REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Nowa wersja PlayStation 5 już w pierwszych sklepach. Sprzęt jest lżejszy i nie potrzebuje śrubokrętu

Gracze w Australii odwiedzający sklepy AGD RTV mogą już kupić nowszą, ulepszoną wersję konsoli PlayStation 5. Model CFI-1102A jest lżejszy od poprzednika, a także nie wymaga śrubokrętu, by odkręcić śrubę podstawy. Co jeszcze o nim wiemy?

23.08.2021
16:27
Nowa wersja PlayStation 5 już w sklepach. Jakie zmiany?
REKLAMA

O nowym, ulepszonym modelu PlayStation 5 informowaliśmy was już kilka miesięcy temu. Sony udoskonaliło i zoptymalizowało proces produkcyjny, co w branży gier wideo nie jest niczym zaskakującym. Producenci konsol nieustannie usprawniają system produkcji, mając na celu zmniejszanie kosztów przy jednoczesnym eliminowaniu błędów i przyspieszaniu dystrybucji. Ten cykl ma szczególne znaczenie zwłaszcza w dzisiejszym świecie, borykającym się z ograniczonym dostępem do podzespołów oraz popytem odczuwalnie przewyższającym podaż.

REKLAMA

Nowa wersja PlayStation 5 pojawiła się w pierwszych sklepach. To model CFI-1102A. Jakie są zmiany?

 class="wp-image-1831525"
PlayStation 5, nowy model. Źródło: Press-Start

Najważniejsza wstępna informacja odnosi się do masy konsoli. PS5 CFI-1102A jest lżejsze od poprzednika CFI-1000 o około 300 gramów. To zasadnicza zmiana z perspektywy łącznej masy urządzenia, wynoszącej 3,6 kg wobec 3,9 kg dla starszego modelu. Mniejsza masa pozwala sądzić, iż Sony wykorzystało nieco inne podzespoły. Część zmian może tyczyć się łączności bezprzewodowej (np. Bluetooth czy WiFi). Zapewne lada moment pojawią się pierwsze eksperckie materiały rozbierające nowe PS5 na części pierwsze i analizujące wszystkie zmiany.

Drugą możliwą do szybkiego odnotowania zmianą jest inna śruba podstawy, pozwalająca trzymać PlayStation 5 w trybie pionowym, wykorzystując do tego dołączaną do zestawu podstawkę. W części konsol śruba podstawy była pozbawiona tzw. skrzydełek, przez co użytkownicy musieli sięgać po śrubokręt. Teraz dodatkowe narzędzie będzie zbędne, ponieważ śruba została wzbogacona plastikową osłonką ułatwiającą odkręcanie i dokręcanie tego elementu. Różnice między śrubą w modelach CFI-1102A i CFI-1000 doskonale obrazuje poniższe zestawienie zdjęć:

 class="wp-image-1831522"
źródło: Press-Start

Warto dodać, że posiadaczom PlayStation 5 wciąż przyda się jednak śrubokręt. Już niebawem wszyscy użytkownicy nowej konsoli Sony otrzymają możliwość rozbudowania pojemności na gry przy pomocy dodatkowej pamięci SSD M.2 PCIe Gen4 NVMe. Beż śrubokrętu jednak się tutaj nie obejdzie.

REKLAMA

Czy dla konsumenta ma znaczenie, którą wersję konsoli PlayStation 5 znajdzie w sklepie?

Co do zasady konsument zawsze powinien wybierać produkt wykonany w nowszym procesie produkcyjnym i technologicznym. Dzięki temu może uniknąć serii błędów pojawiających się we wcześniejszych wersjach towaru. Jednak w przypadku PlayStation 5 i modeli CFI-1102A oraz CFI-1000 wstępna analiza różnic wydaje się na tyle nieistotna, iż nawet zakup starszego produktu CFI-1000 będzie zrozumiały. Po ponad pół roku obecności na rynku, konsole PS5 CFI-1000 okazały się sprzętami solidnie wykonanymi i pozbawionymi zasadniczych wad. Dodając do tego niezwykle niską dostępność PlayStation 5 w sklepach, zakup starszego modelu CFI-1000 wydaje się akceptowalny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA