REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Zapomnij o GeForce Now. Intel uruchomi własny streaming gier

Usługa ma tymczasową nazwę Project Endgame. I podobnie jak GeForce Now jest niejako pokazem możliwości dla GeForce RTX, tak wspomniana usługa streamingowa Intela ma między innymi stanowić reklamę dla układów graficznych Intel Arc, które pojawią się na rynku jeszcze w tym kwartale.

18.02.2022
16:00
intel arc xess dlss
REKLAMA

Intel wysłał do dziennikarzy i inwestorów raport z tak zwaną roadmapą, a więc wypisanymi planami na rozwój na przewidywalną przyszłość. Z rzeczy istotnych dla konsumentów najciekawsze wydają się układy Arc. Są to pierwsze dedykowane układy graficzne Intela, czyli coś, czym gigant nie zajmował się od wielu długich lat. Oprócz samych układów uruchomiona też zostanie usługa streamingowa dla graczy.

REKLAMA

Czytaj też:

Na dziś nazywa się Project Endgame, to jednak prawdopodobnie tylko nazwa tymczasowa - tak jak xCloud, zanim nazwano to Xbox Cloud Gaming. Ów Project Endgame ma zapewnić użytkownikom dostęp do układów graficznych Intel Arc przez zawsze dostępną usługę sieciową cechującą się bardzo niskimi opóźnieniami - jak można przeczytać w raporcie.

Niestety, Intel nie zdradził dalszych szczegółów. Po prawdzie to nawet zakładanie, że Project Endgame będzie usługą streamingową dla graczy jest nadinterpretacją - drogą eliminacji nie wyobrażam sobie innego zastosowania dla tej usługi.

Na dziś nie wiadomo jednak jakie aplikacje (gry) będą dostępne w usłudze i na jakich zasadach. Wiemy tylko tyle, że fundamentem usługi będą układy Arc i że ta zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku. Nie jest jasne, czy będzie dostępna w Polsce. Wiemy natomiast, że Intel nawiązał współpracę z Ubisoftem, Kojima Productions i paroma innymi studiami, by te zoptymalizowały swoje gry pod Arca.

Intel Arc, czyli rywal dla Nvidia GeForce i AMD Radeon. Choć Intel sam deklaruje, że produkty konkurencji będą... lepsze!

Pierwsza generacja układów Arc nosi nazwę tymczasową Alchemist. Pojawią się już w bieżącym kwartale tego roku, wyłącznie w notebookach. Wersja dla desktopów ma się pojawić w sprzedaży w drugim kwartale, dla stacji roboczych w trzecim. Intel poinformował też o odmianie Celestial, jaka jest przeznaczona dla entuzjastów.

Intel spodziewa się, że w bieżącym roku 4 mln układów jego GPU trafi do klientów. Pierwszymi producentami komputerów, którzy potwierdzili, że będą wykorzystywać układy Arc, są Asus, Dell (w tym Alienware), HP, Lenovo i Samsung. Pierwszym PC z tym układem będzie Acer Swift X.

 class="wp-image-2054240"
Intel Arc "Alchemist" - specyfikacja wszystkich odmian dla notebooków
REKLAMA

Co dość ciekawe, sam Intel potwierdzając prace nad Celestial niejako deklaruje, że Arc, przynajmniej początkowo, nie będzie godnym rywalem dla topowych rozwiązań od AMD i Nvidii. Topowe układy GeForce RTX i Radeon są przeznaczone właśnie dla graczy entuzjastów, którym pierwsze generacje Arc mają nie dorównać.

Niewykluczone jednak, że ich atutem będzie atrakcyjna relacja wydajności do ceny. Arc mają zawierać bloki obliczeniowe do akceleracji przeliczeń związanych ze śledzeniem promieni i uczeniem maszynowym. Jeżeli będą istotnie tańsze i łatwiejsze do kupienia od konkurencji i zapewnią w nowoczesnych grach przyzwoity klatkaż w rozdzielczości 1440p ze śledzeniem promieni i rekonstrukcją do 4K, samo to może wystarczyć, by odnieść duży rynkowy sukces.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA