REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Halt! Niemcy będą zwalczać nowego WhatsAppa. Uważają, że jest nielegalny

Już w najbliższą sobotę w życie wejdzie nowy regulamin usługi WhatsApp, w ramach którego dane na temat jej użytkowników będą łączone z danymi zbieranymi przez pozostałe usługi Facebooka. Władze Niemiec się na to nie zgadzają.

13.05.2021
6:48
WhatsApp nowy regulamin facebook
REKLAMA

Prawdopodobnie cały sens przejęcia WhatsAppa przez Facebooka prowadził do tego dnia. Od 15 maja użytkownicy tego komunikatora będą mieli wybór: albo usuwają konto, albo zgadzają się, by dane na ich temat mógł przetwarzać Facebook. To znaczy tak na dobrą sprawę to usługa i tak to robi – tym niemniej ostatecznie mariaż zostanie scementowany w najbliższą sobotę.

REKLAMA

Nie jest jasne, jak bardzo wpłynęło to na popularność usługi. W mediach społecznościowych wrzało, a ogromnym zainteresowaniem – przynajmniej wnosząc po social mediach – zaczął cieszyć się chroniący prywatność użytkowników Signal. Teraz niewykluczone, że WhatsApp zniknie z Niemiec. Co nas to obchodzi?

Władze Niemiec nie akceptują nowego regulaminu WhatsAppa. Uznają go za nielegalny i zamierzają przekonać do tego Europę.

Według niemieckich prawników, nowy regulamin WhatsAppa stoi w sprzeczności z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (GDPR). Uważają, że jest niejasno napisany, że liczne jego podpunkty wzajemnie się wykluczają, a użytkownik usługi nie jest w stanie na podstawie nowego regulaminu zrozumieć, co właściwie stanie się z powiązanymi z nim danymi.

REKLAMA

W ramach trybu wyjątkowego legislacji, niemiecka blokada prawna na nowy regulamin obowiązywać będzie raptem przez trzy miesiące. Władze Niemiec nie zamierzają jednak wykorzystać tego czasu wyłącznie na opracowanie definitywnego i wiążącego stanowiska w swoim kraju. Swoje wątpliwości zamierzają przedstawić Europejskiej Radzie Ochrony Danych.

Jeżeli ta owe wątpliwości podzieli, Facebook będzie miał dwie możliwości. Albo wycofać się z wprowadzania kontrowersyjnego regulaminu europejskim – w tym polskim – użytkownikom, albo wycofać usługę WhatsApp z Europy. Sam Facebook na razie nie udzielił mediom komentarza w sprawie. Prawdopodobnie czeka na decyzję Rady.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA