REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak sformatować komputer i laptop? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić format komputera? Format laptopa to potoczne określenie na wymazanie wszystkich danych z komputera. Przywrócenie PC do stanu fabrycznego bywa konieczne, szczególnie jeśli użytkownik planuje go odsprzedać.

18.04.2022
19:19
Jak sformatować komputer i laptop? Poradnik krok po kroku
REKLAMA

Pojęcie formatowanie komputera wzięło się z czasów, kiedy większość komputerów na rynku stanowiły IBM PC i jego klony, na których pracował system MS-DOS lub pierwsze wersje Microsoft Windows. W tych zamierzchłych czasach użytkownicy sami instalowali swoje systemy operacyjne i je wstępnie konfigurowali, a przywrócenie komputerów do stanu fabrycznego oznaczało wykonanie operacji formatowania pamięci masowej. Czyli wyczyszczenie wszystkich danych.

REKLAMA

Dziś formatowanie ma znaczenie bardziej potoczne. Samo polecenie formatowania jest nadal użyteczne, to szybki sposób na wyczyszczenie wymienialnej pamięci masowej, jak pendrive czy karta pamięci. Same desktopy czy laptopy mają wgrane niestandardowe wersje Windowsa, macOS-a czy innego systemu operacyjnego, prekonfigurowane pod konkretny sprzęt. Dlatego też zamiast czyścić całkowicie pamięć, przywraca się je do ustawień fabrycznych. Zaawansowani użytkownicy mogą je sformatować w dosłownym znaczeniu tego słowa, ale wówczas ryzykują brak dostępu do sterowników i oprogramowania od producenta sprzętu.

Sformatowanie w rozumieniu potocznym czyści system operacyjny z danych użytkownika, czyści pamięć masową z danych inne niż oprogramowanie układowe a także przywraca wszystkie dokonane zmiany w ustawieniach do domyślnej wartości. Dzięki temu kolejny użytkownik komputera może zacząć pracę absolutnie od zera. Każdy komputer przed jego sprzedażą należy sformatować - w rozumieniu przywrócenia go do ustawień fabrycznych.

Jak sformatować komputer z Windows? Instrukcja.

Jak sformatować komputer? Ustawienia Windows.

Pierwszy krok to uruchomienie aplikacji Ustawienia. Tam, w kategorii System, należy wybrać sekcję Odzyskiwanie.

Formatowanie komputera. A właściwie to resetowanie.

Po jej wybraniu, w sekcji Opcje odzyskiwania widać będzie funkcję Resetuj ten komputer. Należy wcisnąć znajdujący się obok przycisk Resetuj ustawienia komputera osobistego.

Jak sformatować laptopa? System pyta o dane użytkownika.

Przed oczyma użytkownika pojawi się wówczas nowe okno, w którym system zapyta, czy zresetowany ma być tylko system operacyjny, czy cały komputer. Pierwsza z opcji przywraca Windowsa do stanu fabrycznego, ale zachowuje dane użytkownika przechowywane w jego prywatnych folderach oraz zainstalowane aplikacje. Druga wymazuje absolutnie wszystko i to ona służy do formatowania komputera. Należy więc wybrać Usuń wszystko.

Jak zrobić format komputera? Windows przywracany z pamięci bądź z chmury.

Komputer zapyta następnie skąd ma przywrócić system - z chmury czy z pamięci lokalnej. Z chmury zostanie pobrana najnowsza wersja Windowsa, z pamięci lokalnej ta zapewniona przez producenta. Druga z opcji wiązać się będzie z koniecznością zainstalowania aktualizacji przez użytkownika po pierwszym uruchomieniu komputera po formatowaniu, jednak w przeciwieństwie do wersji z chmury będzie to wersja dostosowana do formatowanego komputera. Polecam więc wybrać Lokalna ponowna instalacja.

Format komputera. Ostateczne potwierdzenie.

W ostatnim kroku Windows podsumuje wszystkie dokonane przez użytkownika wybory na jednym ekranie i poprosi o ich potwierdzenie. To ostatnia szansa na zrezygnowanie z formatowania komputera. Po wciśnięciu przycisku Resetuj na ekranie komputer zostanie uruchomiony ponownie i zacznie się formatować. Proces ten potrwa kilka minut.

Czytaj też:

Jak zrobić format PC z MacOS? Format komputera Mac, krok po kroku.

Format laptopa. Mac przywracany z menu Apple.

By sformatować Maca, należy kliknąć w menu Apple w lewym górnym rogu ekranu, następnie wybrać Preferencje systemowe...

Sformatować Maca należy przez Preferencje systemowe.

Po kliknięciu w Preferencje systemowe należy wybrać opcję Wymaż zawartość i ustawienia.

Jak zrobić format? Na Mac potrzebne będzie hasło do konta administratora.

Mac poprosi o uwierzytelnienie użytkownika. A więc o podanie hasła do konta Apple ID przypisanego jako administrator danemu Macowi.

Jak zrobić formata? Usuwanie danych użytkownika.

Kolejne monity macOS-a poinformują o możliwości wykonania kopii zapasowej przed formatowaniem komputera, a także wylistują wszystkie dane, jakie zostaną usunięte z komputera. Należy wszystko uważnie przeczytać, klikając po każdym monicie przycisk Dalej.

Formatowanie laptopa z macOS. Po tym ekranie już nie ma odwrotu.

Ostatnim krokiem będzie prośba o ostateczną decyzję. Mac poinformuje, że wszystkie prywatne dane użytkowników zostaną bezpowrotnie wymazane. Należy wcisnąć wówczas przycisk Wymaż zawartość i ustawienia. Mac uruchomi się ponownie, proces czyszczenia może potrwać kilka minut.

Formatowanie laptopa z Chrome OS. Jak przywrócić Chromebooka do ustawień fabrycznych?

REKLAMA
acer chromebook
Jak zrobić format dysku na Chromebooku? To bardzo proste.

Chromebooki zostały zaprojektowane z myślą o łatwym ich czyszczeniu i ponownym przygotowaniu do pracy. Procedura ich formatowania jest bardzo prosta i szybka. Należy się wylogować ze swojego konta użytkownika, a następnie, na ekranie logowania, przytrzymać kombinację przycisków [Ctrl] + [Alt] + [Shift] + [R]. Następnie należy kliknąć w Uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu należy wybrać prezentowaną opcję Powerwash. To wszystko. Cały proces powinien potrwać nie dłużej niż kilkadziesiąt sekund.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA