REKLAMA

Znamy nowości Android TV 12. Warto poczekać

Telewizory i przystawki telewizyjne z Android TV w końcu zaczną traktować nowoczesne formaty obrazu jak coś normalnego, a nie eksperyment z przyszłości. Pojawi się nawet interfejs w 4K.

22.03.2022 10.10
android tv 12 aktualizacja google co nowego
REKLAMA

Android 12 od pewnego czasu jest już dostępny na telefonach komórkowych wiodących producentów. Jego odmiana dla urządzeń telewizyjnych na razie nie jest dostępna dla nikogo. Google do tej pory nie informował o nowościach nowego systemu i o tym, kiedy właściwie się pojawi na rynku. To właśnie się zmienia.

REKLAMA

Czytaj też:

Firma opublikowała zestaw niezbędnej dokumentacji dla twórców aplikacji na Android TV 12. To standardowa praktyka, dzięki której deweloperzy mogą zacząć testować i projektować swoje apki z myślą o nowym systemie i urządzeniach. Co właściwie pojawi się w Android TV 12? Najistotniejszą zmianą zdaje się dostosowanie systemu do obecnych już od lat standardów wyświetlania obrazu.

Android TV 12 z pełną obsługą 4K i zmiennych częstotliwości odświeżania.

Telewizory i przystawki telewizyjne z Android TV oczywiście od dawien dawna obsługują treści zarejestrowane w Ultra HD i z rozmaitym klatkażem. Sam system, a więc jego interfejs i aplikacje, już niekoniecznie. Po włączeniu materiału wideo w UHD telewizor przełącza się w stosowny tryb i wyświetla obraz w najwyższej możliwej jakości. Po zakończeniu odtwarzania obraz jednak przełącza się do standardowej rozdzielczości i odświeżenia.

 class="wp-image-2101476"
Android TV 12 z efektownymi przeźroczystościami w interfejsie

Z Android TV 12 to się zmieni. Aplikacje i sam system będą mogły pracować w dowolnej rozdzielczości i odświeżaniu. Będą mogły też, jeżeli zajdzie taka potrzeba, zmieniać ową rozdzielczość i odświeżanie w locie - bez migotania ekranu w czasie zmiany trybu, które rozprasza telewidza. W systemie pojawią się też przeźroczystości w menu.

 class="wp-image-2101473"
Android TV 12 ze zmiennym skalowaniem tekstu

Użytkownicy urządzeń z Android TV 12 będą też mogli zmieniać skalowanie tekstu. Twórcy aplikacji już teraz są proszeni o uwzględnienie tej nowości projektując interfejs swoich apek.

Android TV 12 to również nieco lepsza ochrona prywatności. Tak jak w wersji dla telefonów i tabletów, również i na telewizorach, i przystawkach telewizyjnych pojawi się czytelna informacja za każdym razem, jak jakaś aplikacja zacznie korzystać z mikrofonu bądź kamery.

Android TV 12 - kiedy i dla kogo?

REKLAMA

System Android TV 12 sam w sobie jest już gotowy i został przekazany producentom telewizorów i przystawek telewizyjnych w listopadzie ubiegłego roku. Żaden z nich nie wprowadził go jednak na rynek - zarówno w formie aktualizacji dla obecnych już na rynku urządzeń, ani też jako preinstalowany system na czymś zupełnie nowym.

Google pisze na dziś tylko tyle, że urządzenia z tym systemem pojawią się jeszcze w tym roku. Choć nie jest jasne kto właściwie go wprowadzi na swoje urządzenia. Sony, Philips i TCL w swoich nowych telewizorach na bieżący rok będą preinstalować Android TV 11, w niektórych przypadkach nawet Android TV 10. Trudno odgadnąć skąd ta zwłoka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA