REKLAMA

Jak zresetować router? Zobacz, dlaczego warto to robić

Resetowanie routera jest zadaniem prostym, ale warto wiedzieć, że może wiązać się z pewnymi konsekwencjami. Dzięki tej czynności możesz przywrócić prawidłowe funkcjonowanie sieci w domu, czy biurze.

04.02.2023 19.17
jak zresetować router
REKLAMA

Jak zrestartować router i po co w ogóle to robić? Zwykły domowy router zwykle jest urządzeniem, który zamienia internet przewodowy na bezprzewodowy i umożliwia stworzenie domowej sieci, tak by można się było do niej podłączać za pomocą komputerów, konsol, czy telefonów.

Czasem jednak sieć zaczyna szwankować, a przyczyny tego rzadko bywają jasne. W takim przypadku pierwszą operacją jaką powinniśmy wykonać jest wykonanie miękkiego resetu routera - a jeśli to nie pomoże, dopiero kontaktować się z dostawcą internetu, lub próbować wykonać twardy reset.

REKLAMA

Jak zresetować router?

Żeby daleko nie szukać przykładów, ostatnio sam zauważyłem, że mój domowy internet zaczął zwalniać. Aby sprawdzić, czy problem nie dotyczy tylko konkretnych stron, sprawdziłem go za pomocą narzędzia Speed Test. Potwierdziło to moje podejrzenia, że działanie sieci jest dalekie od ideału i zarazem równie dalekie od osiągów za które płacę.

Jako, że podejście do routera wymagało ode mnie wykonania co najmniej dziesięciu kroków, najpierw skontaktowałem się z obsługą klienta mojego dostawcy internetu, który po krótkiej chwili stwierdził, że po ich stronie jest wszystko w porządku. Poprosił mnie o zresetowanie routera (miękki reset), ale i zaznaczył, że jeśli chcę, to może to za mnie zrobić zdalnie. Po zrestartowaniu urządzenia okazało się, że działanie sieci wróciło do normy. Problem został rozwiązany.

bezprzewodowy-router-jaki-wybrac-3

Są dwa rodzaje resetu routera i w razie problemów, na początek warto wykonać pierwszy z nich.

Miękkie resetowanie routera

To nic innego jak chwilowe wyłączenie urządzenia. Można po prostu wykorzystać włącznik, a jeśli router go nie posiada, po prostu odłączyć go od prądu. Po kilkunastu sekundach można go włączyć ponownie. Należy odczekać kilka minut, aż urządzenie uruchomi się w pełni i sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Twardy reset routera

Uwaga - twardy reset routera przywraca urządzenie do stanu fabrycznego i kasuje wszystkie dotychczasowe ustawienia, włącznie z ustawieniami twojej sieci. Zanim skorzystasz z tej metody, upewnij się, że wiesz jak przywrócić poprzednie ustawienia, lub, że działasz w porozumieniu z dostawcą internetu, który poprowadzi cię przez ten proces krok po kroku.

Jak wykonać twardy reset routera? Przyjrzyj się dokładnie obudowie urządzenia, a znajdziesz tam niewielki otwór z napisem Reset. Przy okazji możesz się zapoznać z danymi, które zwykle znajdują się na urządzeniu i które umożliwiają ponowną konfigurację. Wracając do naszego otworu - należy tam włożyć cienki przedmiot i przytrzymać około pół minuty. Po tej czynności wszystkie ustawienia routera zostaną bezpowrotnie skasowane, ale możesz się również pozbyć najbardziej palących problemów z działaniem sieci.

Jak zresetować router?
REKLAMA

Jak ponownie skonfigurować router po twardym resecie?

To zależy od danego urządzenia. Najlepiej posiłkować się instrukcją obsługi oraz danymi umieszczonymi na tabliczce/naklejce znajdującej się zwykle pod spodem urządzenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA