REKLAMA

Odzyskiwanie danych z telefonu. To najprostszy sposób

Jak odzyskać dane z telefonu? Uszkodzenie bądź strata smartfona może zdarzyć się każdemu. Co w przypadku gdy utracimy dostęp do ważnych danych w telefonie? Już teraz zadbaj o to, by je bezproblemowo odzyskać w razie kłopotów.

08.04.2023 04.51
Jak odzyskać dane z telefonu
REKLAMA

Telefon spadł ci na ziemię, został uszkodzony i nie możesz dostać się do danych, które się tam znajdują? Przykra sprawa, ale postaramy się ci pomóc. Jeszcze gorzej, jeśli zgubiłeś smartfon lub został ci skradziony. Jednak nawet w takiej sytuacji nie trzeba się żegnać z danymi w telefonie.

Musisz jednak zadziałać jeszcze przed tym, zanim zdarzy się taki przypadek. Prewencja jest tu najlepszą formą działania i dzięki temu będziesz mógł spać bez strachu przed utratą cennych danych. Wystarczy sprawdzić, czy w telefonie włączone są odpowiednie opcje, a konkretnie synchronizacji.

REKLAMA

Jak odzyskać dane z telefonu?

Jak zapobiegać utracie danych? Synchronizować je na różnych urządzeniach - zadbaj o to, by zdjęcia automatycznie ładowały się do chmury (np. iCloud, czy Google Drive), a ważne pliki trzymaj na sieciowych dyskach takich jak Dropbox, czy OneDrive - wtedy z łatwością odzyskasz utracone dane z telefonu.

Nawet jeśli nie lubisz trzymać danych w chmurze, możesz je przecież w każdej chwili zgrać na dysk za pomocą komputera - możesz traktować usługę chmurową jako zabezpieczenie, a nie stałe miejsce przechowywania danych, które chcesz odzyskać z telefonu.

Synchronizować z kontem Google możesz również na przykład numery telefonów czy SMSy, a wiadomości np. w komunikatorze WhatsUp mogą być synchronizowane (i szyfrowane) po prostu na twoim koncie. Nie wiesz jak sprawdzić, czy synchronizacja z kontem Google jest włączona? W przypadku telefonów z Androidem wejdź w Ustawienia / Google / Kopia zapasowa / Kopia zapasowa na Dysku Google.

 class="wp-image-3528707"

Producenci telefonów zwykle oddają użytkownikowi opcję kopii zapasowej, ale umówmy się - o ręcznym tworzeniu kopii zapasowych po prostu nikt nie pamięta. Istotne, by ta czynność odbywała się automatycznie.

Co istotne w przypadku kradzieży bądź zgubienia smartfonu - telefon musi być dobrze zabezpieczony, najlepiej za pomocą biometrii. Nie używaj do blokowania ekranu prostych symboli, bowiem są one łatwe do odgadnięcia i nie stanowią dobrej ochrony.

Dodatkowo najbardziej newralgiczne dane trzymaj w cyfrowym sejfie, który jest dodatkową warstwą ubezpieczenia - większość producentów smartfonów udostępnia mechanizm bądź aplikację (w przypadku Samsunga jest to aplikacja Mój Sejf), która daje użytkownikowi możliwość ochrony swoich plików. Istotne jest by złodziej - czy też przypadkowy znalazca - nie dostał się do twoich prywatnych danych, nawet jeśli będzie miał telefon w ręku.

Telefon został uszkodzony - jak odzyskać dane?

Jeśli nie synchronizowałeś danych w chmurze możesz mieć problem z odzyskaniem danych z telefonu. Sytuacja jest najprostsza, jeśli dane trzymałeś na dodatkowej karcie microSD - po prostu wyjmij ją ze smartfona i włóż do innego urządzenia.

Jeśli dane są na wewnętrznej pamięci to podłącz telefon za pomocą oryginalnego kabla do komputera. Niektóre kable umożliwiają jedynie ładowanie, a nie przenoszenie danych, dlatego podkreślamy użycie kabla, który otrzymałeś razem ze smartfonem. Po podłączeniu do komputera możesz uzyskać dostęp do zawartości pamięci urządzenia i przegrać je na komputer. Aby uzyskać dostęp do danych należy jednak odblokować telefon - niektóre uszkodzenia mogą to uniemożliwiać. W takim przypadku należy się posiłkować oprogramowaniem typu Android Data Recovery - jest ich całkiem sporo, ale trzeba uważać, by korzystać wyłącznie z aplikacji z zaufanych źródeł.

Jeśli oprogramowanie tego typu nie pomogło, to najprawdopodobniej czeka cię wizyta w serwisie - a i w takim przypadku nie masz pewności, czy uda się odzyskać dane z telefonu. W ostateczności możesz się udać do firmy zajmującej się profesjonalnie odzyskiwaniem danych, ale bądź pewien, że słono za to zapłacisz.

Telefon został zgubiony lub skradziony - jak odzyskać dane?

Jeśli wcześniej zadbałeś o synchronizowanie danych z telefonu w chmurze, nie będziesz miał z tym najmniejszego problemu. Twoje zdjęcia i prywatne pliki spoczywają bezpiecznie w chmurze i w każdej chwili możesz odzyskać do nich dostęp - czy to logując się na komputerze, czy też logując się na nowym smartfonie i wybierając opcję synchronizacji danych.

Niechcący skasowałeś dane na telefonie - jak je odzyskać?

Ups. Jeśli chodzi o fotografie, to sprawa jest stosunkowo prosta, bowiem większość telefonów udostępnia opcję odzyskania ostatnio skasowanych zdjęć (można jej szukać w albumach).

Można również sięgnąć po odpowiednie oprogramowanie do odzyskiwania danych np. Recuva. Zadziała ona zarówno z dyskami na komputerze, jak i pamięcią wewnętrzną telefonu. Ważne aby pamiętać, by po przypadkowym skasowaniu danych niczego nie instalować na smartfonie.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA