Pierwszy ThinkPad PC bez procesora x86. Będzie pracował ponad dobę bez ładowarki
Lenovo ThinkPad, wcześniej znany jako IBM ThinkPad. Przez długie lata ikona produktywności, szczególnie w kontekście pracy na Windowsie i układach Intel x86. Właśnie zadebiutował z układem Snapdragon ARM na pokładzie.
Trudno mi dziś wskazać ThinkPada jako linię najlepszych notebooków z Windowsem, choć bez wątpienia większość modeli to bardzo porządne laptopy. Swego czasu ów ThinkPad stanowił jednak niedościgniony wzór dla konkurencji i symbol dominacji IBM-a, Microsoftu i Intela na rynku komputerów osobistych. Nawet dziś trudno mówić o nim jak o jednym z wielu, choć doczekał się stosownej konkurencji.
Czytaj też:
Premiera ThinkPada z procesorem o architekturze ARM stanowi więc pewną symboliczną zmianę epoki. Nowy komputer niezmiennie pracuje pod kontrolą Windowsa, nie jest też pierwszym komputerem Lenovo z takim procesorem. Ale ThinkPad? Jakby ktoś miał wątpliwości, że tak zwana era wintela (Windows+Intel) się zakończyła, to ów komputer stanowi tego najlepszy dowód.
Lenovo ThinkPad X13s z ARM ma zapewnić do 28 godz. pracy na zasilaniu bateryjnym.
Sercem 13,3-calowego ThinkPada X13s jest układ Snapdragon 8cx Gen 3 z wbudowanym modemem 5G. Sprzęt waży 1,06 kg i jest pozbawiony aktywnego systemu chłodzenia. Mierzy 298,7 mm x 206,4 mm x 13,4 mm, jest zatem bardzo smukły. Akumulator o pojemności 49,5 Wh ma zapewnić do 28 godz. pracy bez ładowarki. W rzeczywistym użytkowaniu ów czas prawdopodobnie będzie dużo niższy, ale to i tak oznacza przynajmniej kilkanaście godzin ciągłej pracy. Komputer pracuje pod kontrolą Windowsa 11 Pro i podobno jest efektem czteroletniej współpracy Microsoftu i Lenovo.
To notebook klasycznej budowy, choć można wybrać wersję z wyświetlaczem dotykowym. Jest wyposażony w kultową już thinkpadową klawiaturę, nie zabrakło też uzupełniającego gładzik i charakterystycznego dla ThinkPadów TrackPointa. Lenovo wspólnie z Microsoftem przepisało też wszystkie swoje programowe zabezpieczenia przeciwwłamaniowe i antywirusowe, by działały natywnie na układzie Snapdragon 8cx Gen 3, wykorzystując w pełni jego możliwości techniczne.
Lenovo ThinkPad X13s - specyfikacja.
ThinkPada X13s wyposażyć można w ilość RAM-u w zależności od potrzeb - do 32 GB LPDDR4x Dual Channel, choć decyzję trzeba podjąć przed zakupem, bowiem RAM jest w nim częścią centralnego układu. W kwestii pamięci masowej dostępne są opcje do 1 TB M.2 PCIe 4.0 SSD.
Zainteresowani komputerem klienci mogą wybierać pomiędzy trzema wyświetlaczami. Wszystkie są pokryte powłoką antyrefleksyjną i pracują w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Różnią się jasnością, odzwierciedleniem kolorów i obecnością panelu dotykowego. Obudowa komputera wykonana jest z magnezu, pochodzącego w 90 proc. z recyklingu. W kwestii złącz użytkownik będzie miał do dyspozycji dwa poty USB-C 3.2 i 3,5 mm jack.
Poza pełną obsługą 5G (w tym mmWave i sub6), ThinkPad X13s zapewni łączność z sieciami Wi-Fi 6E. Dodatkowe bezpieczeństwo danych ma zapewnić specjalny koprocesor Microsoft Pluton, stanowiący coś w rodzaju rozwinięcia układu TPM. Wyposażenie uzupełnia 5-megapikselowa kamera Full HD z macierzą mikrofonów i zgodna z biometrycznymi zabezpieczeniami Windows Hello.
W teorii komputer ten zapowiada się cudownie (poza ceną, najtańsza wersja ma kosztować 1100 dol.). Dużą niewiadomą jest jednak jego wydajność. Układy Snapdragon do tej pory brylowały w telefonach komórkowych i tabletach, jednak wersje dla komputerów osobistych znacząco odstawały od konkurentów w formie Intela, AMD i Apple’a. Snapdragon 8cx Gen 3 podobno ma osiągać wydajność zbliżoną do Core i7-1165G7 dla aplikacji natywnych i orientacyjnie o 30 proc. niższą dla aplikacji x86 - co byłoby świetnym wynikiem. To jednak będą musiały zweryfikować niezależne testy.