REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Chcieliście kupić PlayStation 5? Powodzenia, właśnie powstają z nich koparki do kryptowalut

Co zrobić z 12 uszkodzonymi konsolami PlayStation 5? Koparkę do kryptowalut, to chyba oczywiste! Takiej odpowiedzi udzieliła firma ASRock, która proponuje koparkę złożoną z 12 czipów pochodzących z PlayStation 5.

01.04.2022
16:01
Xbox pokonuje PlayStation
REKLAMA

Nie jest tajemnicą, że rynek kart graficznych boryka się z gigantycznymi problemami w dostawach sprzętu. Nałożyły się na to pocovidowe problemy z łańcuchami dostaw oraz fakt, że karty są powszechnie stosowane do wydobywania kryptowalut. Inwestycja w drogie karty i w prąd dość szybko zaczyna się zwracać.

REKLAMA

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że można stworzyć koparkę na bazie podzespołów pochodzących z konsoli PlayStation 5. Takie urządzenie pojawiło się w sieci pod nazwą ASRock BC-250 Mining Rig.

Sprzęt wyceniono na 14 800 amerykańskich dolarów, czyli ok. 62 tys. zł. Wydajność wynosi 610 MH/s, co przy uwzględnieniu ceny prądu przekłada się mniej więcej na 0,4540 Ethereum dziennie, a to daje nam ok. 18 dol. To oznacza, że sprzęt zwróci się po dwóch latach i czterech miesiącach ciągłej pracy, oczywiście zakładając, że kurs ETC nie spadnie, cena energii nie wzrośnie i do tego sprzęt się nie zepsuje.

Koparka Ethereum z podzespołów PlayStation 5.

 class="wp-image-2117790"

W środku koparki znajduje się 12 czipów AMD BC-250, czyli deweloperskich układów AMD Ariel/Oberon SoC znanych z konsoli PlayStation 5. Ciekawostką jest fakt, że producent najpewniej wykorzystał uszkodzone czipy AMD, które nie nadawały się do napędzania konsol, ale nadawały się do kopania bitcoinów.

REKLAMA

Jeśli jednak sprawdzają się uszkodzone czipy, to tym bardziej sprawdzą się nowe, a to oznacza, że możesz jeszcze długo nie kupić konsoli PS5. Co więcej, wygląda na to, że cena nowych komponentów nie podniosłaby ceny koparki. 12 nowych konsol PS5 to koszt 6000 dol, a koparka kosztuje 14 800 dol. Urządzenie zawiera oczywiście jeszcze inne komponenty, w tym dwa zasilacze 1200 W, 16 GB RAM GDDR6 i pięć wentylatorów 80 mm, ale wygląda na to, że większa część kwoty to po prostu marża producenta.

A zatem, jeśli czekasz na nowe PS5 w rozsądnej cenie, możesz jeszcze trochę poczekać. Ethereum nie wykopie się przecież samo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA