REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. RTV /
  5. Sprzęt - Poradniki

Android TV - co to jest i jak działa? Jak połączyć telefon z telewizorem?

Android TV to coraz popularniejszy system Smart TV oparty na systemie operacyjnym Google. Co to jest Android TV i jak działa telewizor z systemem Android?

26.08.2021
17:34
android tv
REKLAMA

Coraz większa liczba producentów widzi korzyści w rozszerzaniu funkcjonalności danych urządzeń za pośrednictwem aplikacji. Dzięki zapewnieniu możliwości instalacji zewnętrznego oprogramowania urządzenia elektroniczne zyskują zupełnie nowe role. Tablet staje się płótnem malarskim, telefon skanerem dokumentów, zegarek odtwarzaczem muzyki, a telewizor konsolą do gier. Przykłady można mnożyć.

REKLAMA

Stworzenie aplikacji na dane urządzenie nie jest jednak trywialną sprawą. To czaso- i kosztochłonny proces, a twórca aplikacji – choć bez wątpienia chce być dostępny dla jak największej liczby klientów - musi decydować gdzie jego wysiłki będą najbardziej opłacalne. Dlatego też producenci urządzeń starają się zapewnić programistom znany i popularny system operacyjny.

Wykorzystanie takowego oznacza, że programista może dla danego urządzenia wykorzystać całość lub większą część kodu aplikacji zbudowanej dla innego sprzętu, ale działającego pod tym samym systemem. Bo aplikacja napisana na system X i sprawdzona na urządzeniu Y, prawdopodobnie zadziała również i na urządzeniu Z działającym pod tym samym systemem X.

Android TV, co to?

 class="wp-image-1835992"
Android TV. System operacyjny na telewizory

Android TV to jeden z takich systemów. Nie został opracowany przez żadnego producenta telewizorów, a przez firmę Google, która się tymi urządzeniami nie zajmuję. Stał się on więc dzięki temu najchętniej wybieraną platformą przez tych producentów, którzy nie dostrzegli korzyści w budowaniu własnego systemu.

Aplikacja stworzona na Android TV powinna zadziałać na wszystkich telewizorach pracujących pod kontrolą Android TV (od tej reguły są wyjątki, nieliczne). To oznacza, że twórca aplikacji decydując się na zbudowanie jej wersji na ten system operacyjny może liczyć na dostęp do posiadaczy wielu różnych urządzeń. Efekt? Android TV zapewnia bardzo szeroki wybór przeróżnych aplikacji, rozszerzających funkcje telewizorów z Android TV na wiele różnych sposobów.

TV Android. Czy można mówić o TV z Androidem?

Android i Android TV pochodzą od tej samej firmy, nazywają się bardzo podobnie, a osoby które korzystały z obu systemów na pewno dostrzegły, że te mają bardzo wiele cech wspólnych. Android TV w istocie bazuje na popularnym systemie Android. To jednak nie oznacza, że to ten sam system. Są ze sobą w dużej mierze zgodne – ale nie w całości.

To oznacza, że aplikacje na Androida nie zawsze będą działać na Android TV. Zaawansowani użytkownicy mogą wymusić instalację na telewizorze androidowej aplikacji z pliku APK – nie ma jednak żadnej gwarancji, że ta aplikacja zadziała. Android TV ma swoje własne repozytorium aplikacji. Bogate jak na telewizyjne standardy, ale dużo skromniejsze od zwykłego Androida.

TV z Androidem. Jakie są? Którzy producenci?

Na dziś mamy pięć wiodących platform operacyjnych na rynku telewizyjnym. Są to Apple tvOS (na przystawkach Apple TV), Samsung Tizen, LG WebOS, Panasonic My Home Screen i wreszcie Google Android TV. Jak nietrudno się domyślić, ci producenci smart TV, którzy nie zostali wymienieni, najczęściej wybierają system Google’a. Do wiodących producentów telewizorów z Android TV należą TCL, Sony, Philips, Xiaomi, Sharp, Toshiba, Hitachi i JVC.

Smart TV. Czy Android jest smart?

Android TV zdecydowanie należy do systemów smart TV. Zapewnia wszystkie typowe funkcje inteligentnego telewizora. Za sprawą dostępu do Sklepu Play pozwala na instalację dodatkowych aplikacji, dzięki którym użytkownik zyskuje dostęp do nowych usług VOD, usług z grami wideo, usług fitnessowych czy przeróżnych odtwarzaczy i narzędzi.

Zapewnia też technologię Chromecast, dzięki której łatwo można przesyłać dźwięk i wideo z telefonu na telewizor. W systemie aktywny jest też Asystent Google, który rozumie polską mowę. Android TV integruje się też z resztą urządzeń smart home przez platformę Google Home, zapewniając nad nimi kontrolę z poziomu pilota.

Android TV: jak połączyć telefon z TV? Jak udostępnić internet z telefonu na telewizor?

Większość telewizorów z Android TV obsługuję technologię Chromecast, dostępną w telefonach z Androidem. Dzięki niej aktualnie odtwarzaną treść (dźwięk bądź wideo) można błyskawicznie odtworzyć na telewizorze. Wystarczy, że telefon i telewizor będą w tej samej sieci domowej. Jest tylko jedno ograniczenie: aplikacja musi być zgodna z Chromecastem. Większość jednak potrafi obsłużyć tę technikę, w tym Netflix, HBO Go czy Zdjęcia Google.

REKLAMA
 class="wp-image-1836001"
Chromecast pozwala na łatwe połączenie telefonu z Android TV

Jeżeli telewizor z Android TV został zakupiony do miejsca, gdzie nie jest dostępna łączność internetowa (na przykład na działkę) może skorzystać z łączności internetowej telefonu użytkownika. By stworzyć tak zwany hot-spot Wi-Fi, należy na telefonie z Androidem uruchomić aplikację Ustawienia, tam Sieć i internet, następnie Hotspot i tethering i wreszcie Hotspot Wi-Fi. Należy uruchomić hotspot – nazwa i hasło do nowoutworzonej sieci Wi-Fi dla telewizora będzie wyświetlone na ekranie, można je zmienić w razie potrzeby.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA