REKLAMA

Jak zresetować komputer do stanu początkowego? Problemy znikną jak ręką odjął

Resetowanie laptopa do stanu początkowego to nieskomplikowana czynność, dzięki której twój system operacyjny Windows i w konsekwencji komputer, znów może śmigać jak nowy. Musisz tylko pamiętać o kilku rzeczach.

26.02.2023 05.49
Jak zresetować komputer
REKLAMA

Pod pojęciem resetowania komputera, możemy rozumieć dwie czynności. Pierwszą jest ponowne uruchamianie komputera, o której szczegółowo piszemy w tym linku. Drugą czynnością jest tak zwane resetowanie do stanu początkowego, czyli ponowna instalacja czystego systemu z zachowaniem, lub bez zachowania naszych prywatnych plików.

Dawniej - przed czasami Windows 7 - taką operację dobrze było przeprowadzać mniej więcej raz do roku. Zwykle po takim czasie system zaczynał mulić, czyli po prostu spowalniał swoje działanie, bądź też powodował inne problemy. Praktycznie rzecz biorąc od czasu premiery Windows 10, resetowanie komputera do stanu początkowego jest już znacznie rzadziej wymagane. Nowoczesne systemy śmigają przez długi czas, nie zdradzając większych objawów zużycia, czy potrzeby odświeżenia.

REKLAMA

Tym niemniej, czasem zachodzą sytuacje, gdy Windows widocznie zwalnia, bądź też pojawiają się niespodziewane kłopoty z działaniem. W takim przypadku zamiast żmudnie (i często bezskutecznie) dociekać ich źródła, o wiele lepiej i prościej jest zresetować komputer do stanu początkowego.

Nasz poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości co do tej prostej czynności. Jest to nic innego jak ponowna instalacja systemu, bez konieczności stosowania dodatkowych nośników. Wszystko odbywa się za pomocą jednej opcji zaszytej w system.

Jak zresetować komputer do stanu początkowego?

Najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę Windows słowo "reset", a następnie wybrać opcję Resetowanie ustawień komputera do stanu początkowego.

 class="wp-image-3350783"

Po otworzeniu ustawień System/Odzyskiwanie, należy kliknąć na zaznaczoną opcję Resetuj ustawienia komputera osobistego.

 class="wp-image-3350795"

Nadeszła chwila wyboru - czy chcesz zachować swoje prywatne pliki, czy też je usunąć i dysponować wyłącznie czystym systemem operacyjnym? Obie opcje usuwają wszystkie programy, oprócz tych, które domyślnie funkcjonują w systemie Windows (np. OneDrive, Edge, czy Microsoft Teams).

Ja wychodzę z założenia, że podczas takiej operacji swoje prywatne pliki warto przegrać na oddzielny dysk - tym samym zminimalizujemy ryzyko straty, jeśli w przypadku resetowania komputera coś pójdzie nie tak.

Po wybraniu interesującej nas opcji, komputer zostanie zresetowany - system zostanie zainstalowany od nowa, zwolni się miejsce na dysku i będziemy musieli od nowa instalować wszystkie interesujące nas aplikacje, a często i sterowniki. W zależności od typu i szybkości dysku cała operacja powinna potrwać od kilku do kilkunastu minut.

Czytaj też:

REKLAMA

Resetowanie komputera do stanu początkowego jest popularnym, prostym i co najważniejsze skutecznym sposobem na radzenie sobie ze spowolnioną pracą, czy kłopotami z działaniem systemu Windows. Nie dość, że często pozbędziemy się problemów, to jeszcze system operacyjny będzie działał jak nowy.

Oczywiście nie jest to cudowne remedium na wszystkie anomalie związane z działaniem komputera, bowiem mogą być one powodowane choćby przez problemy sprzętowe - w takim przypadku żadne resetowanie nie uwolni nas od błędów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA