REKLAMA

Najpierw karty SIM, potem eSIM, a dziś poznajemy ich potencjalnego następcę. Oto iSIM

Zaczęło się od kart z układem scalonym, które informowały telefon, do której sieci komórkowej może się łączyć. Od niedawna owe karty zastępuje dedykowany układ scalony. iSIM sprawi, że ten chip stanie się zbędny.

Co to jest iSIM? Wyjaśniamy, o co chodzi z następcą kart SIM
REKLAMA

Telefon komórkowy (lub inne urządzenie łączące się z siecią komórkową) bez karty SIM będzie w stanie realizować wyłącznie usługi krytyczne, co sprowadza się do dostępu do tak zwanego numeru alarmowego. Karty SIM udostępniane przez operatora sieci odblokowują resztę usług, w tym transmisję danych, rozmowy głosowe czy wiadomości tekstowe. Tak to działało od dekad, ale na szczęście technika poszła naprzód.

REKLAMA

Czytaj też:

W pogoni za miniaturyzacją telefonów zmieniać się zaczęły same karty. Wszak slot na kartę SIM zajmuje miejsce, które można by lepiej zagospodarować. Karty zaczęły się kurczyć (micro-SIM, nano-SIM), by w końcu zniknąć całkowicie. Znaczna część nowoczesnych telefonów wyposażona jest w malutki układ scalony o nazwie eSIM. Ten może zostać zaprogramowany przez operatora i pełnić rolę karty SIM, dzięki czemu we wnętrzu telefonu jest więcej miejsca na inne podzespoły. A gdyby tak pozbyć się tego chipa?

iSIM, czyli eSIM wbudowany bezpośrednio w układ centralny telefonu.

 class="wp-image-2013692"
iSIM to pomysł na lepsze zagospodarowanie przestrzeni fizycznej w podzespołach telefonów

Qualcomm, jeden z głównych producentów procesorów mobilnych na rynku, wspólnie z sieciami Vodafone i Thales proponuje nowy standard. Moduł iSIM miałby być zintegrowany z SoC telefonu, gdzie i tak już dziś najczęściej znajduje się większość istotnych podzespołów (w tym CPU, układ graficzny, pamięć czy modem).

Bezpośredniej użytkowej korzyści nie ma z tego żadnej, przynajmniej nie dla użytkownika telefonu. iSIM oznacza jednak, że zwalnia się miejsce na płycie głównej telefonu czy też innego urządzenia z modemem komórkowym. To może być przeznaczone na SoC większego rozmiaru bądź inne podzespoły. Ewentualnie może pozwolić na zmniejszenie rozmiaru telefonu, skoro jego płyta główna może być nieco mniejsza.

REKLAMA

iSIM oczywiście miałby być częścią układów Snapdragon produkowanych przez Qualcomma, ale ów producent nie chce zawłaszczyć dla siebie swojego pomysłu. iSIM został opracowany zgodnie z wytycznymi GSMA, czyli organizacji zajmującej się standaryzacją łączności komórkowej. Apple, Samsung, MediaTek i inni producenci układów scalonych mogliby wdrożyć do swoich SoC podobne rozwiązania.

iSIM ma jednak na razie status prototypu. I choć dwie duże sieci komórkowe są już dziś w pełni zaangażowane w projekt, to nadal trudno odgadnąć, czy rozwiązanie trafi do masowego obiegu i kiedy miałoby to nastąpić.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA