REKLAMA

Historyczna misja Chang'e-6. Chiny przywiozą z kosmosu coś, czego nie ma nikt inny

Po raz pierwszy w historii ziemscy naukowcy będą mogli osobiście zbadać skały zebrane z ciemnej strony ziemskiego Księżyca. Pod warunkiem, że chińska sonda nie nawali po drodze.

05.05.2024 07.30
Chang'e-6
REKLAMA

Chang'e-6 to chińska misja eksploracji Księżyca, która ma na celu pobranie próbek z jego powierzchni i dostarczenie ich na Ziemię. Organizowana przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną (CNSA) ma potrwać 53 dni. Rozpoczęła się wczoraj - sonda rozpoczęła swoją podróż na pokładzie rakiety Długi Marsz 5, która wystartowała z Wenchang. I rodzi niemałą ekscytację wśród uczonych na całym świecie.

REKLAMA

Misja ta jest kontynuacją chińskiego programu eksploracji Księżyca, który rozpoczął się misjami Chang'e-1 i Chang'e-2, mającymi na celu osiągnięcie orbity księżycowej, a następnie Chang'e-3 i Chang'e-4, które wylądowały na Księżycu. Chang'e-5 był pierwszą misją, która dostarczyła próbki na Ziemię, a Chang'e-6 ma na celu kontynuację tego sukcesu. Tyle że tym razem sonda pobierze próbki gleby i skał z niewidocznej strony Księżyca.

Koniecznie przeczytaj te teksty:

Chang’e-6 i ciemna strona Księżyca

Misja Chang'e-6 składa się z czterech modułów: modułu serwisowego, lądownika, pojazdu wznoszącego i kapsuły powrotnej. Lądownik ma za zadanie zebranie do 2 kg materiału z powierzchni Księżyca, w tym próbek z powierzchni (za pomocą specjalnej łopatki) oraz próbek z głębszych warstw (za pomocą wiertła).

Makieta Chang'e-5 (zbliżony konstrukcyjnie do Chang'e-6)

Po zebraniu próbek, pojazd wznoszący przekaże je do modułu serwisowego, który znajduje się na orbicie księżycowej, a następnie próbki zostaną umieszczone w kapsule powrotnej i dostarczone na Ziemię. Jeśli misja się powiedzie, Chiny staną się pierwszym krajem, który wylądował, zebrał i dostarczył próbki z niewidocznej strony Księżyca na Ziemię.

Dodatkowo, sonda jest wyposażona w urządzenie do pomiaru radonu. Przygotowane przez Francję, ma na celu badanie dynamiki pyłu księżycowego. Oprócz tego wyposażona jest też we włoski dalmierz, który służy do precyzyjnego określania odległości lądownika i szwedzki detektor jonów ujemnych, czyli pierwsze tego typu urządzenie wykorzystane poza Ziemią (ma ono na celu badanie ruchu pyłu księżycowego i interakcji z wiatrem słonecznym).

REKLAMA

Misja Chang’e-6 ma na celu przeprowadzenie badań geologicznych i miejsca lądowania, wykorzystując do tego celu powyższe i pozostałe instrumenty naukowe, takie jak kamery, spektrometr mineralogiczny oraz radar. Drugim celem jest kompleksowa analiza laboratoryjna i charakteryzacja próbek, które zostaną dostarczone na Ziemię. Naukowcy planują ustalić związek między danymi uzyskanymi in situ a tymi zmierzonymi w laboratorium.

Oprócz tego misja Chang'e-6 ma na celu przetestowanie nowych technologii w zakresie projektowania i kontroli retrogradacyjnej orbity księżycowej, inteligentnego pobierania próbek z niewidocznej strony Księżyca oraz wznoszenia się z powierzchni Księżyca. Misja ta również bada skład powierzchni, strukturę wewnętrzną oraz inne cechy Księżyca, w tym możliwość wykrycia wody i związków organicznych, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia formowania i ewolucji Układu Słonecznego.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA