REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Wynajmowali smartfony zamiast sprzedawać. Aresztowano prezesa poznańskiej firmy

Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała tymczasowego aresztowania prezesa firmy, która zajmowała się zakamuflowanym najmem telefonów w celu unikania odprowadzania podatku VAT, narażając Skarb Państwa na stratę blisko 40 mln zł.

28.04.2020
11:34
Wynajmowali smartfony zamiast sprzedawać. Aresztowano prezesa poznańskiej firmy
REKLAMA

Ministerstwo Finansów podaje, że podejrzanych firm jest więcej. Podano, że firma z Poznania sprzedawała telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny na terenie kraju, ale robiła to w sposób pozwalający jej unikać płacenia podatków. Klienci myśleli, że kupują sprzęt, a przedsiębiorstwo uważało, że go wynajmuje, więc nie musi płacić VAT-u.

REKLAMA

Bestcena i Dragonist

Sposób działania wspomnianej firmy może wydawać się znajomy czytelnikom Spider’s Web. Od stycznia informowaliśmy o firmach Bestcena z Poznania i Dragonist z Krakowa, które działały na podobnych zasadach. Szerzej na ten temat napisaliśmy w materiale ukazującym kulisy działania spółek należących do Stefana Duriny - Słowaka, który zbudował imperium na wynajmowaniu elektroniki.

Jakiś czas temu Stefan Durina pochwalił się na LinkedInie, że Bestcena.pl miała w ubiegłym roku 1,8 mln klientów i 165 mln euro obrotu. Przeliczając to na złotówki po aktualnym kursie wychodzi ponad 750 mln zł.

REKLAMA

Teraz na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu funkcjonariusze ABW zatrzymali prezesa jednej z firm wynajmujących elektronikę. Postawiono mu zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA