REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Nowe PlayStation Plus to ponad 400 gier, także w Polsce. Mocna odpowiedź Sony na Game Passa

Sony nareszcie zaprezentowało światu nową, odświeżoną ofertę abonamentową PlayStation Plus. Ta jest znacznie ciekawsza niż wynikało to z przecieków i może stanowić ciekawą odpowiedź na subskrypcję Xbox Game Pass. Co najważniejsze, jeśli nie chcemy dodatkowych gier, nie musimy płacić więcej.

29.03.2022
15:22
Nowe PlayStation Plus Extra oficjalnie! Znamy gry, ceny i daty
REKLAMA

Już kilka miesięcy temu pisałem, że Sony musi w jakikolwiek sposób odpowiedzieć na ofertę Xbox Game Pass konkurencyjnego Microsoftu. Wydawało się, że Japończycy postawią na chmurę i streaming, wykorzystując sieciową infrastrukturę PS Now. Nowe PlayStation Plus Extra okazało się jednak znacznie ciekawsze niż sugerowały to przecieki. Gracze dostaną bowiem aż 400 natywnych gier z PS5 i PS4, do pobrania i zainstalowania na własnych konsolach. Streaming to tylko dodatek.

REKLAMA

PlayStation Plus Extra to katalog 400 gier z PS5 i PS4, możliwy do natychmiastowego pobrania bez dodatkowych opłat.

Dotychczasowy abonament PlayStation Plus z dwoma grami co miesiąc, możliwością grania online, zniżkami oraz chmurą na stany zapisu pozostaje w ofercie Sony, przemianowany na PlayStation Plus Essential. Bazowa oferta abonamentowa Plusa pozostaje bez zmian zarówno jeśli chodzi o cenę, jak również pakiet benefitów.

Nowością jest abonament PlayStation Plus Extra. Ten oferuje dokładnie te same elementy co doskonale znany graczom Essential, ale dodaje do tego katalog 400 natywnych gier z PS4 oraz PS5, możliwych do pobrania, zainstalowania i uruchomienia bezpośrednio na konsoli. Bez żadnej chmury, bez streamingu i bez PS Now. To rewelacyjna wiadomość zwłaszcza dla graczy w Polsce, gdzie usługa PS Now wciąż nie jest powszechnie dostępna.

Abonament PlayStation Plus Extra będzie droższy od subskrypcji Essential, ale wzrost cenowy nie jest znaczny. PS Plus Essential to wydatek rzędu 9 euro miesięcznie, z kolei PS Plus Extra będzie kosztował 14 euro miesięcznie. Tradycyjnie, zakup dłuższej subskrypcji rocznej wiąże się z dodatkowymi oszczędnościami.

 • PS Plus Essential:
 • 8.99 euro miesięcznie
 • 24.99 euro za 3 miesiące
 • 59.99 euro rocznie
 • PS Plus Extra:
 • 13.99 euro miesięcznie
 • 39.99 euro za 3 miesiące
 • 99.99 euro rocznie
 • PS Plus Premium:
 • 16.99 euro miesięcznie
 • 49.99 euro za 3 miesiące
 • 119.99 euro rocznie

Jakie tytuły znajdą się w katalogu 400 gier PlayStation Plus Extra?

 class="wp-image-715116"

Jak wspomniałem wcześniej, wszystkie produkcje będą oferowane w natywnych wersjach, pobierane i instalowane z PS Store, bez konieczności grania po streamingu. Na katalog PS Plus Extra składa się 400 gier dla konsol PlayStation 4 oraz PlayStation 5. Sony zaznacza, że bibliotekę tworzą zarówno tytuły na konsolową wyłączność bezpośrednio od PlayStation Studios, jak również produkcje zewnętrznych wydawców.

Niestety, w trakcie pisania tej wiadomości Sony wciąż nie opublikowało pełnego katalogu gier dla abonamentu PS Plus Extra. Japończycy wspominają o "sprzedażowych hitach PlayStation", oficjalnie wymieniając takie produkcje jak:

 • Death Stranding
 • God of War
 • Marvel's Spider-Man
 • Marvel's Spider-Man: Miles Morales
 • Mortal Kombat 11
 • Returnal

Do tego wszystkiego dochodzi trzeci, najwyższy poziom subskrypcji: PlayStation Plus Premium.

PS Plus Premium to benefity z dwóch poprzednich poziomów abonamentu, plus dostęp do 340 dodatkowych starszych gier, z czego duża część jest uruchamiana w technologii streamingu. Za pośrednictwem chmury posiadacze Premium zagrają w klasyki z pierwszego PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3 oraz PlayStation Portable. Zabrakło Vity.

Pewien wycinek gier będzie możliwy do uruchomienia na PS4 oraz PS5 w natywnej formie. To zestaw klasyków z pierwszego i drugiego PlayStation, już teraz dostępny w PS Store jako tytuły do pobrania oraz zainstalowania na własnej konsoli. Do tego Premium umożliwi korzystanie z biblioteki usługi PS Now na tych rynkach, gdzie jest ona już dostępna. Na tej liście niestety nie ma Polski. Wyróżnikiem abonamentu PlayStation Plus będzie ponadto dostęp do darmowej oferty czasowej: wybrane nowsze gry będą możliwe do ogrania za darmo np. przez weekend.

W przypadku Polski najwyższy poziom abonamentu nieco się komplikuje, ale możemy na tym oszczędzić finansowo.

Sony jest w pełni świadome faktu, że benefity abonamentu PlayStaion Plus Premium wykorzystujące infrastrukturę PS Now są dostępne wyłącznie dla części graczy na konkretnych rynkach. Dlatego tam, gdzie PS Now wciąż nie jest dostępne - czyli w Polsce - PlayStation Plus Premium będzie oferowane jako PlayStation Plus Deluxe. Abonament zostanie odchudzony o usługi wykorzystujące streaming obrazu z gier, ale w zamian będzie tańszy. O ile?

REKLAMA

Niestety, wciąż nie znamy oficjalnej ceny subskrypcji PS Plus Deluxe, a to najprawdopodobniej ona będzie tym najwyższym poziomem subskrypcji w naszym kraju.

Nie wiemy również, kiedy dokładnie nowe PlayStation Plus pojawi się w Polsce. Sony zaznacza, że chce, aby oferta była dostępna dla zdecydowanej większości rynków przed końcem pierwszej połowy 2022 roku. Odświeżenie usługi zostanie rozpoczęte od krajów azjatyckich. Następne będą Stany Zjednoczone, później Europa, a potem pozostałe regiony. Możemy zatem przypuszczać, że z PS Plus Essential, PS Plus Extra i PS Plus Deluxe skorzystamy w czerwcu 2022 roku lub wcześniej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA