REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Dzisiaj premiera Windowsa 11. Co się zmieni? Dla kogo aktualizacja za darmo?

Już dziś, punkt 17:00, zacznie się transmisja wideo, w której Microsoft zaprezentuje następcę Windowsa 10. Co już wiemy o systemie? Jak oglądać konferencję? Czego się spodziewać? Odpowiadamy.

24.06.2021
13:10
windows 11 wydajność
REKLAMA

[AKTUALIZACJA] Cześć, ten artykuł był zapowiedzią dzisiejszej premiery. Tekst ze wszystkimi nowościami z Windowsa 11 znajduje się tutaj.

REKLAMA

Dawno już nie było takiego zamieszania wokół Windowsa. Wygląda na to, że jego najbliższa aktualizacja faktycznie będzie jedną z większych od lat – przy czym mam tu na myśli liczbę nowości, a nie objętość plików do pobrania. Jeszcze dziś Microsoft zaprezentuje go oficjalnie, choć zapewne do premiery rynkowej jeszcze sporo czasu.

Windows 11 – kiedy premiera? Gdzie oglądać?

 class="wp-image-1750527"
Windows 11 wyciekł do Internetu

Transmisja odbędzie się dziś o 17:00 polskiego czasu. Będzie ją można oglądać pod tym adresem. Nieco później, bo o 21:00, rozpocznie się transmisja dla deweloperów chcących pisać aplikacje optymalizowane pod Windowsa 11 – ta będzie dostępna o tutaj. Na pierwszym z wydarzeń obecni będą, między innymi, dyrektor generalny Microsoftu oraz szef działu Windows i Surface – Satya Nadella i Panos Panay.

Dlaczego Windows 11? Przecież Windows 10 miał być ostatnią wersją Windowsa.

Dobre pytanie. To wynika jednak najpewniej z pewnego nieporozumienia. Microsoft podczas wszelkich oficjalnych prezentacji Windowsa 10 nigdy nie stwierdził, że ten nie będzie miał już następców. Zamiast tego opowiadał o modelu SaaS i o tym, że Windows 10 będzie serwisowany jak usługi internetowe – szybko, na bieżąco i przez wiele lat. Skąd więc przekonanie, że to ostatni Windows?

 class="wp-image-1750248"
Windows 11 z nowym Menu Start

Dobre pytanie, na które chyba znam odpowiedź. Podczas konferencji Microsoft Ignite jeden z microsoftowych ewangelistów - Jerry Nixon – na swoim wykładzie określił Dziesiątkę jako this is the last version of Windows. Abstrahując od tego, że prezentacja Nixona nie miała związku z premierą systemu, jego wypowiedź można rozumieć dwojako. Sformułowanie last version w języku angielskim może być tłumaczone zarówno jako ostateczna wersja jak i ostatnia w znaczeniu najnowsza. Żaden inny przedstawiciel Microsoftu przy żadnej innej okazji nie ogłaszał, że Windows 10 nie doczeka się następcy.

Mimo wszystko, pytanie czemu Windows 11 a nie Windows 10 21H2 (wedle dotychczasowego zwyczaju) jest zasadne. Moją prywatną i niepodpartą żadnymi faktami teorią są producenci komputerów. Zgaduję, że ci mogli wywrzeć pewną presję na Microsofcie, by podbić sprzedaż urządzeń – łatwiej namówić do wymiany laptopa, gdy ten oprócz nowych podzespołów ma też nowy system operacyjny. To jednak wyłącznie spekulacja.

 class="wp-image-1750563"
Windows 11 - tryb ciemny i nowe ikony

Co nowego w Windows 11? Co już wiemy?

Niespodzianki częściowo zostały zepsute przez dwa czynniki. Po pierwsze, w ramach programu Windows Insider (publiczny program beta-testów Windowsa) użytkownicy mogli już sprawdzić część nowości. Dużo też zdradziła wczesna kompilacja Windowsa 11, która ku niezadowoleniu Microsoftu wyciekła do Internetu – przy czym twórcy systemu zastrzegli, że to co wyciekło zawiera tylko część z planowanych nowości. A co to za część?

Oprócz tego spodziewamy się gruntownego odświeżenia aplikacji systemowych, tych nadzorowanych przez Microsoft Store. Słyszeliśmy już plotki o apce o tymczasowej nazwie Monarch, która ma zastąpić wysłużoną już Poczta i Kalendarz.

Czy aktualizacja do Windowsa 11 będzie obowiązkowa?

Na razie nie wiemy, choć najpewniej będzie to aktualizacja opcjonalna. Windows 10 ma przewidzianą obsługę serwisową do października 2025 r.

REKLAMA

Windows 11 – kiedy rynkowa premiera?

Tego również nie wiemy. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak założyć, że Windows 11 szerokiej publiczności zostanie udostępniony tej jesieni, jako darmowa opcjonalna aktualizacja dla Windowsa 10. Dodatkowo, zapewne tuż po dzisiejszej prezentacji oficjalna testowa kompilacja Windowsa 11 trafi do programu Windows Insider. Co oczywiste, niezwłocznie ją pobiorę, zainstaluję i jak tylko to możliwe podzielę się na łamach Spider’s Web pierwszymi wrażeniami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA