REKLAMA

Mobilny czy stacjonarny? Jaki internet do domu wybrać?

Lokowanie produktu: Play

Wiele osób zastanawia się, jaki internet wybrać do domu: stacjonarny czy mobilny LTE/5G? Wyjaśniamy, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

21.02.2022 18.54
play internet stacjonarny mobilny

Dostęp do internetu jest w obecnych czasach niezwykle ważny - bez niego jak bez ręki. Dobrego łącza wymagają od nas praca i nauka zdalna, a do tego jest ono źródłem rozrywki: seriali, filmów, gier wideo itp. Wiele osób staje przed dylematem, jakie łącze wybrać: stacjonarne czy mobilne? Niestety nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi… ale i tak postaram się jej udzielić.

To, jakiego typu internet będzie lepszym wyborem dla danej osoby, zależy od tego, do jakiej grupy docelowej zalicza się konsument - a także od tego, jakie ma - tak naprawdę - potrzeby oraz warunki. W niektórych przypadkach internet mobilny może okazać się lepszy od stacjonarnego, a w innych to właśnie stacjonarne łącze będzie górować nad tym komórkowym.

Internet stacjonarny - dla kogo i dlaczego?

Nie da się ukryć, że internet stacjonarny ma wiele zalet, do których należą przede wszystkim przepustowość, stabilność oraz - przeważnie - brak limitów transferu danych. Jeśli chodzi o przepustowość światłowodu, to mierzona jest ona zwykle megabitach na sekundę (i dochodzi nawet do gigabita na sekundę).

Dzięki szybkim transferom czas pobierania nawet tych największych plików, w tym np. gier, liczony jest w minutach, a nie godzinach. Łącze o przepustowości rzędu kilkaset megabitów pozwala też wygodnie korzystać z internetu wielu domownikom jednocześnie bez nadeptywania sobie na wirtualne odciski.

Więcej o tej technologii przeczytacie w witrynie przygotowanej przez sieć Play. Operator przygotował w niej szereg poradników, które wyjaśniają, jak działa internet stacjonarny oraz czym się różni od mobilnego. Zamieszczone tam artykuły pomagają w podjęciu decyzji, na którą ofertę się zdecydować.

Stabilność i brak limitów danych to kolejne zalety stałego łącza.

Te trzy główne cechy światłowodu docenią przede wszystkim wielodzietne rodziny (gdzie każdy domownik ma kilka podpiętych do sieci sprzętów) i osoby pracujące (i/lub uczące się zdalnie). Docenia go też gracze (zarówno pecetowi, jak i konsolowi) oraz osoby, które postawiły na Smart Home.

Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że zwykle jeśli chodzi o wybór dostawcy usług stacjonarnych jesteśmy zależni od tego, kto i co oferuje w danej lokalizacji. Może się okazać, że oferta lokalna albo nie istnieje, albo jest tak kiepska, że skłania do szukania alternatywy.

Internet stacjonarny ma w dodatku swoje wady - przede wszystkim nie da się go zabrać ze sobą z domu, bo jest przypisany do adresu.

Podpisanie wieloletniej umowy przy wynajmie mieszkania to zawsze ryzyko. Niektóre firmy co prawda pozwalają przenieść usługę pod inny adres przy przeprowadzce, ale jaką mamy gwarancję, że w nowym miejscu zamieszkania ten czy inny usługodawca będzie dostępny?

Z tego powodu wiele osób może rozważyć wykupienie zamiast internetu stacjonarnego usługi mobilnej. Ta może działać wszędzie tam, gdzie operatorzy mają swój zasięg LTE/5G, czyli w przypadku naszego kraju - praktycznie wszędzie. Takie łącze może okazać się u wielu osób strzałem w dziesiątkę.

Warto jednak pamiętać, że da się wykupić internet stacjonarny bez długoterminowych zobowiązań. W przypadku sieci Play z takiej oferty można zrezygnować w dowolnej chwili i bez dodatkowych opłat. Taki pakiet z umową bezterminową można wykupić już za 35 zł miesięcznie dla przepustowości 150 Mb/s.

Internet mobilny - dla kogo i dlaczego?

Łącze mobilne spodoba się przede wszystkim studentom, którzy często podróżują - czy to na uczelnię, czy to z akademika do domu rodzinnego itp. Swój internet mogą zabrać ze sobą wszędzie i korzystać z tego samego pakietu zarówno w domu, jak i w przerwach pomiędzy zajęciami oraz podczas wizyt u rodziny.

A jakie są wady internetu mobilnego? Przede wszystkim jest to limitowany transfer danych, który można bardzo łatwo wykończyć pobierając kilka gier lub oglądając wideo w 4K. Trzeba stale monitorować jego zużycie (np. w aplikacji), aby w połowie miesiąca rozliczeniowego nie zostać z przysłowiową ręką w nocniku.

Co jeszcze warto wiedzieć o łączu mobilnym?

Oprócz tego internet mobilny jest nieco bardziej awaryjny, a moc sygnału i przepustowość zależą od pogody, zakłóceń i obciążenia sieci na danym obszarze. Zabierając modem z domu pozbawiamy też dostępu do sieci inne urządzenia elektroniczne, więc można tak naprawdę zapomnieć o Smart Home.

Mimo dla tych mniej aktywnych w internecie użytkowników łącze mobilny może okazać się w pełni wystarczające - zwłaszcza jeśli mają w domu dobry zasięg. Bez problemu i bez konieczności kontaktu z operatorem zabiorą go ze sobą osoby, które muszą się wyprowadzić przed końcem umowy.

Domowy internet mobilny jest też świetną opcją dla domów, do których nie dociera internet kablowy lub lokalni dostawcy usług życzą sobie za nie krocie. Taki internet montuje się zwykle na stałe, a operator może dorzucić np. antenę do zamontowania na dachu w celu poprawy jakości sygnału.

Internet stacjonarny i internet LTE - jak to wypada cenowo?

W przypadku sieci Play klienci mogą zdecydować się na internet stacjonarny na dwa lata - już od 30 zł miesięcznie za łącze o przepustowości do 150/15 Mbps. Oprócz tego za 40 zł miesięcznie można wykupić internet o przepustowości 300/40 Mbps, a 50 zł miesięcznie kosztuje pakiet 600/60 Mb/s. Opłata aktywacyjna to tylko 50 zł, a operator wypożycza na czas trwania umowy router bez dodatkowych opłat.

Dla porównania domowy internet mobilny kosztuje w Play teraz 55 zł miesięcznie za paczkę 200 GB transferu i routerem ZTE (kat. 6). Inne opcje to 70 lub 80 zł miesięcznie za router ZTE MF-258K (kat. 15) za odpowiednio 400 i 500 GB transferu oraz 110 zł za zestaw ZTE 5G i 500 GB transferu.

Oprócz tego klienci mogą wybrać klasyczne routery mobilne wraz z jedną z kilku taryf. Bazowa zapewnia 100 GB za 50 zł miesięcznie z routerem ZTE MF-258K. Klienci, którzy nie potrzebują od operatora urządzenia, mogą liczyć na kartę SIM zapewniającą paczkę 100 GB za 40 zł miesięcznie.

Internet światłowodowy czy mobilny? Tak!

Operatorzy sieci komórkowych rozumieją, że klienci mają różne potrzeby i internet LTE/5G to czasem za mało, dlatego Play wraz z partnerami dba o to, by docierać do jak największej liczby ludzi z internetem stacjonarnym. Fioletowa sieć nabyła też UPC Polska, żeby zwiększyć zasięg usługi stacjonarnego dostępu do internetu.

Warto też zauważyć, że u wielu osób może sprawdzić się tak naprawdę combo: internet stacjonarny w domu nie zamiast, a obok mobilnego routera do zabrania ze sobą w teren. W tym przypadku możemy liczyć na zniżki za wykupienie więcej niż jednej usługi w ramach jednej umowy.

Wraz z internetem w Play można wykupić również dostęp do usługi telewizyjnej, co dodatkowo zmniejsza koszty. Oprócz tego dostępny jest internet elastyczny, który cechuje krótka umowa podpisywana na 30 dni, w ramach której każde rozpoczęte 10 GB kosztuje 10 zł. Jeśli internet nie jest używany, to się za niego nie płaci.

Więcej informacji na temat internetu bezprzewodowego oraz oferty fioletowego operatora na internet stacjonarny znajdziesz w dedykowanej temu zagadnieniu witrynie sieci Play. Na tej podstronie umieszczono wszelkie niezbędne informacje na temat odpowiedniej konfiguracji sieci Wi-Fi w domu lub mieszkaniu oraz zbiór praktycznych porad dla abonentów fioletowego operatora.

Lokowanie produktu: Play
Najnowsze
REKLAMA