REKLAMA

Nareszcie większa pojemność PlayStation 5! Pierwsze SSD z akceptacją Sony. Tanio nie będzie, oto cennik

Jednym z największych problemów konsoli PlayStation 5 jest ograniczone miejsce na gry wideo. To już niebawem się zmieni, dzięki możliwości zainstalowania dodatkowego SSD NVMe 4.0. Seagate jest pierwszą firmą, która potwierdza spełnienie wymagań Sony, chwaląc się kompatybilnością pamięci FireCuda 530.

29.07.2021 13.07
PlayStation 5 PS5 SSD Seagate FireCuda 530
REKLAMA

W naszej recenzji PlayStation 5 uznałem brak możliwości rozbudowy przestrzeni dyskowej za jeden z największych problemów nowej konsoli Sony. Urządzenie jest co prawda kompatybilne z zewnętrznymi nośnikami HDD oraz SSD, ale można na nie instalować wyłącznie gry z PlayStation 4. Nowsze produkcje, pisane pod standard NVMe 4.0 i niezwykle szybką transmisję danych, muszą trafiać do wewnętrznej pamięci PS5. Problem polega na tym, że użytkownicy konsoli mają wyłącznie 667 GB na gry. Biorąc pod uwagę rozmiary współczesnych produkcji, bardzo łatwo ten limit przekroczyć.

REKLAMA

Na szczęście niedługo zwiększymy pojemność PlayStation 5. To już oficjalne.

Pierwszym producentem nośników, który oficjalnie komunikuje spełnienie wymagań Sony, jest Seagate. Pamięci Seagate FireCuda 530 przeszły pozytywnie testy realizowane razem z producentem PS5. Tym samym kupując FireCuda 530, mamy pewność, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zainstalować pamięć w PlayStation 5, zwiększając możliwości konsol i dając jej więcej przestrzeni.

Przeprowadziliśmy testy z Sony na PlayStation 5 i możemy potwierdzić, że FireCuda 530 z radiatorem spełnił wszystkie wymagania PS5. Gniazdo kart SSD w PS5 jest bardzo wąskie, więc nie ma tam zbyt wiele miejsca na zamontowanie dysku. Jednak w przypadku FireCuda 530 – nawet z radiatorem – smukła konstrukcja pozwala na odpowiednie dopasowanie. FireCuda 530 bez radiatora jest cieńszy, więc oba zmieszczą się w PS5.

Jeff Park, Seagate

Trzeba zaznaczyć, że wykorzystanie dodatkowego SSD w PS5 wciąż nie jest jeszcze możliwe. Konsola musi najpierw otrzymać stosowną aktualizację oprogramowania, dzięki której gracze wykorzystają dodatkowy wewnętrzny nośnik na najnowsze gry wideo. Z informacji pozyskanych przez Spider's Web podczas rozmów z innym producentem pamięci wynika, iż użytkownicy PS5 mogą spodziewać się takiej aktualizacji jeszcze latem tego roku.

 class="wp-image-1804042"

Tanio nie będzie. Seagate FireCuda 530 kosztuje od 800 do nawet 3500 zł.

Nurtuje mnie, czy gracze będą mogli instalować w swoich konsolach tańszy wariant pamięci pozbawiony radiatora. Z samym zmieszczeniem nie ma oczywiście problemu, biorąc pod uwagę mniejsze gabaryty. Zwróćcie jednak uwagę, iż przedstawiciel Seagate wyraźnie podkreślił, iż to wersja z radiatorem spełniła wszystkie wymogi Sony. Dlatego jestem ciekaw, jak wygląda sytuacja z modelami pozbawionymi rozpraszaczy ciepła. Sprawa jest zasadna, bo SSD bez radiatora to tańsze SSD, co będzie miało kluczowe znaczenie dla części konsumentów. Skontaktowałem się w tej sprawie z polskim przedstawicielem Seagate i gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, zaktualizuję tekst.

REKLAMA
 class="wp-image-1804039"
Źródło: Finder

Za pamięć Seagate FireCuda 530 zapłacimy od 800 do nawet 3500 zł, w zależności od pojemności. Najtańszy jest wariant SSD 500 GB, z kolei najdroższy pomieści aż 4 TB danych. Niestety, topowy wariant kosztuje przy tym znacznie więcej niż sama konsola PlayStation 5. Seagate nie będzie jedyną firmą oferującym możliwość rozbudowy przestrzeni dyskowej PS5. Z rozmów Spider's Web wynika, iż przynajmniej jeszcze jeden producent nośników posiada już gotowe SSD spełniające wymagania Sony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA