REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Biznes

Wynajmowali smartfony zamiast sprzedawać. Aresztowano prezesa poznańskiej firmy

Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała tymczasowego aresztowania prezesa firmy, która zajmowała się zakamuflowanym najmem telefonów w celu unikania odprowadzania podatku VAT, narażając Skarb Państwa na stratę blisko 40 mln zł.

Wynajmowali smartfony zamiast sprzedawać. Aresztowano prezesa poznańskiej firmy
REKLAMA
411 interakcji
dołącz do dyskusji

Ministerstwo Finansów podaje, że podejrzanych firm jest więcej. Podano, że firma z Poznania sprzedawała telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny na terenie kraju, ale robiła to w sposób pozwalający jej unikać płacenia podatków. Klienci myśleli, że kupują sprzęt, a przedsiębiorstwo uważało, że go wynajmuje, więc nie musi płacić VAT-u.

REKLAMA

Regulamin i warunki zawieranych umów były dla nabywców na tyle skomplikowane, że utwierdzały ich w przekonaniu, że dokonują kupna towaru, a nie najmu. Czynność ta była jednak księgowana jako wynajem i firma nie odprowadzała podatku VAT. W trakcie przeprowadzonych w styczniu przeszukań w 6 lokalizacjach na terenie województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, w tym siedziby podejrzanego podmiotu, zabezpieczono dokumentację księgową oraz zablokowano na koncie firmy ok. 3,4 mln zł na poczet niezapłaconych podatków - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Bestcena i Dragonist

Sposób działania wspomnianej firmy może wydawać się znajomy czytelnikom Spider’s Web. Od stycznia informowaliśmy o firmach Bestcena z Poznania i Dragonist z Krakowa, które działały na podobnych zasadach. Szerzej na ten temat napisaliśmy w materiale ukazującym kulisy działania spółek należących do Stefana Duriny - Słowaka, który zbudował imperium na wynajmowaniu elektroniki.

Jakiś czas temu Stefan Durina pochwalił się na LinkedInie, że Bestcena.pl miała w ubiegłym roku 1,8 mln klientów i 165 mln euro obrotu. Przeliczając to na złotówki po aktualnym kursie wychodzi ponad 750 mln zł.

REKLAMA

Teraz na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu funkcjonariusze ABW zatrzymali prezesa jednej z firm wynajmujących elektronikę. Postawiono mu zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych.

Na poczet niezapłaconych zobowiązań podatkowych zabezpieczono środki finansowe o łącznej wartości ok. 3,85 mln zł. Zatrzymanemu postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych. Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Szacowana wartość uszczupleń w podatku VAT wynosi niemal 40 mln. zł - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA