REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Klienci Playa już nie skorzystają z zasięgu T-Mobile. Roaming krajowy idzie w odstawkę

Zła wiadomość dla tych klientów sieci Play, którzy korzystali z zasięgu T-Mobile. Telekomy nie będą kontynuowały współpracy, a roaming krajowy zostanie wyłączony - i to już jutro.

27.12.2021
19:47
play t-mobile roaming krajowy koniec zasieg
REKLAMA

Play jest najmłodszym z czterech polskich operatorów infrastrukturalnych. Z tego powodu fioletowa sieć od samego początku wykorzystywała zasięg zapewniany przez swoich konkurentów i… robi to nadal. Pomimo milionowych nakładów na rozwój własnej infrastruktury, telekom nadal pozwala konsumentom łączyć się ze stacjami bazowymi konkurencji (za co ta otrzymuje oczywiście swoje wynagrodzenie).

REKLAMA

Podczas korzystania z roamingu krajowego trzeba się przy tym liczyć z pewnymi niedogodnościami, czyli np. tym, że internet działa znacznie wolniej. Podczas takiego połączenia możemy nie mieć też dostępu do wszystkich nowoczesnych technologii takich jak np. VoLTE. Mimo to dla wielu klientów Play ta funkcja to jedyna opcja na to, by korzystać z usług w ogóle.

Play i T-Mobile: roaming krajowy zostanie wyłączony jeszcze przed końcem roku, czyli w nocy z 28 na 29 grudnia 2021 r.

Dla klientów, którzy wykorzystywali karty SIM sieci Play i przełączali się ręcznie lub automatycznie na roaming krajowy T-Mobile, to fatalne wieści. Jeśli w miejscu, w którym chcą skorzystać z usług, nie ma zasięgu macierzystego sieci Play lub Orange'a, który zostaje ostatnim partnerem fioletowych w tym zakresie, to będą w… kropce. Nie pozostanie im nic innego, jak zmiana operatora (aczkolwiek sytuacja nie powinna być fatalna, gdyż zasięg T-Mobile'a i Orange'a w dużej mierze się pokrywa).

W przypadku kart prepaid nie jest to aż tak duży problem - wystarczy przenieść numer do innego operatora i po krzyku. Gorzej, jeśli ktoś ma abonament w Play i umowę terminową na kolejne miesiące i lata. Pozostaje trzymać kciuki, by fioletowa sieć była wyrozumiała dla tych klientów, którzy będą chcieli z tytułu rezygnacji z partnera roamingowego rozwiązać umowę.

 class="wp-image-1989374"
Klientów dotkniętych problemem braku zasięgu nie powinno być zbyt wielu, skoro Play się chwali, iż dociera ze swoją siecią do 99,39 proc. populacji.

A co dalej z roamingiem krajowym Play?

Wygląda na to, że jego dni są już naprawdę policzone. Tak jak przez pewien czas Play pozwalał cieszyć się "zasięgiem czterech sieci", tak zmieniło się to z końcem 2019 r., gdy telekom zakończył współpracę ze swoim pierwszym partnerem, czyli Plusem. Teraz, po trzech latach, do zielonych dołącza T-Mobile, a na placu boju został tylko Orange, który ma podpisaną umowę na roaming krajowy do 2025 r.

REKLAMA

To, czy do danej lokalizacji dociera - przynajmniej w teorii - zasięg konkretnej sieci komórkowej, można sprawdzić na mapkach zasięgu publikowanych na stronach internetowych operatorów infrastrukturalnych. Telekomy, czyli Play, T-Mobile, Orange i Plus, pokazują na nich, w jakich regionach można skorzystać z łączności w standardach 2G, 3G, LTE oraz raczkującego 5G.

Otwartym pozostaje przy tym pytanie, jak wyłączenie roamingu krajowego dla klientów Play wpłynie na… klientów T-Mobile. W sieci można było wielokrotnie spotkać głosy niezadowolonych z jakości usług konsumentów, którzy obwiniali magentowego operatora o to, że zamiast skupić się na własnych abonentach woli obsługiwać klientów fioletowej konkurencji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA