REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Biznes
  3. Technologie

700 mln zł obrotu rocznie. Stefan Durina, ojciec Bestceny, zdradził skalę tego biznesu

Jian Zhang, szef działu konsumenckiego w Huawei Polska, pochwalił się na LinkedInie, że firma rekrutuje w Polsce nowe osoby. W komentarzach uaktywnił się Stefan Durina, szef grupy Turbado i Kulm (Bestcena i Dragonist), i zdradził, ile Bestcena.pl zrobiła obrotu.

700 mln zł obrotu rocznie. Stefan Durina, ojciec Bestceny, zdradził skalę tego biznesu
REKLAMA
218 interakcji
dołącz do dyskusji

Na początku grudnia 2019 r. Jian Zhang zamieścił na LinkedInie informacje związane z rozwojem zespołu w Polsce, który opowiada za rozwój ekosystemu Huaweia. Do dyskusji dołączył Stefan Durina, który w komentarzach zapytał, czy bestcena.pl może być częścią tego planu rozwoju.

REKLAMA

Bestcena i Stefan Durina

Durina podkreślił, że Bestcena nie sprzedaje urządzeń, a jedynie usługę wynajmu tych sprzętów. Klient otrzymuje wsparcie i gwarancję, może w dowolnym momencie zwrócić smartfona, który zostanie wyceniony. Konsument odzyska część pieniędzy i będzie mógł wynająć nowe urządzenie. Stary sprzęt zostanie ponownie sprzedany, jako używany lub poddany recyklingowi.

Zasadę działania firm powiązanych z grupą Turbado, należącą do Stefana Duriny, opisaliśmy w tekście: „Bestcena to wierzchołek góry lodowej. Turbado i Kulm stworzyły siatkę firm i wpadły w długi”.

REKLAMA

W dalszej części wypowiedzi Durina poinformował, że Bestcena.pl miała w ubiegłym roku 1,8 mln klientów i 165 mln euro obrotu. Przeliczając to na złotówki po aktualnym kursie wychodzi ponad 700 mln zł.

Przed wrześniem 2018 r. Bestcena sprzedawała smartfony, jednak i wtedy była powszechnie znana z niewystawiania faktur VAT. Niewykluczone więc, że organy skarbowe przyjmą interpretację, której przychylają się eksperci - że najem był w istocie pozorną konstrukcją prawną mającą na celu uniknięcie dodatkowego opodatkowania z tytułu sprzedaży. A to z kolei pozwoli nam dostrzec astronomiczną zaległość podatkową po stronie „sklepu”.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA