REKLAMA

W końcu pokazano konkurenta kart GeForce i Radeon. Oto możliwości grafiki Intela

Intel rzuca rękawicę kartom GeForce od Nvidii i Radeon od AMD. Poznaliśmy właśnie możliwości dedykowanych kart graficznych do laptopów z rodziny Intel Arc oraz kilka innych technologii, jakie firma opracowuje z myślą o graczach.

30.03.2022 16.51
intel arc 3 5 7 gpu dyskretna karta grafiki
REKLAMA

Przez lata rynek kart graficznych był zdominowany przez Nvidię, która króluje na pecetach. Podgryza ją tam z kolei AMD, który produkuje GPU i CPU do komputerów oraz układy napędzających konsole z rodziny PlayStation oraz Xbox. Intel, czyli największy producent desktopowych procesorów, w przypadku gier łączony był do tej pory albo GeForce'm, albo z Radeonem, ale to się właśnie zmienia.

REKLAMA
intel arc 3 5 7 gpu dyskretna karta grafiki class="wp-image-2114154"
Intel Arc 3, Intel Arc 5 i Intel Arc 7 już oficjalnie

Intel Arc chce być trzecią siłą na rynku kart grafiki

Zintegrowane układy graficzne już wcześniej można było znaleźć w ofercie Intela, ale ich wydajność nigdy nie powalała w porównaniu do zewnętrznych układów graficznych konkurencji. Dziś firma pokazała pierwsze dedykowane układy graficzne z linii Intel Arc 3 do laptopów, które mają osiągnąć do dwukrotnie wyższej wydajności niż Intel Iris Xe.

W planach na lato są też potężniejsze Intel Arc 5 oraz Intel Arc 7, ale już w przypadku tych bazowych firma celuje w odpalanie na laptopach gier w średniej jakości w rozdzielczości 1080p... co samo w sobie nie brzmi dość imponująco. Intel dodaje jednak, że mowa o odpalaniu gier nie w 30, a w 90 FPS-ach.

intel arc 3 5 7 gpu dyskretna karta grafiki class="wp-image-2114151"
Intel obiecuje rozgrywkę w 90 FPS-ach

Specyfikacja karty graficznej Intel Arc 3.

Bazowe układy z linii Intel Arc 3 będą występowały w dwóch wersjach, przy czym obie dostały do dyspozycji 4 GB pamięci typu GDDR6. W przypadku Intel Arc 3 A350M dochodzi do tego 6 rdzeni Xe oraz 6 jednostek do ray tracingu, podczas gdy Intel Arc 3 A370M otrzyma odpowiednio po 8 rdzeni i jednostek RT.

Nowe układy zgodne ze standardem PCI Express 4.0 będą obsługiwały zarówno DirectX 12 Ultimate, jak i takie technologie jak XeSS do zwiększania rozdzielczości wideo, akcelerację XMX, Xe Media Engine. Trafiają one dzisiaj do laptopów kosztujących w Stanach Zjednoczonych od 899 dol. w górę.

intel arc 3 5 7 gpu dyskretna karta grafiki class="wp-image-2114148"
Specyfikacja kart graficznych Intel Arc

Intel Arc 3 to dopiero początek.

W przyszłości pojawią się inne układy z rodziny Intel Arc do komputerów stacjonarnych oraz stacji roboczych, ale to na razie pieśń przyszłości. Na start oprócz dwóch mobilnych wersji Intel Arc 3 zapowiedziano jedną wersję karty graficznej Intel Arc 5 oraz dwa warianty układu graficznego Intel Arc 7.

W przypadku Intel Arc 5 pojawi się jeden układ o nazwie A550M, który zostanie wyposażony w 16 rdzeni Xe oraz 16 jednostek do ray tracingu, a do tego dochodzi 8 GB pamięci typu GDDR6. W przypadku Intel Arc 7 mamy do czynienia z układami A730M (24x Xe, 24x RT i 12 GB) oraz A770M (24x Xe, 24x RT i 16 GB).

intel arc 3 5 7 gpu dyskretna karta grafiki class="wp-image-2114145" width="580" height="321"
Przykładowe gry do uruchomienia na laptopie z Intel Arc

A w co można zagrać na laptopach z Intel Arc 3?

Tak w zasadzie to we wszystko, co wychodzi na PC, ale podczas prezentacji firma pokazała planszę z listą 22 gier, które optymalizowano z myslą o działaniu na Intel Arc. Wśród nich widać takie produkcje AAA jak Elden Ring, Ghostwire: Tokyo, Death Stranding: Director's Cut, Shadow of the Tomb Raider oraz The Settlers.

Intel chwali się też, że jako pierwszy dodaje do układu graficznego sprzętową obsługę kodeka AV1 zarówno w kodowaniu, jak i dekodowaniu strumienia wideo. Ma to przełożyć się na 50-krotny wzrost wydajności względem przetwarzania programowego w takich programach jak Adobe Premiere Pro i DaVinci Resolve.

Do tego dochodzi streaming gier oraz aplikacja Intel Arc Control.

Intel przekonuje, że obsługiwany przez układy Intel Arc kodek AV1 będzie zbawieniem dla streamingu gier. Firma pokazała na praktycznych przykładach, jak przy jego użyciu poprawia się jakość obrazu w rozdzielczości 1080p przy zaledwie 5-megabitowym łączu internetowym względem kodeka h.264.

Do tego dochodzi aplikacja Intel Arc Control, w której będzie można instalować sterowniki przygotowywane z myślą o najnowszych grach wideo oraz zarządzać wszystkimi ustawieniami GPU. Z jej poziomu będziemy mogli strumieniować rozgrywkę oraz zmieniać profile wydajności.

intel arc 3 5 7 gpu dyskretna karta grafiki class="wp-image-2114142"
Intel XeSS, czyli upscsztuczna inteligencja

Co dalej z kartami graficznymi od Intela?

REKLAMA

Oprócz tego firma rozwija swoją odpowiedź na technologie takie jak Nvidia DLSS i AMD FSR, czyli Intel XeSS (Xe Super Sampling). Pierwsze efekty wykorzystania sztucznej inteligencji do poprawiania rozdzielczości obrazu w czasie rzeczywistym powinniśmy zobaczyć już latem.

Na koniec prezentacji Intel zaprezentował też zajawkę układu graficznego do desktopów z aktywnym chłodzeniem. Jak na razie nie mamy jeszcze szczegółów co do jego specyfikacji ani daty premiery, ale firma chciała podkreślić, że układy GPU do laptopów to dopiero początek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA