REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

WhatsApp - jak zrezygnować, jak usunąć konto, co wybrać zamiast?

Chcesz zrezygnować z komunikatora WhatsApp, wybrać inny sposób komunikacji lub po prostu ograniczyć korzystanie z aplikacji mobilnych? Podpowiemy, jak to zrobić.

16.06.2021
16:27
WhatsApp - jak zrezygnować? Poradnik krok po kroku
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

REKLAMA

Zmiany w polityce prywatności, które zastosowano wobec użytkowników WhatsApp, są (a właściwie były) łudząco podobne do regulacji obecnych na Facebooku. To akurat nic dziwnego, bo obie te usługi należą do tego samego właściciela. Kiedy użytkownicy decydują się na usunięcie konta, zwykle ma to związek z ich danymi. Nie chcą, by były przechowywane, przetwarzane i udostępniane firmom celem personalizacji reklam.

Jak usunąć konto na WhatsApp?

Aby usunąć konto WhatsApp z telefonu, trzeba wykonać 5 szybkich kroków.

  • Otwórz WhatsApp i wybierz ikonę więcej opcji (trzy kropki ułożone w pionie).
  • Wejdź w Ustawienia.
  • Wejdź w Konto.
  • Wybierz opcję „Usuń konto”.

Czytaj również: Halt! Niemcy będą zwalczać nowego WhatsAppa. Uważają, że jest nielegalny

W kolejnym ruchu należy wybrać powód rezygnacji z aplikacji i konta WhatsApp. Usunięcie konta powoduje nieodwracalne zmiany: zniknięcie historii czatów, usunięcie użytkownika z list kontaktów i wszystkich grup, na których się udzielał  i oczywiście utrata dostępu do usługi.

Jak długo WhatsApp przechowuje moje dane?

Usunięcie konta nie jest jednoznaczne z usunięciem danych użytkownika. W WhatsAppie informacje na temat użytkownika mogą być przechowywane jeszcze przez 90 dni od skasowania konta. W tym okresie użytkownik nie ma dostępu do własnych danych.

Co więcej, upłynięcie terminu przechowywania nie powoduje stuprocentowej pewności usunięcia danych. Kopie danych użytkownika mogą dalej pozostać na tzw. serwerach zapasowych, które wykorzystane mogą być w takich przypadkach jak awaria, błąd oprogramowania czy inny powód utraty danych. Jednej rzeczy użytkownik, który zrezygnował trwale z aplikacji może być pewny - usunięcia danych z baz firmowych należących do Facebooka.

Jaki komunikator wybrać? Alternatywa dla WhatsApp

Użytkownik, który zrezygnował z WhatsAppa ma do wyboru niejeden komunikator. W zależności od potrzeb, można wybrać komunikator bezpłatny lub płatny. Poniżej 4 wybrane możliwości.

Signal - komunikator dostępny bezpłatnie dla użytkowników, który zapewnia szeroko rozumianą ochronę danych i powszechny dostęp na platformach. Dzięki szyfrowaniu end-to-end hakerzy nie mają dostępu do zaszyfrowanych odpowiednio wiadomości. Osoby, komunikujące się za pomocą tej aplikacji mają pewność, że wiadomość odczytają wyłącznie ich rozmówcy, a także mogą wybrać funkcję znikających wiadomości.

Połączenia głosowe i wideo są także funkcjami dostępnymi dla każdego w aplikacji. Kolejną zaletą jest możliwość korzystania z aplikacji nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale też na komputerach. W Signal nie ma animowanych emotikonów, jednak w prosty sposób użytkownik może zaimportować emotikony ze swojego urządzenia do komunikatora.

Telegram - wszechstronny komunikator

Telegram - popularny i nieodpłatny, alternatywny komunikator, który obsługuje wiele platform. W aplikacji tej zapewnione jest dla połączeń głosowych szyfrowanie  typu end-to-end, jednak szyfrowanie wiadomości użytkownik musi włączyć ręcznie.

Podobieństwo do WhatsAppa i Signala można zauważyć m.in. w możliwości: podglądu, kiedy odbiorca otrzymał wiadomość, wysyłania plików multimedialnych, a także automatycznego usuwania treści po ustalonym czasie.

Wire - kompleksowy komunikator

Wire - bezpieczna i odpłatna aplikacja, dostosowana do europejskich przepisów związanych z przechowywaniem danych. Podobnie, jak w WhatsApp oraz Signal każda wiadomość zawiera domyślne szyfrowanie typu end-to-end. W aplikacji tej użytkownicy mogą skorzystać nie tylko z bezpłatnych kont osobistych, ale też  z płatnych planów biznesowych wyposażonych w dodatkowe funkcje, a także w dodatkowe wsparcie.

Poza oczywistymi funkcjami, tj. komunikacją głosową czy komunikacją wideo, w Wire można skorzystać z opcji udostępniania ekranu 1:1 bądź grupowego, korzystać z aplikacji na 8 urządzeniach, formatować treści zgodnie z życzeniem - do wyboru pogrubiona czcionka i kursywa, optymalizować rozmiary plików i ustawiać zgodnie z prywatnymi preferencjami czas przechowywania wiadomości.

Threema - podobnie do aplikacji Wire, jest to płatna aplikacja, która gwarantuje prywatność na wysokim poziomie. Użytkownicy posiadają identyfikatory złożone z 8 cyfr, dzięki czemu nie muszą podawać numeru telefonu, wiadomości usuwane są automatycznie po dostarczeniu do odbiorcy, a także szyfrowane - niezależnie od rodzaju wiadomości, co zapewnia, że wiadomość odczyta tylko odbiorca.

REKLAMA

Ta alternatywa WhatsAppa posiada też funkcję formatowania tekstu, udostępniania lokalizacji czy plików. Komunikator wyróżnia możliwość tworzenia ankiet, a także wybrania ,,lubię to’’ dla konkretnych wiadomości. Celem większej ochrony czaty z wybranymi użytkownikami można zabezpieczyć hasłem i ukryć.

Zdjęcie: Alex Ruhl / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA