1. Spider's Web
  2. Technologie

Przygodę z 5G od Orange najlepiej rozpocząć już teraz. Szybki internet jest na wyciągnięcie ręki

Lokowanie produktu

Rozwój technologii łączności jest odpowiedzią na zmieniające się sposoby korzystania z internetu. Przeszliśmy długą drogę od sieci 3G do sieci 5G.

04.06.2021
8:00
orange siec 5g

Zmiany, które w ciągu ostatnich lat zaszły w zakresie technologii łączności są imponujące. Jeszcze niedawno, przy użyciu sieci 3G, zachłysnęliśmy się możliwością przesyłu MMS-ów, dźwięku i filmów z prędkością do kilku Mb/s. Tak intensywnie z niej korzystaliśmy, że błyskawicznie zapchaliśmy łącza, przez co znacząco spadła jakość połączeń.

Można powiedzieć, że ta technologia padła ofiarą swojego sukcesu. Krótko po niej rozwinęła się technologia 4G, która miała dawać wysoki transfer bez bolączek poprzedniczki. I tak było do pewnego czasu. Okazało się, że z roku na rok liczba przesyłanych danych rosła o kilkadziesiąt procent. Gwałtowny rozwój smartfonów i internetu mobilnego spowodował problemy z przepustowością łącza. Coraz więcej rzeczy jest podłączanych do sieci. Mało kto jeszcze 10 lat temu zdawał sobie sprawę, że do sieci będzie można podłączyć nawet żarówkę.

Sieć 5G to naturalny kierunek rozwoju

Dlatego nie ustawały prace nad siecią 5G, która ma umożliwić transfery z niesamowitą prędkością i podłączenie ogromnej ilości urządzeń jednocześnie bez przeciążenia sieci. Mówi się, że już teraz – dzięki technologii 5G – przesył danych jest nawet 20 razy szybszy niż przy użyciu 4G. Jest to kluczowe, ponieważ zgodnie z szacunkami dzisiejsze sieci nie poradzą sobie z rosnącymi transferami.

Obecnie użytkownik internetu mobilnego zużywa około 3,5 GB danych miesięcznie. Szacuje się, że już niedługo wartość ta wzrośnie do 20 GB. Już w 2020 r. z internetu mobilnego korzystało 5,5 miliarda ludzi, a do internetu podpiętych było około 50 miliardów urządzeń. To niewyobrażalna ilość przesyłanych danych. Sieć 4G umożliwia podłączenie do stacji bazowej miliona urządzeń na każde 500 kilometrów kwadratowych. Natomiast technologia 5G daje możliwość jednoczesnego podłączenia miliona urządzeń na każdy kilometr kwadratowy.

Pomimo gwałtownego rozwoju technologii ciągle czekamy na przeprowadzenie aukcji częstotliwości 5G przez polski rząd. Dlatego operatorzy wspierają się już istniejącymi pasmami nadawania. W Orange sieć 5G działa na częstotliwości 2100 MHz. Jej zaletą jest wysoka przenikalność przez budynki. Dzięki temu nie ma problemów ze spadkiem zasięgu w mieszkaniu.

Tą samą częstotliwość wykorzystuje również sieć 4G, ale dzięki technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS) zasoby tego pasma są dynamicznie rozdzielane pomiędzy użytkowników sieci 4G i 5G. W praktyce wygląda to tak, że za pomocą sieci 4G urządzenie uzyskuje połączenie za stacją bazową, po jego ustanowieniu za przesył danych odpowiada już sieć 5G. Taki sposób wdrożenia technologii 5G wydajnie poprawia jakość połączeń i pozwala na szybsze objęcie zasięgiem sieci 5G coraz większych obszarów kraju.

Dzięki sieci 5G świat ma wyglądać zupełnie inaczej

Możliwości, które niesie sobą sieć 5G wydają się nieskończone. Internet Rzeczy, telemedycyna, inteligentne domy to tylko niektóre przykłady rozwiązań, które częściowo już są stosowane.

Jednym z moich ulubionych przykładów, jak sieć 5G może pomóc w życiu jest hipotetyczna sytuacja, w której karetka jedzie do pacjenta, który walczy o życie. Po zgłoszeniu się na numer alarmowy dyspozytor zdalnie wprowadza adres pacjenta do nawigacji karetki, żeby system wybrał najlepszą trasę na podstawie rzeczywistych danych o ruchu drogowym. Karetka rusza w drogę, a bazując na jej lokalizacji i danych, przesyłanych przez inteligentny system zarządzania drogami, zapala dla niej zielone światła, żeby maksymalnie skrócić czas dojazdu. W międzyczasie system ratownictwa medycznego nawiązuje połączenie z inteligentną opaską lub zegarkiem znajdującym się na nadgarstku pacjenta i odczytuje dane dotyczące ciśnienia krwi, saturacji i innych funkcji życiowych, żeby  szybciej zlokalizować przyczynę zagrożenia życia.

Sieć 5G będzie nam potrzebna jeżeli chcemy nadal rozwijać wizję autonomicznych pojazdów. Mówi się, że za kilka lat lekarz będzie zdalnie wydawał polecenia urządzeniom przeprowadzającym operacje u pacjenta.

To wszystko, co opisałem wyżej to pieśń przyszłości, ale już teraz można dostrzec obszary, w których sieć 5G jest bezkonkurencyjna

Wydarzenia ostatniego roku w pewien sposób wymusiły na nas przejście do sieci. Wtedy okazało się, że do komfortowego życia potrzebny jest wydajny internet. Ogromnie wzrosło zapotrzebowanie na lepszy i stabilniejszy transfer danych. Setki tysięcy dzieci i nastolatków uczyło się zdalnie. W pracy normą stały się wideokonferencje.

Nawet spotkania rodzinne zza stołu przeniosły się do internetu. Szybko okazało się, że obecne transfery stają się niewystarczające. Każdy z nas doświadczył zacięcia się obrazu, rozjechania się obrazu z dźwiękiem, a nawet zerwania połączenia w godzinach szczytu w internecie. A to przecież tylko część z przesyłanych danych.

Wielu z nas konsumuje treści multimedialne na swoich telefonach. Aplikacje takie jak YouTube i Netflix do komfortowego działania potrzebują stabilnych i dobrych połączeń. Kupujemy telefony z obłędnymi wyświetlaczami OLED zdolnymi wyświetlać obrazy w najwyższej możliwej jakości, a strumieniowanie mediów takiego rodzaju wymaga dobrej przepustowości łącza. W takim zastosowaniu 5G sprawdza się idealnie. Pliki są ściągane błyskawicznie, dzięki czemu możemy cieszyć oglądaniem bez zacięć. Przy użyciu najnowszej sieci nie spotkamy się z problemami z transferem danych.

Ostatni rok to gwałtowny rozwój grania w chmurze

Google Stadia i GeForce Now są niezwykle popularne. To doskonały sposób na cieszenie się nowymi produkcjami bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt do grania. Jednak do płynnej gry potrzebne jest dobre łącze. Twórcy tych platform zalecają stałe połączenia, ale transfer sieci 5G jest tak duży, że będzie ona idealnym zastępstwem.

Szybkie transfery i stabilne połączenie świetnie sprawdzą się w grach online, gdzie niski ping jest kluczowy. Sieć 4G ma średnie opóźnienie pomiędzy wysłaniem danych a odebraniem sygnału zwrotnego na poziomie 50 milisekund. Użycie technologii 5G umożliwia skrócenie opóźnienia do 1 milisekundy. Zniwelowanie opóźnienia może być kluczowe w zaciętych potyczkach online.

Urządzenia obsługujące sieć 5G dostępne są na każdą kieszeń

Obecnie w sklepie Orange dostępnych jest prawie 60 urządzeń, których ceny i możliwości są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z często polecanych urządzeń jest Samsung Galaxy S20 FE 5G. To telefon, który łączy w sobie wydajność nieustępującą flagowcom z rozsądną ceną.

Najtańszym urządzeniem, które obsługuje sieć 5G jest Xiaomi Redmi Note 9T 5G za 1 046 zł lub 20 rat po 52,30 zł. Jest to dobry przykład na przełamanie stereotypów, że najnowsza sieć jest obsługiwana tylko na najnowszych sprzętach, czy dostępnych dla nielicznych.

Kolejnym z ciekawych urządzeń, które są dostępne w sieci Orange jest Samsung Galaxy Z Flip 5G. Nie dość, że wygląda niezwykle stylowo, to zapewni nam komfortowe korzystanie z internetu.

Fani Apple również znajdą coś dla siebie w ofercie Orange i do tego w różnych rozmiarach – od iPhone'a 12 mini po 12 Pro Max.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani tabletem to czeka na nas Samsung Galaxy Tab S7+. Obecnie na wiele urządzeń trwa promocja, w ramach której 3 pierwsze raty ureguluje za nas Orange. Dzięki takiej promocji oferta sklepu operatora należy do jednej z najlepszych na rynku.

samsung galaxy z flip - recenzja class="wp-image-1119598"
Samsung Galaxy Z Flip. Autor zdjęcia: Marcin Połowianiuk

Żeby korzystać z sieci 5G w Orange należy wykupić jeden z planów taryfowych

Plany noszą nazwę #hello5G. W przypadku klientów indywidualnych do wyboru jest opcja za 60 zł miesięcznie i 80 zł. W tej pierwszej klient dostaje 25 GB nielimitowanego internetu. Pakiet za 80 zł daje natomiast aż 80 GB nielimitowanego internetu. W obu planach znajdziemy rozmowy, SMS-y i MMS-y bez ograniczeń w kraju i w roamingu na terenie Unii Europejskiej. Dodatkowo, niezależnie od wybranego planu, po zalogowaniu się do aplikacji Mój Orange można aktywować comiesięczny bezpłatny pakiet 25 GB danych, który jest ważny przez 24 miesiące.

W obu planach istnieje możliwość dokupienia HBO GO. Klienci wybierający plan za 80 zł otrzymają dostęp do serwisu za jedyne 5 zł miesięcznie i z możliwością dowolnego aktywowania i wyłączania pakietu w dowolnym momencie, np. rezygnujemy z niego, gdy wyjeżdżamy na urlop, a ponownie uruchamiamy, gdy zbliża się premiera naszego ulubionego serialu. A promocyjna cena nie zmieni się przez okres 24 miesięcy. Plany warto zamówić drogą online, bo w takim przypadku klient dostanie jeden miesiąc abonamentu za 0 zł.

Klienci firmowi mają wybór pomiędzy Planem Firmowym L za 75 zł netto miesięcznie i XL za 100 zł netto miesięcznie. W każdym z nich rozmowy, SMS-y i MMS-y są bez limitu. W pierwszym pakiecie klienci otrzymują 70 GB nielimitowanego transferu, a w drugim aż 150 GB. Do każdego z nich można dobrać paczki usług – 2 w abonamencie L i 3 w X.

Obejmują one różne funckjonalności: od zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z internetu, po licencje na oprogramowanie Microsoft 365 dla firm. Dodatkowo dla przedsiębiorców sklep Orange przygotował cenowe okazje, czyli urządzenia w bardzo korzystnej cenie. Wspomniany Samsung Galaxy S20 FE 5G dostępny jest za 74 zł netto w Planie Firmowym L, a Samsung Galaxy S21 5G w wersji ze 128 GB pamięci jest dostępny za 106 zł netto w pakiecie XL.

Przygodę z siecią 5G można rozpocząć już teraz

Wystarczy nam do tego urządzenie obsługujące technologię 5G na częstotliwości 2100 MHz, odpowiedni plan taryfowy Orange oraz kartę SIM 4g LTE lub eSIM. Oczywiście trzeba znajdować się w zasięgu sieci. Jego mapę znajdziecie na specjalnie przygotowanej stronie. Warto już teraz przekonać się jak wygląda internet przyszłości. Tym bardziej, że w letniej ofercie promocyjnej Orange znajdziecie wiele atrakcji i argumentów na to, by samemu przetestować internet #hello5G.

Artykuł powstał we współpracy z Orange Polska

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze