - porównanie abonamentów z grami na konsole

Sony zapowiedziało dzisiaj oficjalnie swoją odpowiedź na subskrypcję Xbox Game Pass. Jak wypada odświeżone PS Plus w trzech odsłonach na tle abonamentu z grami od Microsoftu? Porównujemy obie usługi pod względem liczby dostępnych gier, unikalnych cech oraz cen.

29.03.2022 16.39
ps plus essential extra premium deluxe kontra xbox game pass ultimate
REKLAMA

W zeszłym roku pisałem, że jeśli PlayStation jest jak kino, to Xbox jest jak Netflix, ale premiera nowych abonamentów PS Plus nieco zmienia tę optykę. Microsoft stracił jeden ze swoich atutów, czyli ofertę na setki gier w ramach abonamentu, gdyż posiadacze PS4 i PS5 otrzymają lada moment analogiczną usługę na swoich konsolach. Sony nie wyciągnęło jednak kserokopiarki, więc postanowiłem wskazać podobieństwa i różnice obiema subskrypcjami.

Czytaj też: "Xbox Game Pass to najlepsze, co spotkało rynek gier wideo"? Oby to nie doprowadziło do katastrofy

REKLAMA

PS Plus kontra Xbox Game Pass - rodzaje abonamentów

Odświeżona subskrypcja Sony będzie oferowana w trzech wariantach. Pierwszy z nich, czyli PlayStation Plus Essential, to dzisiejszy PS Plus z nową nazwą. Konsumenci mogą liczyć na to samo, co do tej pory: opcję grania po sieci, save'y w chmurze, gry do pobrania bez opłat co miesiąc oraz zniżki. Podstawową subskrypcją od Microsoftu jest z kolei Xbox Live Gold, który zapewnia podobne benefity co w przypadku konkurencji.

Prawdziwą nowością jest w przypadku Sony jest z kolei subskrypcja PlayStation Plus Extra i tak naprawdę to dopiero ją można rozpatrywać w kategorii odpowiedzi na Xbox Game Passa. Spodziewam się, że właśnie ona będzie najchętniej wybierana przez graczy. Oprócz bonusów zawartych również PlayStation Plus Essential dochodzi tutaj dodatkowo biblioteka 400 gier na konsole PS4 i PS5 do pobrania na swoje urządzenia.

Trzeci z nowych abonamentów, czyli PlayStation Plus Premium, jest wzbogacony dodatkowo o opcję sprawdzenia wybranych gier przed premierą oraz 340 tytułów z konsoli PS3 uruchamianych w ramach streamingu. Na liście znajdują się również gry z konsol PlayStation, PS2 i PSP (streaming i pobranie). Do tego w chmurze, która wchłania PS Now i działa na konsolach PS4 i PS5 oraz na PC, można uruchamiać pozostałe 400 gier dostępnych do pobrania w bazowych abonamentach.

Warto przy tym dodać, że ze względu na to, że nie wszędzie można kupić dostęp do PS Now (na liście krajów nie ma np. Polski), producent konsol z rodziny PlayStation przygotował jeszcze dodatkowy wariant subskrypcji w postaci PlayStation Plus Deluxe. Będzie oferowała ona wszystkie gry, w które można zagrać po pobraniu w ramach PlayStation Plus Premium, ale bez dostępu do gier w chmurze. W zamian za to zapłacimy za ten abonament nieco mniej.

A jak na tym tle wypada Xbox Game Pass? W bazowej wersji tego abonamentu gracze nie otrzymują tych samych benefity, co w przypadku Xbox Live Gold, a zamiast tego dostają dostęp do stale rotującej biblioteki kilkuset gier od Microsoftu i partnerów; do tego dochodzą wszystkie gry Microsoft Studios na wyłączność na premierę.

Do tego dochodzi PC Game Pass, czyli odpowiedni Xbox Game Passa z katalogiem gier na komputery osobiste. Xbox Game Pass Ultimate z kolei łączy obie bazowe subskrypcje, czyli Xbox Game Pass i Xbox Live Gold z biblioteką produkcji Electronic Arts w ramach EA Play, możliwością grania w chmurze oraz opcją grania w gry na PC.

PS Plus kontra Xbox Game Pass - cennik

Polskich ceny nowych abonamentów dla posiadaczy konsol Sony jeszcze nie znamy, ale firma podała, na ile wycenia je w Europie. PlayStation Plus Essential będzie kosztował 8,99 euro miesięcznie, 24,99 euro kwartalnie i 59,99 euro rocznie, czyli tyle samo, co PS Plus. Jeśli tylko Sony nie zdecyduje się na inny przelicznik kursu, w Polsce zapłacimy odpowiednio 37 zł, 100 zł i 240 zł.

PlayStation Plus Extra w Europie będzie 1,5-1,6 raza droższe niż bazowe PlayStation Plus Essential. W tym przypadku w Europie należy liczyć się z wydatkiem rzędu 13,99 euro miesięcznie, 39,99 euro kwartalnie lub 99,99 euro rocznie. W naszym kraju te ceny mogą przełożyć się odpowiednio ok. 58 zł, 160 zł i 400 zł przy założeniu, że zastosowany zostanie ten sam przelicznik kursu.

W przypadku PlayStation Plus Premium musimy zapłacić 16,99 euro miesięcznie, 49,99 euro kwartalnie lub 119,99 euro rocznie, co powinno przełożyć się na odpowiednio 70 zł, 200 zł i 480 zł. To mniej-więcej dwukrotność ceny bazowego PlayStation Plus Essential oraz ok. 20-25 proc. więcej niż kosztuje PlayStation Plus Extra. A co z PlayStation Plus Deluxe? Tego jeszcze nie wiemy.

Na tym tle Xbox Game Pass wypada bardzo korzystnie. Miesięcznie za tę usługę płaci się 9,99 euro, co przekłada się na 40 zł. Xbox Game Pass Ultimate kosztuje z kolei 12,99 euro lub 54,99 zł miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że w tym drugim wariancie zawarte jest EA Play, które w przypadku konsol PlayStation kosztuje dodatkowe 14,99 zł miesięcznie lub 79,99 zł rocznie.

PS Plus kontra Xbox Game Pass - dostępne gry

W przypadku podstawowych abonamentów od Sony i Microsoftu, czyli PlayStation Plus Essential i Xbox Live Gold, będziemy otrzymywać tak jak do tej pory gry co miesiąc. Ogromna biblioteka produkcji do pobrania i ogrywania lokalnie pojawia się dopiero w przypadku PlayStation Plus Extra i wyższych oraz w Xbox Game Pass i Xbox Game Pass Ultimate.

W przypadku PlayStation Plus Extra możemy liczyć na 400 gier i nie wiemy jeszcze, jakie to będą dokładnie tytuły. Sony wspomina jedynie o takich grach jak Death Stranding, God of War, Marvel's Spider-Man, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Mortal Kombat 11 i Returnal. Możemy liczyć zarówno na gry z PS4 i PS5 zarówno od PlayStation Studios, jak i innych wydawców.

Xbox Game Pass z kolei oferuje dostęp do kilkuset gier ze wszystkich generacji konsol Xbox w ramach rotującego katalogu, a z aktualną listą można zapoznać się na stronie Microsoftu, z poziomu konsoli lub w aplikacji mobilnej. Xbox Game Pass Ultimate dorzuca do tego kolejne gry od Electronic Arts w ramach EA Play, czyli subskrypcji, za którą posiadacze konsol Sony muszą zapłacić dodatkowo.

PS Warto przy tym zauważyć, że już teraz posiadacze PS5 oraz posiadacze PS5, którzy zalogowali się na konsolę nowej generacji i wyklikali odpowiednią pozycję w menu, mogą cieszyć się katalogiem gier w ramach PS Plus Collection. Wśród nich są m.in. Batman: Arkham Knight, Battlefield 1, Bloodborne, Days Gone, Fallout 4, God of War, Mortal Kombat X, Persona 5, Uncharted 4: Kres Złodzieja i Until Dawn.

PS Plus kontra Xbox Game Pass - dostępność gier na premierę

To akurat perła w koronie usługi Microsoftu, bo wszystkie nowe produkcje od Microsoft Studios trafiają i będą trafiać do Xbox Game Passa na premierę. W przypadku Sony nie pojawiły się tego typu deklaracje. Można rozsądnie założyć, że nowe gry będą pojawiały się na premierę w PS Storze w pełnej cenie, a wszystkie lub wybrane z nich trafią później do biblioteki PlayStation Plus oraz... na pecety.

PS Plus kontra Xbox Game Pass - kompatybilność wsteczna

Możliwość uruchamiania gier z poprzednich generacji to kolejny atut Microsoftu. Xbox Series X|S odpalają nie tylko wszystkie gry z Xbox One, ale również masę produkcji z Xboksa 360 oraz tego pierwszego Xboksa. W przypadku Sony w ramach abonamentu natywnie odpalimy wyłącznie wybrane gry z PlayStation, PS2 i PSP. Warto jednak pamiętać, że już teraz wiele produkcji rodem z PS3 doczekało się (płatnych dodatkowo) remasterów, które mogą trafić do bazy.

PS Plus kontra Xbox Game Pass - streaming z chmury

W przypadku Microsoftu ogromna liczba gier dostępnych w ramach biblioteki jest dostępna w chmurze w ramach Xbox Game Pass Ultimate z poziomu konsol, pecetów i urządzeń mobilnych. Posiadacze konsol Sony, aby grać w gry z PlayStation, PS2, PSP, PS3 i PS4 w chmurze na konsolach i pecetach, muszą wykupić z kolei PlayStation Plus Premium i nie ma do nich dostępu ze smartfonów i tabletów. Jest jednak haczyk: nie wszystkie regiony obsługują chmurę.

PS Plus kontra Xbox Game Pass - dostępność w Polsce

REKLAMA

W naszym kraju będą dostępne na start zapewne trzy abonamenty, czyli PlayStation Essential, PlayStation Extra i PlayStation Deluxe w zastępstwie PlayStation Premium, gdyż do tej pory nie mieliśmy dostępu do PlayStation Now. Polacy za to jako jedyni na świecie mają dostęp do usługi VOD o nazwie PlayStation Plus Video Pass.

A jak to wygląda w przypadku Microsoftu? W naszym kraju już od dawna można wykupić dostęp do abonamentu we wszystkich wersjach, czyli Xbox Live Gold, Xbox Game Pass oraz Xbox Game Pass Ultimate (oraz pokrewną usługą PC Game Pass). Do tego możemy bez przeszkód korzystać z grania w chmurze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA