REKLAMA

Programy do odzyskiwania danych, czyli na ratunek skasowanym i uszkodzonym plikom

Jaki jest najlepszy program do odzyskiwania danych? To oprogramowanie zwykle wkracza do akcji, kiedy przypadkowo usunęliśmy ważne pliki, bądź utraciliśmy je w wyniku awarii nośnika. Co robić w takiej sytuacji i jakiej aplikacji użyć?

18.02.2023 06.07
Jak odzyskać dane i pliki?
REKLAMA

Stało się - twoje ważne dane zostały niechcący usunięte i zniknęły nawet z systemowego Kosza. Strata może nastąpić nawet bez twojej winy, bowiem komputerowy sprzęt nie jest niezawodny i może się zdarzyć, że nośnik na którym były istotne pliki, po prostu uległ awarii.

W takiej sytuacji do akcji muszą wejść programy do odzyskiwania danych. Na nasze szczęście jest ich całkiem sporo i występują również w darmowych wersjach. Zanim przejdziemy do najlepszych programów, które pomogą odzyskać nam skasowane, czy uszkodzone pliki, to należy zadać sobie jedno pytanie...

REKLAMA

Co zrobić, aby program do odzyskiwania danych nie był potrzebny?

  • nie opróżniaj niepotrzebnie systemowego Kosza - pliki które tam lądują i tak zostaną usunięte po pewnym czasie, a w razie przypadkowego usunięcia ważnych danych właśnie tam możesz je znaleźć
  • twórz kopię zapasową - czyli zapisuj najważniejsze pliki przynajmniej w dwóch miejscach. Może to być dysk w chmurze w rodzaju Dropbox'a, czy OneDrive, albo po prostu wydzielone miejsce na drugim dysku w komputerze (lub po prostu dysk zewnętrzny na kopię zapasową). Najlepiej korzystać z folderów, które natychmiast ładują pliki również do sieciowego dysku, lub korzystać z mechanizmów programów do tworzenia automatycznych backup'ów. Wystarczy zadbać o to raz i odpowiednio skonfigurować, by potem już o tym nie pamiętać i nie martwić się o istotne dane.

Najlepsze programy do odzyskiwania danych

Jeśli już doszło do awaryjnej sytuacji i musimy sięgnąć po programy do odzyskiwania danych, to pamiętajmy, by instalować je na innej partycji/dysku niż tam gdzie znajdowały się usunięte dane oraz nie zapisywać nic na dysku, na którym doszło do wypadku. To zwiększy prawdopodobieństwo ich odzyskania. Przejdźmy zatem do zestawienia takich aplikacji.

Recuva - prosty i darmowy program do odzyskiwania danych

Jednym z popularniejszych programów do odzyskiwania danych jest Recuva. Program występuje również w płatnej wersji, ale do podstawowych zastosowań w zupełności wystarczy nam wersja darmowa.

Jeśli dokładnie wiemy jaki rodzaj pliku chcemy odzyskać (np. film, czy zdjęcia) to możemy to zaznaczyć już podczas instalacji programu, co przyśpieszy późniejsze wyszukiwanie. Jeśli nie jesteśmy pewni, bądź chcemy odzyskać różne pliki, wystarczy po prostu zaznaczyć opcję All Files.

Drugim krokiem podczas instalacji tego programu do odzyskiwania danych jest zaznaczenie, gdzie ma on szukać utraconych plików. Jeśli tego nie wiesz, nie przejmuj się - po prostu zaznacz opcję I'm not sure (nie jestem pewien).

Opcja Deep Scan może pomóc w uratowaniu plików, ale znacznie wydłuża proces skanowania

Po instalacji i uruchomieniu program automatycznie przeszuka wskazane lokalizacje i wyświetli listę plików, które można odzyskać. Wystarczy je zaznaczyć i kliknąć opcję Recover. To naprawdę wszystko - Recuva jest naprawdę prosta w użyciu.

StrongRecovery - polski i skuteczny program do odzyskiwania plików

Jeśli Recuva nie pomogła, warto sięgnąć po znakomity program StrongRecovery. Niestety, darmowa wersja ma ograniczenia - można odzyskać jedynie do trzech plików o łącznym rozmiarze do 1 GB.

Również i obsługa tej aplikacji jest wyjątkowo prosta - wystarczy wskazać dysk, który chcemy przeskanować i kliknąć przycisk Dalej. Po zakończeniu tej czynności program wyświetli nam listę plików do odzyskania.

Inne programy do odzyskiwania danych

Wśród innych programów do ratowania plików można wymienić jeszcze choćby EaseUS Data Revovery, DMDE, czy Stellar Free Data Recovery Software, ale na początek warto sprawdzić dwa wymienione przez nas programy. Z prostymi przypadkami powinna poradzić sobie Recuva, a z bardziej skomplikowanymi StrongRecovery. Jeżeli i on nie dał rady to... mamy problem.

Czytaj też:

REKLAMA

W przypadku utraty plików najważniejsza wydaje się porada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Programy do odzyskiwania danych nie zawsze będą potrafiły nam pomóc, więc stwórz proste i najlepiej automatyczne środowisko do tworzenia kopii zapasowej (backupu) - czy to w chmurze, czy na oddzielnym dysku (zewnętrznym lub wewnętrznym). To najlepiej pozwoli uniknąć nam stresujących sytuacji, czy też straty wielogodzinnej, czy nawet wielodniowej pracy.

Mogą się również zdarzyć sytuacje, że dysk ulega awarii tak poważnej, że niemożliwe staje się jego przeskanowanie. W takim przypadku pozostaje nam jedynie udać się do firm, które profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem danych. Niestety, taka usługa zwykle nie jest tania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA