REKLAMA

Mapa zasięgu sieci Orange 5G. W jakich miastach można skorzystać z szybszego internetu i pasma C w 2024 r.?

Pomarańczowy operator oferuje klientom dostęp do sieci 5. generacji o nazwie hello5G. A kto i gdzie może z niej skorzystać? I gdzie dociera to najszybsze 5G? Sprawdzamy, jakie obszary na terenie Polski obejmuje mapa zasięgu Orange 5G i do w których miastach prócz Warszawy znalazły się stacje bazowe obsługujące pasmo C.

22.09.2022 11.53
Orange 5G - mapa zasięgu. Sprawdzamy miasta z hello5G
REKLAMA
REKLAMA

Na aukcję 5G polscy konsumenci i operatorzy czekali latami. Ta zakończyła się dopiero pod koniec 2023 r., ale rodzime telekomy zdecydowały się uruchomić sieć 5. generacji już trzy lata wcześniej. W tym celu sieci takie jak Orange wykorzystały częstotliwości używane wcześniej na potrzeby LTE.

Na początku 2024 r. do dyspozycji abonentów przekazano jednak dodatkowe częstotliwości z pasma C. Dzięki temu internet mobilny wyraźnie przyspieszył - do poziomu ponad 1 Gb/s. Nie wszędzie jednak można skorzystać z tego „prawdziwego 5G”. Jak wygląda obecnie mapa zasięgu Orange?

Orange - mapa zasięgu w Polsce (5G i LTE)

Już w 2020 r. w naszym kraju ruszyły pierwsze sieci 5. generacji. Z miesiąca na miesiąc poprawiają się zasięg i pokrycie populacji. Coraz więcej ofert ma też do nich dostęp - w tym od Orange. Do tego do katalogu telekomów trafiają kolejne urządzenia z modemami 5G, w tym smartfony i routery.

Dzisiaj w sieci można znaleźć wiele map zasięgu operatorów telefonii komórkowej, ale czasem przygotowywane są one na bazie wydanych pozwoleń przez UKE na budowę stacji bazowych. Lepszym wyborem może być skorzystanie z narzędzi, które operatorzy sami udostępniają.

Dzięki mapom zasięgu można sprawdzić, gdzie dociera sieć 5. generacji, a także gdzie można skorzystać z łączności LTE (4G), 3G i 2G. Warto się im przyjrzeć przed zmianą operatora i sprawdzić, czy w miejscu zamieszkania i miejscu pracy operator zapewnia o tym, że usługi będą dostępne.

Orange 5G i mapa zasięgu - cała Polska

Tak jak LTE (4G), 3G i 2G pokrywają już niemal cały kraj u każdego z operatorów, to z siecią 5G nie jest tak różowo. Już w czerwcu 2022 r. pomarańczowy operator podawał, że w zasięgu jego pomarańczowej sieci 5. generacji było 7,2 mln osób. Na mapie zasięgu Orange 5G mogliśmy znaleźć 15 polskich miast:

 • Warszawa;
 • Łódź;
 • Płock;
 • Poznań;
 • Wrocław;
 • Górnośląski Okręg Przemysłowy;
 • Kraków;
 • Kielce;
 • Opole;
 • Częstochowa;
 • Rzeszów;
 • Bielsko-Biała;
 • Trójmiasto;
 • Lublin;
 • Konin.
orange 5G mapa zasiegu polska
Archiwalna mapa zasięgu Orange 5G (zrzut ekranu: 22 wrzesień 2022 r.; stan na 22 czerwca 2022 r.)

Na przestrzeni półtora roku sytuacja się wyraźnie poprawiła. Na początku lutego 2024 r. sieć 5. generacji wykorzystująca częstotliwości zarezerwowane uprzednio na potrzeby LTE (do 370 Mb/s) pokrywała już znacznie większy obszar naszego kraju - gorzej jest tylko na południowym zachodzie kraju.

mapa zasiegu orange 5g 370 mbps 2024 03 01
Mapa zasięgu Orange 5G - cała Polska, do 370 Mb/s (zrzut ekranu: 1 marca 2024 r.)

Zasięg się stale poprawia, dlatego sprawdzając, czy w naszym mieście jest już 5G, warto udać się na stronę operatora i sprawdzić aktualną mapę zasięgu dla wybranej lokalizacji. Można tam sprawdzić, które miasta objęte są zasięgiem siec 5. generacji wykorzystującem pasmo C.

mapa zasiegu orange 5g 1 gbps 2024 03 01
Mapa zasięgu Orange 5G - cała Polska, powyżej 1 Gb/s (zrzut ekranu: 1 marca 2024 r.)

Mapa zasięgu Orange 5G - Warszawa

A jak to właściwie wygląda w miastach? Sprawdziliśmy to na przykładzie stolicy. Okazuje się, że 5G od Orange na mapie Warszawy prezentuje się imponująco - jest dostępne w praktycznie całym mieście i w wielu okolicznych miejscowościach.

mapa zasiegu orange 5g warszawa 370 mbps 2024 03 01
Mapa zasięgu Orange 5G - Warszawa i okolice, do 370 Mb/s (zrzut ekranu: 8 lutego 2024 r.)

A co z internetem mobilnym rozpędzającym się powyżej 1 Gb/s dzięki pasmu C? W przypadku Orange nie dociera on jeszcze co wszystkich dzielnic Warszawy, ale w promieniu kilku kilometrów od centrum nie powinniśmy mieć problemu z przepustowością łącza w smartfonach i innych sprzętach z kartą SIM.

mapa zasiegu orange 5g warszawa 1 gbps 2024 03 01
Mapa zasięgu Orange 5G - Warszawa i okolice, powyżej 1 Gb/s (zrzut ekranu: 8 lutego 2024 r.)

Mapa zasięgu 5G nie jest częścią oferty Orange

Operator zachęca, by przed podpisaniem umowy skontaktować się z BOK, aby potwierdzić zasięg 5G w wybranej lokalizacji, bo "ze względów takich jak m.in. ukształtowanie terenu, rodzaj zabudowy czy bezpośrednie otoczenie, prezentowany zasięg lub moc sygnału mogą być inne niż na mapie".

Sprawdź mapy zasięgu pozostałych operatorów:

Orange zastrzega sobie również, że „w przypadku zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, mapa nie stanowi jej części i nie może być podstawą do ewentualnych roszczeń reklamacyjnych”. Mimo to jest ona przydatnym narzędzie przed rozpoczęciem testów w praktyce.

REKLAMA

Co dalej z sieciami 5G w Polsce?

Doczekaliśmy się wreszcie końca aukcji 5G w Polsce, ale to nie oznacza, że operatorzy mogą spocząć na laurach. Ich zadaniem jest teraz uruchomienie kolejnych stacji bazowych obsługujących sieć 5. generacji z wykorzystaniem pasma C, aby poprawić zasięg i parametry połączenia.

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl dnia 3 lipca 2020 r. Ostatnia aktualizacja: 1 marca 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA