REKLAMA

Mapa zasięgu sieci T-Mobile 5G i 5G Bardziej. Gdzie można skorzystać z szybszego internetu w 2024 r.?

5G od T-Mobile'a w 2024 r. mocno przyspieszył. Przyglądamy się aktualnej mapie zasięgu tego operatora i sprawdzamy, w jakich lokalizacjach działa magentowa sieć 5. generacji już działa i gdzie obsługiwane jest pasmo C.

27.09.2022 08.18
T-Mobile 5G - mapa zasięgu 2022. Sprawdzamy, gdzie jest sieć
REKLAMA
REKLAMA

Już w 2020 r. w Polsce ruszyło 5G od sieci Plus chociaż na aukcję 5G w Polsce, która dała nam dostęp do nowych pasm częstotliwości, musieliśmy czekać trzy kolejne lata. Na pozostałych operatorów infrastrukturalnych nie musieliśmy też długo czekać. Z czasem do zielonych z czasem dołączył również T-Mobile.

5G - mapa zasięgu w Polsce

Sieci komórkowe rozbudowują swoją infrastrukturę cały czas. Podobnie jest w przypadku T-Mobile Polska. Co rusz pojawiają się nowe stacje bazowe, a konfiguracja sieci jest dopasowywana do aktualnych potrzeb użytkowników.

Na początku 2024 r. polski oddział T-Mobile ruszył z 5G na paśmie C, wykorzystując częstotliwości z nowego zakresu uzyskane w ramach aukcji 5G. A gdzie można znaleźć sieć 5. generacji od tego operatora? To widać na mapie zasięgu.

Sprawdź mapy zasięgu 5G u pozostałych operatorów:

W internecie można trafić na wiele różnych map pokazujących zasięg operatorów infrastrukturalnych. Wśród nich są takie mapy, które biorą pod uwagę zgody wydane przez UKE na stacje bazowe. Lepszym pomysłem jest jednak sprawdzenie, gdzie dostępność 5G deklarują konkretne telekomy.

T-Mobile, podobnie jak pozostali operatorzy, udostępnia mapę zasięgu. Można na niej sprawdzić, gdzie według firmy powinniśmy mieć dostęp zarówno do 5G, jak i do LTE (czyli 4G) oraz 2G (jeśli chodzi z kolei o 3G, to magentowa sieć zaczęła w 2022 roku proces jej wygaszania).

T-Mobile 5G. Mapa zasięgu - Polska

t-mobile mapa zasiegu 5g 2024 03 1
T-Mobile Polska i sieć 5. generacji na mapie zasięgu (zrzut ekranu: 1 marca 2024 r.)

Zasięg sieci 5. generacji w T-Mobile dociera do wielu regionów Polski. Nie dotyczy to wyłącznie najludniejszych aglomeracji takich jak stolica z okolicami, Zagłębie Śląskie lub Trójmiasto. Z szybkiego internetu mogą skorzystać mieszkańcy również tych mniejszych miast i miejscowości.

t-mobile mapa zasiegu 5g bardziej 2024-03-01
Mapa zasięgu sieci 5G Bardziej od T-Mobile (zrzut ekranu: 1 marca 2024 r.)

Warto też przyjrzeć się mapie, na której wyszczególniono lokalizacje (1846 stacji bazowych), w których działa 5G Bardziej od T-Mobile. A czym się ono różni od zwykłego 5G? To marketingowa nazwa sieci 5. generacji wykorzystującej już częstotliwości z tzw. pasma C. Warto porównać to z mapką z 23 września 2022 r.

t-mobile-5G-mapa-zasiegu-polska-2022-09
Archiwalna mapa zasięgu 5G od T-Mobile (zrzut ekranu: 23 września 2022 r.)

T-Mobile 5G. Mapa zasięgu - Warszawa

t-mobile mapa zasiegu 5g bardziej warszawa 2024 03 01
Mapa zasięgu 5G (jaśniejszy kolor) i 5G Bardziej (ciemniejszy kolor) od T-Mobile - Warszawa i okolice (zrzut ekranu: 1 marca 2024 r.)

W przypadku Warszawy T-Mobile deklarował już dawno, że niezależnie od dzielnicy, w której przebywamy, będziemy mieć dostęp do sieci 5. generacji. Oprócz tego zasięgiem magentowego 5G zostały objęte liczne inne miasta i miejscowości w obrębie aglomeracji warszawskiej. A jak to wyglądało wcześniej?

t-mobile-5G-mapa-zasiegu-warszawa 2022 09
Archiwalna mapa zasięgu 5G od T-Mobile - Warszawa i okolice (zrzut ekranu: 23 września 2022 r.)

Mapa zasięgu 5G nie jest częścią oferty T-Mobile

REKLAMA

T-Mobile, tak jak inne telekomy, udostępnia swoją mapę zasięgu, ale trzeba pamiętać, aby nie ufać temu narzędziu całkowicie. Przed podpisaniem umowy warto samemu sprawdzić, czy deklaracje operatora mają pokrycie w rzeczywistości. W tym celu można np. kupić starter prepaid.

T-Mobile na swojej stronie podaje, że pokazuje „orientacyjny zasięg”, a „z uwagi na zmienność naturalnych warunków propagacji fal radiowych, zależność od typu zabudowy i dynamiczną rozbudowę sieci prezentowany zasięg może ulec zmianie”. Mimo tego to dobry punkt wyjścia do testów 5G.

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl dnia 5 sierpnia 2021 r. Ostatnia aktualizacja: 1 marca 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA