REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Nowy model PlayStation 5 już w Polsce. Po czym rozpoznać nowszą wersję konsoli Sony w sklepie?

Do Polski trafiła już pierwsza dostawa nowych konsol Sony, oznaczonych w naszym kraju jako CFI-1116A lub CFI-1116B. Na czym polega różnica w numeracji i czym wyróżnia się nowsza, ulepszona wersja PlayStation 5?

26.08.2021
16:29
Nowy model PlayStation 5 już w Polsce. Jak go poznać?
REKLAMA

Kilka dni temu informowaliśmy was o pierwszych egzemplarzach ulepszonej wersji konsoli PlayStation 5, jaka pojawiła się w australijskich sieciach AGD RTV. Wystarczyło kilkadziesiąt godzin, by dostawa nowych modeli trafiła również do Polski. Taką informację podaje redakcja PPE, opierając się na własnym źródle pracującym w sklepie z elektroniką użytkową. Według internauty SzaryFox_PL modele PS5 CFI-1116 dotarły do Polski już kilka dni temu, a teraz trafiają do magazynów i na sklepowe półki sieci RTV AGD działających na terenie naszego kraju.

REKLAMA
 class="wp-image-1835872"
Źródło: PPE

Jak rozpoznać ulepszone konsole PlayStation 5 i jakie zmiany wdrożyło Sony do modeli CFI-1116?

Nowszy model PS5 jest lżejszy od poprzednika o 300 gramów, obniżając masę urządzenia z 3,9 do 3,6 kilograma. Mniejsza masa pozwala wnioskować, że Sony nieco zoptymalizowało proces produkcyjny i mogło wykorzystać nieco inne podzespoły. Widoczną gołym okiem zmianą jest także nowa śruba podstawy, wzbogacona o plastikową obudowę umożliwiającą jej przykręcanie oraz odkręcanie bez korzystania ze śrubokrętu. Drobnostka, ale cieszy. Zwłaszcza zaraz po wyjęciu konsoli z pudełka, gdy musimy przykręcić dołączoną do zestawu podstawę, jeśli z PS5 planujemy korzystać w trybie pionowym.

Na półkach sklepowych z Polsce znajdziemy dwie wersje nowych konsol PlayStation 5: CFI-1116A oraz CFI-1116B. Model A to wersja z napędem optycznym, pozwalającym uruchamiać gry wideo oraz filmy z nośników fizycznych. Model B jest pozbawiony napędu optycznego, dzięki czemu powinien być nieco tańszy. Pamiętajcie jednak, że posiadając PS5 bez napędu, nie uruchomimy na takiej konsoli gier dla PS4 zachowanych na płytach Blu-ray.

 class="wp-image-1831522"
źródło: Press-Start
REKLAMA

Czy dla konsumenta ma znaczenie, którą wersję konsoli PlayStation 5 znajdzie w sklepie?

Konsument zawsze powinien wybierać produkt wykonany w nowszym procesie produkcyjnym i technologicznym. Może wtedy uniknąć serii błędów pojawiających się we wcześniejszych wersjach. Jednak w przypadku PS5 i modeli CFI-1116A oraz CFI-1116B wstępna analiza różnic wydaje się na tyle nieistotna, że zakup starszego produktu będzie zrozumiały. Po ponad pół roku obecności na rynku, konsole PS5 okazały się wszakże sprzętami solidnie wykonanymi i pozbawionymi zasadniczych wad. Dodając do tego niezwykle niską dostępność PlayStation 5 w sklepach, zakup starszego modelu to coś, czego nie jestem w stanie odradzać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA