REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

Światłowód od operatora komórkowego: porównujemy oferty na internet stacjonarny sieci Play, Plus, Orange i T-Mobile

Internet stacjonarny od operatora sieci komórkowej? Dlaczego nie. Play, Plus, Orange i T-Mobile mają już w swoich ofertach światłowód. Który operator oferuje najlepsze warunki?

25.10.2021
7:20
internet stacjonarny swiatlowod orange play plus t-mobile
REKLAMA

Sprawdzamy cenniki internetu stacjonarnego sieci Play, Plus, Orange i T-Mobile. Z ofertami na światłowód ruszyli na poważnie już wszyscy czterej polscy operatorzy telefonii komórkowej. Oto nasze porównanie.

REKLAMA

Operatorzy telefonii komórkowej przez lata skupiali się na usługach mobilnych, ale rodzime telekomy w końcu zrozumiały, że przyszłością jest konwergencja. Trzonem taryf łączonych jest z kolei internet stacjonarny bez limitu. Znalazł się on już w ofercie wszystkich polskich sieci infrastrukturalnych, które oferują go pod swoją własną marką. A ile to kosztuje? Sprawdzamy cenniki na światłowód.

internet stacjonarny swiatlowod orange play plus t-mobile class="wp-image-1907429"
Ile kosztuje internet stacjonarny Play?

Play - internet stacjonarny, cennik i pakiety

Fioletowy operator przejął niedawno UPC, co wzmocni jego ofertę na światłowód, ale wykupiona przez operatora firma działa jeszcze pod swoją marką i bazy klientów nie zostały połączone (i nie ma jak na razie potwierdzenia, iż tak faktycznie się stanie w przyszłości). Nie oznacza to jednak, że bezpośrednio w Play szerokopasmowego internetu stacjonarnego wykupić się nie da - firma realizuje tę usługę w ramach dwuletnich umów z pomocą partnerów. Dostępne warianty to:

 • do 150/15 Mbps za 30 zł miesięcznie;
 • do 300/40 Mbps za 40 zł miesięcznie;
 • do 600/60 Mbps za 50 zł miesięcznie.

Operator proponuje te same pakiety na światłowód, również w umowie na 24 miesiące, tyle że droższe o 10 zł, ale… w taryfach 300 Mbps i 600 Mbps przez trzy miesiące nie trzeba wtedy płacić za internet w ogóle (acz w ogólnym rozrachunku wychodzi to jednak ciut drożej, odpowiednio o 90 zł i 60 zł na całą umowę).

Inna opcja to internet stacjonarny bez umowy terminowej, a pakiety 150 Mbps, 300 Mbps i 600 Mbps kosztują wtedy odpowiednio 35 zł, 45 zł i 55 zł miesięcznie. Za router Wi-Fi nie płaci się z kolei w ogóle, a jednorazowa opłata za instalację internetu wynosi 50 zł.

internet stacjonarny swiatlowod orange play plus t-mobile class="wp-image-1907432"
Ile kosztuje internet stacjonarny Plus?

Plus - internet stacjonarny, cennik i pakiety

W ramach Grupy Cyfrowy Polsat, do której należy Plus, działa firma Netia, która od lat dostarcza wielu Polakom internet pod własną marką. Mimo to operator postanowił sprzedawać usługę dostępu do internetu światłowodowego również pod swoim własnym zielonym brandem. W jego ofercie dostępne są teraz trzy główne pakiety różniące się przepustowością:

 • do 300*/25 Mbps za 50 zł miesięcznie (3 mies. za darmo);
 • do 600/60 Mbps za 60 zł miesięcznie (3 mies. za darmo);
 • do 1000*/60 za 70 zł miesięcznie (3 mies. za darmo).

Plus dorzuca też do internetu stacjonarnego kartę SIM z internetem mobilnym (5 GB/mies.) bez dodatkowych opłat, za to w przypadku wybrania internetu do domu, a nie do mieszkania, trzeba dopłacić 20 zł miesięcznie. Oprócz tego trzeba doliczyć koszt aktywacji internetu ze światłowodu. Wynosi on w ramach promocji 59 zł dla mieszkań oraz 259 zł dla mieszkańców domków jednorodzinnych.

*Jeśli chodzi o upload, to Plus się nim nie chwali na stronie sprzedażowej, ale w dokumencie PDF z regulaminem oferty można znaleźć informację, iż wynosi on 25 Mbps dla oferty do 300 Mbps oraz 60 Mbps w ofertach 600 Mbps i 1 Gbps. Warto też zwrócić uwagę na to, iż w ofercie do 300 Mbps operator w regulaminie zastrzega, że maksymalna deklarowana prędkość to 250 Mbps (a w 1 Gbps - 940 Mb/s).

internet stacjonarny swiatlowod orange play plus t-mobile class="wp-image-1907435"
Ile kosztuje internet stacjonarny Orange?

Orange - internet stacjonarny, cennik i pakiety

Orange stał się jednym z największych dostawców internetu stacjonarnego w Polsce po przejęciu Telekomunikacji Polskiej S.A. i rozbudowie swojej sieci światłowodowej. Przejęta wraz z TP S.A. marka Neostrada weszła z kolei na stałe do naszego potocznego słownika za sprawą jej kultowych dzieci i jej kolejna inkarnacja jest dostępna cały czas w ofercie pomarańczowego telekomu. A ile trzeba za nią dzisiaj zapłacić w umówie na dwa lata? Dostępne są następujące pakiety:

 • do 300/50 Mbps za 59,98 zł miesięcznie;
 • do 600/100 Mbps za 69,98 zł miesięcznie;
 • do 1000/300 Mbps za 79,98 zł miesięcznie.

Przy umowie bezterminowej ceny za internet ze światłowodu rosną o 10 zł za miesiąc, a niezależnie od czasu trwania umowy w ramach abonamentu klienci otrzymują modem Funbox 6 z Wi-Fi 6 bez dodatkowych opłat. Warto też zaznaczyć, że Orange ma specjalną ofertę dla mieszkańców Warszawy. W przypadku klientów ze stolicy nie ma konieczności uiszczania opłaty aktywacyjnej (jej koszt to 49,99 zł), a do tego można zdobyć zniżkę w wysokości 10 zł co miesięczny abonament.

PS W przypadku niektórych lokalizacji takich jak domki jednorodzinne może się pojawić konieczność dopłaty w wysokości 20 zł miesięcznie.

internet stacjonarny swiatlowod orange play plus t-mobile class="wp-image-1907438"
Ile kosztuje internet stacjonarny T-Mobile?

W wyścigu o internet światłowodowy T-Mobile może i nie jest dziś liderem, bo nie dostał w spadku po przejęciu Telekomunikacji Polskiej swojej Neostrady, nie jest częścią grupy kapitałowej posiadającej Netię i nie kupił sobie na własność polskiego oddziału UPC, ale to wcale nie oznacza, że firma odpuściła internet stacjonarny - co to, to nie. Dostępne są obecnie trzy pakiety dla nowych klientów, które w przypadku ofert dla mieszkań wyceniono następująco:

 • do 300/50 Mbps za 60 zł miesięcznie (w tym darmowe 3 miesiące);
 • do 600/100 Mbps za 70 zł miesięcznie (w tym darmowe 3 miesiące);
 • do 900/300 Mbps za 90 zł miesięcznie (w tym darmowe 3 miesiące).

W przypadku internetu dla domu, a nie do mieszkania, dopłata wynosi 20 zł miesięcznie, ale niezależnie od lokalizacji klienci mogą liczyć na aktywację za 0 zł i dostęp do "Routera WiFi Premium" bez dodatkowych opłat. Operator nie podaje przy tym na swojej stronie sprzedażowej maksymalnego uploadu dla oferty ze światłowodem, ale w regulaminie czytamy, że prędkość maksymalna przy wysyłaniu danych to odpowiednio 50 Mbps, 100 Mbps i 300 Mbps.

Cenniki cennikami, a konwergencja konwergencją

Powyższe cenniki zakładają, że klienci wykupują u operatora jedynie internet, stacjonarny, którego dostępność jest silnie zależna od lokalizacji, ale tak naprawdę clou są tutaj oferty łączone, bo zapewniają dodatkowe zniżki i rabaty. To właśnie z myślą o nich warto decydować się na światłowodowe łącze internetowe brandowane logo operatora telefonii komórkowej.

REKLAMA

W ramach taryf konwergentnych takich jak SmartDom od Plusa czy Orange Love oraz analogicznych ofert T-Mobile'a i Playa można otrzymać spore zniżki na światłowód, których wysokość zależy przede wszystkim od liczby abonamentów na jednej umówię oraz… od aktualnie trwających promocji. O tych najciekawszych i najkorzystniejszych informujemy na bieżąco na łamach Spider's Web.

Oczywiście cenniki cennikami, ale najlepszy internet stacjonarny to przede wszystkim taki, który możemy wykupić w danej lokalizacji. Jeszcze przed porównaniem cenników warto sprawdzić, jacy dostawcy internetu stacjonarnego są dostępni pod wskazanym adresem. Na szczęście sprawdzić dostępność internetu ze światłowodu w sieciach Play, Plus, Orange i T-Mobile można na stronach operatorów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA