Sieć 5G trafia na polską wieś. Koniec z komórkowym rozdarciem Polski
To ważny krok rozwoju sieci 5G w Polsce. Pierwszy operator z wielkiej czwórki uruchomił sieć nowej technologii. Zasięg superszybkiej sieci będzie teraz rozwijany o mniejsze miejscowości.

Na początku roku informowaliśmy o aukcji pasma 700 MHz sieci 5G. Nie musieliśmy długo czekać na jego wykorzystanie. W pierwszej kolejności zrobił to T-Mobile. Nowa technologia działa już w wybranych miejscowościach w Polsce.
T-Mobile jako pierwszy uruchamia sieć 5G w paśmie 700 MHz. Technologia idealna dla wsi i małych miejscowości
Prawdziwe 5G działa w Polsce od ok. półtora roku. Wcześniej, gdy na swoich smartfonach wiedzieliśmy połączenie z siecią 5. generacji, tak naprawdę łączyliśmy się z nadajnikami działającymi w technologii DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Rozwiązanie sprawia, że na jednej częstotliwości można obsłużyć dwie technologie - w tym przypadku 4G i 5G.
Jednak na początku 2024 r. wszystko się zmieniło i czołowi operatorzy mogli wreszcie uruchomić 5G na dedykowanej dla tej sieci częstotliwości 3600 MHz. Dzięki temu internet mobilny w naszych telefonach znacząco przyspieszył i w określonych lokalizacjach prędkość pobierania sięgała 1 Gb/s. Przez ostatnie miesiące technologia była ulepszana, ale głównie trafiała do miast oraz większych, bardziej zaludnionych miejscowości.
Teraz T-Mobile uruchomił pierwsze stacje 5G działające na nowym paśmie 700 MHz. Rozwiązanie trafiło głównie do mniejszych miejscowości. Obecnie działa na 22 stacjach bazowych w miejscach takich jak: Drużbice, Gorzów Śląski, Kleszczów, Lesznowola, Łazy, Łomianki, Marki, Marki, Michałowice, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Poświętne, Przystajń, Radziejowice, Raszyn, Tomaszów Mazowiecki, Wieluń, Wolbórz, Wołomin, Ząbki, Zelów, i Zielonka.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki tej technologii operator może świadczyć superszybki internet mobilny na mniej zaludnionych miejscach. Technologię 700 MHz wykorzystuje się na obszarach, gdzie nie można lub nie opłaca się stosować stacji bazowych w wyższej częstotliwości 3600 MHz. Rozwiązanie oferuje bardzo szeroki zasięg, a więc można pokryć duże obszary. Technologia zapewnia też lepszą penetrację budynków niż wyższe pasmo. Niskie częstotliwości pokroju 700 MHz łatwo przechodzą przez ściany i inne przeszkody.
Fakt, technologia 700 MHz nie oferuje tak wysokiej prędkości transmisji, jak wyższe pasma. Dlatego operatorzy mają do dyspozycji dwie technologie, z których mogą korzystać według własnego uznania i lokalnych potrzeb.
Sygnał 5G Bardziej od T-Mobile obejmuje ponad 50 proc. kraju i będzie wzrastał
Dzięki uruchomieniu pierwszych stacji na technologii 700 MHz T-Mobile może zwiększyć zasięg szybkiego połączenia nawet na mniej zaludnionych terenach. Celem operatora jest to, aby "każdy niezależnie od miejsca zamieszkania, miał dostęp do nowoczesnych usług cyfrowych".
Obecnie sieć 5G Bardziej operatora działa poprzez ponad 4000 stacji bazowych w całej Polsce. Sygnał dociera do ponad 50 proc. populacji kraju. W nadchodzących miesiącach kolejne miejscowści, również te mniejsze, będą dołączać do 5G Bardziej. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na uruchomienie nowej częstotliwości przez kolejnych dużych operatorów wspierających własne infrastruktury sieci komórkowej.
Więcej o operatorach sieci komórkowych przeczytasz na Spider's Web: