Chiny budują sieć superkomputerów. W kosmosie
Chińskie satelity przekształcają orbitę w centrum obliczeniowe. Na orbicie docelowo ma się znaleźć 2800 satelitów-superkomputerów.

Każdego dnia satelity okrążające Ziemię, jak i inne jednostki będące w kosmosie, przesyłają dane liczone w terabajtach. Sama NASA już w 2021 r. posiadała archiwa danych o łącznej wadze 40 petabajtów - lub jak kto woli - 40 tys. terabajtów. Do 2025 roku, za sprawą misji SWOT i NISAR, dyski NASA miały zapełnić się kolejnymi 200 petabjatami danych.
Tak duża ilość danych potrzebuje nie tylko dobrej komunikacji z obsługą naziemną, która je odbierze, ale i superkomputerów, które pozwolą na ich przetworzenie. Dlatego chińska myśl inżynieryjna chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zbudować sieć superkomputerów w kosmosie.
Sieć chińskich superkomputerów będzie okrążać Ziemię
Jak donosi serwis Space News, Chiny w ubiegłym tygodniu wystrzeliły 12 satelitów, które będą stanowić część sieci docelowo łączącej 2800 satelitów. Wspólnie sieć będzie tworzyć system komputerowy, pozwalający na bezpośrednie przetwarzanie danych w kosmosie.
Konstelacja [satelit] będzie stanowić otwarty i współdzielony kosmiczny system obliczeniowy, a to poprzez międzygwiezdne szybkie połączenia laserowe, stabilną sieć satelitów i rozproszone planowanie mocy obliczeniowej [...] Budowa pierwszej konstelacji zbuduje podwaliny pod przyszłą sieć obliczeniową i zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na natychmiastowe obliczenia kosmiczne. Pomoże ona naszemu krajowi objąć przewodnictwo na świecie w budowaniu kosmicznej infrastruktury obliczeniowej oraz pozwoli zająć wysoką pozycję w przyszłym przemyśle budowania inteligentnej infrastruktury obliczeniowej opartej na przestrzeni kosmicznej [...]
Satelity są częścią programu ADA Space "Star Compute". Opórcz ADA Space, w tworzeniu satelitów wzięły udział także Zhijiang Laboratory i Neijang High-Tech Zone. Projekt wyniesienia na orbitę 2800 satelitów-superkomputerów nosi nazwę "Konstelacji Obliczeniowej Trzech Ciał".

Każdy z 12 satelitów wystrzelonych ma na pokładzie model sztucznej inteligencji z 8 mld parametrów, a komputery na ich pokładach osobno są w stanie wykonać 744 tera operacji na sekundę (TOPS). Według deklaracji ADA, konstelacja łącznie może dokonywać 5 peta operacji na sekundę (POPS). Dla porównania, komputery klasy Microsoft Copilot PC muszą być w stanie wykonywać co najmniej 40 TOPS. Docelowo sieć 2800 satelitów ma być w stanie przetwarzać 1000 POPS.
Satelity komunikują się poprzez lasery, będąc w stanie przesyłać nawet 100 gigabajtów danych na sekundę (Gbps), a ADA Space wyposażyło konstelację w 30 TB miejsca na dane.
Jak informuje South China Morning Post, sieć kosmicznych superkomputerów ma ułatwić pracę naukowcom i komercyjnym firmom, które przez specyfikę tradycyjnej komunikacji satelitów z Ziemią, są w stanie przesłać jedynie część pozyskanych przez siebie danych. Ponadto kosmiczne komputery będą zasilane energią słoneczną, a wytworzone ciepło będą oddawać do kosmosu, redukując ślad węglowy.
Może zainteresować cię także: