REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

A jednak. Telewizory premium QD-OLED Samsunga mogą zagrozić Sony

Samsung jednak wprowadzi telewizory QD-OLED do sprzedaży, stawiając czoło niesamowitemu Sony A95K. Japończycy mieli rynek premium niemal dla siebie. Teraz będą się mierzyć z groźnym rywalem.

17.03.2022
19:36
samsung s95b qd-oled cena
REKLAMA

Telewizory QD-OLED to prawdziwa rewolucja. Od lat na rynku producentów telewizyjnych matryc OLED działał monopolista, jakim był LG Display. Wszystkie telewizory OLED, niezależnie od producenta, korzystały z matrycy od LG, wyróżniając się tylko autorską elektroniką. W tym roku nastąpił jednak przełom. Do grona producentów matryc OLED dołączył Samsung Display.

REKLAMA

Czytaj też:

Samsung Electronics prezentując ofertę na bieżący rok nie zapowiedział jednak żadnego telewizora z matrycą od Samsung Display. Miałem okazję obejrzeć pokaz matryc OLED Samsung Display w Las Vegas, jednak sam Samsung Electronics skupił się wyłącznie na telewizorach QLED. Pierwszy na rynku miał być Sony.

 class="wp-image-2087520"
Sony A95K

Niedawno wróciłem z pokazu telewizora Sony A95K i napisałem, że Sony w zasadzie już wygrało tegoroczny rynek premium. Spekulowałem, że Samsung nie chce wprowadzić swojego telewizora OLED na rynek, by uniknąć zarzutów o nieuczciwe praktyki rynkowe. Dlatego też Sony A95K miał jako jedyny w tym toku oferować matrycę Samsunga. Ogłosiłem zwycięstwo Japończyków, z nieskrywanym entuzjazmem, mając okazję się przekonać co ten telewizor potrafi. Swój entuzjazm i jego źródło przypomnę w dalszej części tekstu. Najpierw ważniejsze: nowość od Samsunga i przyznanie się przeze mnie do pomyłki.

Samsung S95B QD-OLED w przedsprzedaży. Znamy cenę na amerykański rynek. Godny rywal dla Sony A95K.

 class="wp-image-2096415"
Samsung S95B QD-OLED - cena w amerykańskim sklepie Samsunga

Amerykański sklep Samsunga nieco przedwcześnie i omyłkowo opublikował oferty na zupełnie nowy telewizor. Wyraźnie nie było to planowane, bowiem w momencie oddawania tego tekstu do publikacji telewizory te pojawiają się tylko w wyszukiwarce amerykańskiego sklepu. Nie da się wejść na ich kartę produktową. Da się je jednak zamówić w przedsprzedaży (z oczywistych względów nie sprawdziłem, czy transakcję da się sfinalizować), a więc tym samym znana jest ich cena na amerykański rynek.

Samsung S95B z matrycą QD-OLED 4K dostępny będzie w dwóch rozmiarach: 55- i 65-calowym. Ceny to, odpowiednio, 2400 dol. i 3500 dol. W bezpośrednim przeliczeniu na złotówki daje to kwoty 10,1 tys. zł i 14,7 tys. zł. Należy jednak założyć, że w Europie będą droższe z uwagi na nieco inne opodatkowanie. Z animowanego GIF-a w miniaturce można się jeszcze dowiedzieć, że telewizory te będą wyposażone w ten sam procesor obrazu, co sztandarowe modele Neo QLED, co powinno zagwarantować bardzo dobrze działające algorytmy rekonstrukcji obrazu. Z wyszukiwarki sklepowej wynika też, że telewizory pojawią się w amerykańskich sklepach już w połowie przyszłego miesiąca.

Z miniatury wyszukiwarki wynika też, że telewizory te nie będą wyposażone w moduł One Connect - cztery złącza HDMI 2.1 znajdują się z tyłu odbiornika.

Co to jest QD-OLED i czemu Samsung S95B oraz Sony A95K będą prawdopodobnie najlepszymi telewizorami tego roku?

 class="wp-image-2001932"
Samsung Display QD-OLED - materiał promocyjny

Telewizory OLED od dawna są wielbione przez entuzjastów obrazu najwyższej jakości za swój kontrast doskonały. To określenie nie jest poetycką przesadą: w istocie, za sprawą techniki OLED, telewizory te są w stanie wyświetlić obraz o perfekcyjnym kontraście. Diody organiczne nie wymagają zewnętrznego doświetlenia, co oznacza, że każdy piksel świeci w nich swoim własnym światłem. Na dodatek matryce OLED cechują się też świetnym czasem reakcji, co jest szczególnie ważne dla graczy i kibiców, oferują też bardzo dobre kąty widzenia. Nie są jednak doskonałe. Przynajmniej nie te od LG Display.

 class="wp-image-2096457"
Samsung Display QD-OLED - materiał promocyjny

Matryce OLED od LG Display mają kilka istotnych wad. Za sprawą układu pikseli WRGB oraz z kilku innych przyczyn oferują tylko bardzo dobre pokrycie kolorów. Topowe modele telewizorów LCD/LED pokrywają znacznie szerszy zakres palety barwnej. Na dodatek OLED-y od LG Display z uwagi na powyższe są relatywnie ciemne, co wpływa na komfort oglądania treści w słoneczny dzień oraz sprawia, że efekt HDR jest mniej przekonujący.

 class="wp-image-2096460"
Samsung Display QD-OLED - materiał promocyjny

Matryce QD-OLED nie korzystają z układu WRGB, a dodatkowo są pokryte warstwą nanokrystałów (technika znana z wyświetlaczy QLED, stąd QD-OLED, czyli Quantum Dot OLED). Zapewnia to znacznie lepsze pokrycie kolorów i wyższą jasność. Na dziś żadna inna technologia dostępna dla konsumentów nie zapewnia takiego rezultatu.

 class="wp-image-2096463"
Samsung Display QD-OLED - materiał promocyjny
REKLAMA

Sony A95K miał być jedynym takim telewizorem na rynku. Samsung S95B stanie z nim do walki, miejmy nadzieję, jak równy z równym. Telewizor Sony może mieć kilka przewag. Obsługuje Dolby Vision, czego w telewizorze Samsunga zabraknie. A95K może też okazać się nieco jaśniejszy z uwagi na potencjalnie lepsze zabezpieczenia przed przegrzaniem. Samsung za to jest istotnie tańszy.

To będą bardzo, bardzo ciekawe testy porównawcze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA