REKLAMA

Jaki dobry router do domu wybrać? Każdy Kowalski sobie z tym poradzi

Wybór najlepszego routera do domu może wydawać się niełatwym wyzwaniem, ale tak naprawdę musimy wiedzieć tylko o kilku podstawowych rzeczach. Z naszym poradnikiem nawet początkujący bez problemu znajdzie dobry router, który spełni jego oczekiwania.

25.02.2023 20.07
Jaki dobry router
REKLAMA

Powiedzmy sobie szczerze - większość z nas zapewne użytkuje routery, które otrzymaliśmy od dostawcy internetu. Po podpisaniu umowy do naszego domu zawitał pracownik techniczny, który przyniósł router, podłączył i skonfigurował do działania. Od tamtej pory stoi sobie gdzieś na uboczu, mruga diodami i generalnie nie przywiązujemy do niego większej wagi (chyba, że dochodzi do awarii internetu).

Sytuacja zmienia się, gdy urządzenie otrzymane od providera przestaje nam wystarczać, bądź musimy po prostu zainstalować własny router. Nie znasz się na routerach? Nic nie szkodzi - nasz poradnik dla początkujących pokaże ci, że jest to czynność nieskomplikowana, wymagająca podstawowej wiedzy i co najważniejsze, otrzymasz urządzenie, które znacznie lepiej będzie spełniać twoje potrzeby.

REKLAMA

Routery od dostawcy internetu to zwykle tanie i proste urządzenia, które nie imponują osiągami. Często również ich zasięg ma wiele do życzenia, czy też pojawiają się problemy przy podłączeniu zbyt wielu urządzeń na raz. Równocześnie mogą one oferować przestarzały poziom zabezpieczeń, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne.

Jaki dobry router do domu?

Na początku warto wiedzieć, że rozstrzał cenowy pomiędzy różnymi modelami routerów może być olbrzymi. Najdroższe modele dla graczy mogą kosztować nawet 3000 zł., a najtańsze konstrukcje poniżej 100 zł. Na co zwrócić uwagę wybierając router?

Obsługiwane standardy i częstotliwość pracy

Dawniej standardy działania routerów oznaczano mało zrozumiałymi skrótami jak ax, ac, czy n. Obecnie zastąpiono je łatwym do zapamiętania oznaczeniem Wi-Fi oraz cyfrą oznaczającą generację, ale wciąż możemy się spotkać ze starszymi oznaczeniami.

  • Wi-Fi 4 (802.11n) - prędkość do 600 Mb/s, pasma 2,4 i 5 GHz
  • Wi-Fi 5 (802.11ac) - prędkość do 6933 Mb/s, pasmo 5 GHz
  • Wi-Fi 6 (802.11ax) - prędkość do 9608 Mb/s, pasma 2,4 i 5 GHz
  • Wi-Fi 6E - pasmo 6 GHz

Warto zwrócić uwagę na odmianę 6E, które nie przynosi wzrostu szybkości w stosunku do Wi-Fi 6. Jej zaletą jest wykorzystanie mniej używanego pasma 6 GHz. Obciążenie sieci w twoim miejscu zamieszkania, zwłaszcza wieczorami (kiedy ludzie korzystają ze streamingu, czy gier online) może osiągać poziom, w którym nawet dostęp do Wi-Fi 6 może nie przynosić efektów. Rozwiązaniem takich problemów jest właśnie Wi-Fi 6E.

Router z obsługą jakiego standardu wybrać? Oczywiście im nowszy standard, tym lepszy, ale i droższy router. Generalnie nie warto obecnie wybierać urządzenia o standardzie niższym niż Wi-Fi 5, który powinien sprawdzić się we wszystkich podstawowych zastosowaniach. Gracze online, czy profesjonaliści przy których pracy potrzebne jest szybkie łącze internetowe, mogą mieć wyższe wymagania i wtedy warto sięgnąć po Wi-Fi 6. Im więcej pasm obsługuje router tym lepiej - generalnie im niższe pasmo tym mniejsza przepustowość, ale i większy zasięg. Wyższe pasma pomimo mniejszego zasięgu, oferują lepszą prędkość przesyłania danych i sprawniejszą obsługę wielu urządzeń.

Generalnie wiele routerów obsługuje kilka standardów, ale nie wszystkie. Wymieniając router na przykład działający tylko w standardzie Wi-Fi 5 musisz sprawdzić, czy np. twój stary laptop go obsłuży, bo może się okazać, że działa on wyłącznie w standardzie Wi-Fi 4. Warto to zweryfikować przed zakupem.

Poziom zabezpieczeń routera

Poziom zabezpieczeń routera określa się za pomocą standardu szyfrowania WPA. Ponownie - im wyższe cyfra przy oznaczeniu WPA, tym nowsze i bardziej zaawansowane zabezpieczenia, a aktualnie najlepiej po prostu znaleźć router obsługujący standard WPA3. Oczywiście nie wystarczy, że router będzie mieć odpowiedni poziom zabezpieczeń - trzeba jeszcze zainteresować się, czy faktycznie są one włączone. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, możesz poprosić obsługę dostawcy internetu o pomoc.

Dodatkowe technologie w routerach

Na jakie dodatki warto zwrócić uwagę w routerach?

  • MU-MIMO - lepsza obsługa przy wielu podłączonych urządzeniach
  • QoS - lepsze zarządzanie przepustowością sieci przy wielu podłączonych urządzeniach
  • Porty USB - po podłączeniu do nich pendrive'a, czy zewnętrznego dysku, router może działać jako serwer multimediów
  • Wielozakresowość- router może np. tworzyć dwie sieci w paśmie 5 GHz i jedną w paśmie 2,4 GHz, tak by maksymalnie usprawnić przepływ danych w zależności od warunków

Zobacz też:

REKLAMA

Mam nadzieję, że nasz poradnik odczarował nieco problematykę wyboru routera do domu, bowiem nie są to sprawy skomplikowane. Można oczywiście polegać na sprzedawcy w sklepie, ale warto jednak wiedzieć coś w danym temacie, bowiem pozwala to na wybór urządzenia z którego będziemy po prostu zadowoleni.

Warto wspomnieć, że jeśli macie problem z zasięgiem internetu, to można go rozwiązać nie tylko wymieniając router (co czasem jest niepotrzebne), ale również stosując wzmacniacze sygnału, czy też sieci mesh.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA