Bestcena wróci jako operator komórkowy. Stefan Durina zapowiedział partnerstwo z Playem
Od stycznia 2020 r. Krajowa Administracja Skarbowa walczy z firmami, które działając w Polsce udawały, że sprzedają smartfony, a w rzeczywistości je wynajmowały. Wtedy też zaczęły się problemy Bestceny. Teraz Stefan Durina zapowiada wielki powrót.
W kwietniu Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała tymczasowego aresztowania prezesa poznańskiej firmy, która zajmowała się zakamuflowanym najmem telefonów w celu unikania odprowadzania podatku VAT, narażając Skarb Państwa na stratę blisko 40 mln zł. Nazwa firmy nie została ujawniona, ale internauci szybko zauważyli, że z Poznania jest Bestcena, której problemy zaczęły się w czasie podjęcia działań KAS.
Aferę wokół Bestceny szczegółowo opisał Spider’s Web w materiale: Jak Bestcena „sprzedawała” telefony najtaniej w Polsce. Historia skoku na miliony euro.
Po aresztowaniu prezesa poznańskiej firmy rozmawiałem ze Stefanem Duriną i pytałem, czy informacje podane przez Ministerstwo Finansów dotyczą Polaka, który był - przynajmniej na papierze - właścicielem polskiej części Bestceny. Durina nie umiał potwierdzić, ale przyznał wtedy, że nie ma z tą osobą kontaktu.
Po pewnym czasie Stefan Durina zmienił na LinedInie wpis dotyczący firmy Bestcena.pl i mianował się jej właścicielem. Aktualnie w CV Duriny widnieje Bestcena.pl opisana jako „Bestcena Poland MVNO and Marketplace” (MVNO - wirtualny operator komórkowy - przyp. red.).
Czytaj również:
- Bestcena kontaktuje się z klientami: „nadszedł czas zwrotu smartfonów”. Stefan Durina i Beneko ścigają Polaków
- Bestcena zmienia nazwę. Uważaj na Beneko Mobile
- Bestcena nie sprzedawała telefonów. Wynajmowała je i niewykluczone, że klienci będą musieli je oddać
- Bestcena zapowiada wielki powrót. Polacy zapomnieli o skoku na miliony euro i można znowu szukać frajerów?
Bestcena wróci jako operator komórkowy
Od stycznia Bestcena nie działa. Polski sklep zawiesił działalność po interwencji skarbówki. Na stronie internetowej wyświetlany jest komunikat informujący, że sklep pracuje nad powrotem. Zmienił się również regulamin Bestceny, w którym informacje o najmie przedstawione są w przystępniejszy sposób.
Teraz Stefan Durina ogłosił, że jego firma Beneko współpracując z Bestceną, która ma w Polsce ponoć 650 tys. klientów, uruchomi „pierwszą w swoim stylu” sieć komórkową MVNO. Wirtualny operator wystartuje we współpracy z Playem.
Jednym z wyróżników Bestcena Poland MVNO będzie szybka i sprawna obsługa serwisowa urządzeń klientów. Durina zapowiedział, że zepsute telefony będą naprawiane lub wymieniane w ciągu jednego dnia roboczego, a reklamacje obsługiwane w domu lub biurze klienta albo poprzez sieć punktów serwisowych firm współpracujących z Beneko.
To ciekawe o tyle, że dotychczasowi klienci Bestceny mają olbrzymie problemy z naprawą urządzeń, o czym chętnie piszą na facebookej grupie Bestcena i Dragonist - poszkodowani przez sklepy bestcena.pl i dragonist.pl.
Urzędy nie skończyły jeszcze z Bestceną
Na początku kwietnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał specjalne oświadczenie, w którym ostrzega konsumentów przed zakupami w sklepach bestcena.pl i dragonist.pl.
Model biznesowy firm działających jak Bestcena i Dragonist nie przypadł również do gustu Ministerstwu Finansów:
Po aresztowaniu prezesa poznańskiej firmy Ministerstwo Finansów podało, że podejrzanych przedsiębiorstw jest więcej. Pod koniec kwietnia poinformowano, że firma z Poznania sprzedawała telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny na terenie kraju, ale robiła to w sposób pozwalający jej unikać płacenia podatków. Klienci myśleli, że kupują sprzęt, a przedsiębiorstwo uważało, że go wynajmuje, więc nie musi płacić VAT-u.
Według MF szacowana wartość uszczupleń w podatku VAT wynosi niemal 40 mln. zł.
Zostaliście oszukani przez internet? Macie problemy z nieuczciwymi sprzedawcami? Piszcie na adres redakcji: news@spidersweb.pl.