Postawili wielki magazyn energii pośrodku niczego. Najlepsze jest to, co nim zasilą
Chile dokonało właśnie przełomowego kroku, jeśli chodzi o ekologię. Na środku pustyni powstał największy system magazynowania energii w bateriach w całej Ameryce Łacińskiej. To spory krok w kierunku zielonej transformacji energetycznej.

Magazyn energii został zlokalizowany w regionie Antofagasta, w gminie María Elena i bazuje na systemach BESS. Projekt ma na celu zwiększenie elastyczności i stabilności sieci energetycznej, umożliwiając jednocześnie efektywne zarządzanie nadwyżkami energii produkowanej przez farmy fotowoltaiczne i wiatrowe.
Projekt BESS del Desierto ma być wsparciem dla zrównoważonego transportu w Chile
Głównym założeniem projektu ma być wsparcie zrównoważonego transportu. System bazuje aż na 320 bateriach, wykorzystujących zaawansowane technologie chłodzenia cieczą. Magazynowana energia zasili 27 terminali autobusowych zarządzanych przez spółkę EMOAC. Ma to być odpowiedź na fakt, że tylko w północnej części Chile rocznie marnuje się 3 TWh energii, która w większości pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł. Projekt BESS del Desierto ma być w stanie zasilić 2,5 tys. autobusów elektrycznych, które łącznie pokonają do 500 tys. km.

Na czym polega technologia BESS, wykorzystana na pustyni w Chile?
Zastosowana w Chile technologia BESS opiera się na gromadzeniu energii elektrycznej w akumulatorach tak, aby można ją było wykorzystać w późniejszym czasie – szczególnie wtedy, gdy jej produkcja odbywa się z wykorzystaniem źródeł odnawialnych, takich jak słońce czy wiatr. Systemy BESS pozwalają na magazynowanie nadwyżek energii w momentach jej wysokiej produkcji i oddawanie jej do sieci w godzinach szczytu.
Przeczytaj także:
Czy tak duże magazyny BESS miałyby sens w Polsce?
System magazynowania BESS na środku pustyni w Chile ma bardzo dużo sensu, szczególnie we współpracy z panelami słonecznymi. Ale czy tego rodzaju rozwiązania sprawdziłyby się także w Polsce? Oczywiście magazyn BESS na tak dużą skalę byłby w naszym kraju o wiele mniej wydajny, niż na środku pustyni, jednak w kontekście transformacji energetycznej i rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii, systemy BESS mogłyby stabilizować sieć i bilansować nadwyżki. Ograniczyły także znacząco ryzyko przeciążeń.